Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

En etkili fayans ve banyo temizliği püf noktaları için doğru adrestesiniz, okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Fayans, derz temizlik fırçası

Fayanslar Nasıl Temizlenir?

Evimizde temiz kalmasına en çok önem verdiğimiz alanlardan biri de banyo fayanslarıdır. Fayans temizliği çok zahmetli değildir ama nispeten hassas olan fayans yüzeylerine zarar vermemek önemlidir. Bu konuda, çamaşır suyu katkılı formülüyle Cif Sprey Ultra Hijyen size yardımcı olabilir.

Yüzey temizleyiciyi kullanmadan önce ıslak bir bez ile yüzeyi temizleyin. Kolay çıkarılabilecek tozlardan kurtulmanız kalıcı kirlere daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra yüzey temizleyiciyi, kullanma talimatında önerilen miktarda yüzeye dökün ve yarım saat kadar emilmesini bekleyin.

Temizleyicinin emilmesi için beklemek kadar bu süreyi fazla uzatmamak da yüzeyin zarar görmemesi açısından önemlidir. Yarım saatin sonunda bir temizlik fırçası veya diş fırçası ile kir birikintilerinin olduğu bölgeleri fırçalayın ve sonrasında tüm yüzeyi temiz su ile temizleyip durulayın.

Bunlara Dikkat

Çamaşır suyunu dikkatli kullanın,  talimatlarına uyun, eldiven giyin ve odanın yeterince havalandığından emin olun.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Derz Dolgu Nasıl Temizlenir?

Fayanslardan ziyade daha pürüzlü ve geçirgen bir tabaka olduğu için derz dolgu temizliği daha da özen ister. Domestos ürünleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir husus, banyonuzdaki dolgular beyaz harici bir renk ise, rengin solmaması için beyazlatıcılar yerine diğer ürünleri tercih etmektir.

Diğer önemli nokta ise beyazlatıcıyı kullanıp iyice emilmesini bekledikten sonra dolguyu kurulamak için soğuk su kullanmanızdır. Çünkü ılık veya sıcak su, yoğun ve kimyasal bir buhar çıkmasına sebep olup sağlığınıza zarar verebilir. Dolguları diş fırçası ile temizleyip soğuk su ile durularken de sonrasında da banyonuzu havalandırmayı ve kullandığınız ürünlerin kullanma talimatlarını takip etmeyi unutmayın.

Fayansların üzerinde biriken kireci temizlemek için, Cif Power & Shine Banyo gibi yüzeylere uygulaması kolay bir ürün banyo temizliğinde yardımcınız olabilir. Unutmayın ki fayans ve derz dolgu temizliğini ne kadar sık yaparsanız kalıcı kirlerle ve lekelerle karşılaşma olasılığınızı o kadar azaltmış olursunuz.

Spreyi fayansların üzerine uyguladıktan sonra, temizlik bezi yardımıyla fayanslarınızı silin ve temiz su ile durulayın. Ürünü kullanmadan önce talimatlarını gözden geçirip uygulamayı ihmal etmeyin.

Püf Noktaları

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı