Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Banyo Dolapları Nasıl Düzenlenir?

Yeni bir güne başlarken herkesin ilk durağı olan banyodan vakit kaybetmeden ayrılmak için banyo dolaplarında yapılması gereken düzenlemeleri püf noktalarıyla birlikte paylaştık.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Banyo Dolapları Nasıl Düzenlenir?

Banyo dolapları yaygın olarak lavabo altı (deterjan) dolabı, lavabo üstü dolabı ve duvar rafı/dolabı şeklinde üç gruba ayrılır. Bu yazımızda üç farklı banyo dolabını en kullanışlı şekilde organize etmenize yardımcı olacak çözüm önerilerine yer vereceğiz. Ama öncelikle yapılması gereken ön hazırlıktan bahsedelim.

Banyo dolabınızı temizlerken kullanacağınız temizlik ürününün banyo dolabınız için uygun olduğundan emin olun. Böyle bir durumda, çamaşur suyu katkılı formülüyle hijyenik temizlik yapmanıza da yardımcı olacak çok amaçlı Cif Sprey Ultra Hijyen kullanmak faydalı olabilir. Dolaplara eşya yerleştirmeden önce dolap içlerinin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Ürün ambalajlarının etrafında deterjan kalıntısı varsa nemli bir bez ile temizledikten sonra dolaba koyun.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Banyo Dolap Düzeni için Ön Hazırlık

  • İlk olarak banyo dolaplarında saklamayı düşündüğünüz eşyaların listesini yaparak işe başlayın. Mevcut eşyalara eklemeler veya çıkarmalar yapıp yapmayacağınıza karar vermek organizasyonun ileriki adımları için önemlidir. Yoksa tam her şey bitti derken “Bunu da koyacaktım!” diyerek her şeye baştan başlarsınız.
  • İkinci olarak tüm dolaplardaki eşyaları boşaltın. Bu eşyaları ve eklemeyi düşündüğünüz diğer objeleri, bir arada görebileceğiniz bir zemine yerleştirin. Bu noktada küçük bir tavsiyemiz olacak. Akma/dökülme riski olan deterjanlar ve temizleyiciler varsa bu ürünlerin zemine zarar vermemesi için koruyucu bir örtü kullanmanız faydalı olacaktır.
  • İçi boşaltılan dolaplarda küf oluşup oluşmadığını eldiven ve maske kullanarak kontrol edin. Eğer küf, rutubet veya rutubete bağlı boya dökülmesi varsa bunların gerekli şekillerde temizlenmesi sağlık ve hijyen açısından önemlidir.
  • Küf ve rutubet sorununu hallettikten sonra dolapların iç ve dış temizliğini uygun bir ürünle yapın. Bu amaçla hijyenik temizlik yapmak için Cif Sprey Ultra Hijyen gibi etkili bir ürün tercih edebilirsiniz.
  • Ön hazırlıkları yaptıktan sonra dolap düzeni aşamasına geçebiliriz. İlk olarak lavabo altında yer alan deterjan dolabı düzeni ile başlayalım.
Reklam
Dolap düzenlemesi yaparken yalnızca kendinizin değil, evdeki diğer bireylerin alışkanlıklarını da dikkate alın. Düzenlemeye başlamadan önce her banyo dolabına koymayı planladığınız eşyaları belirleyin. Yaptığınız düzenlemenin sürekli olabilmesi için evdeki tüm bireyleri konu hakkında bilgilendirin. Daha verimli alan kullanımı için dolap içi düzenleyicilerden faydalanın.

İlk Adım: Deterjan Dolabı

Bu dolaba genellikle her gün kullanılmayan temizlik fırçaları, süngerler, temizlik bezleri, yüzey temizleyiciler ve tuz ruhu gibi kuvvetli temizlik ürünleri yerleştirilir.

Banyo dolabı düzeni için hepsini bir noktada topladığınız eşyalardan bu gruba girenleri ayırarak işe başlayın. İçerisinde az deterjan kalmış büyük ambalajların içeriğini daha küçük kapalı kaplara aktararak yer tasarrufu sağlayın. Bunun için kullanmadığınız cam kavanozlardan yardım alabilirsiniz.

Sıklıkla kullandıklarınızı ayırın. Daha az kullandıklarınızı dolabın arkasına, sıklıkla kullandıklarınızı dolabın önüne gelecek şekilde yerleştirin.

Yerleştirme işlemini yaparken plastik kutulardan veya ayakkabı kutularından faydalanabilirsiniz. Bu kutuların içine temizleyicileri gruplandırarak da yerleştirebilirsiniz. Örneğin; mobilya temizlerken kullandığınız deterjanları bir kutuya, tuvalet temizliğinde kullandıklarınızı başka bir kutuya koyabilirsiniz. Bu ayrım size kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Lavabo altı dolaplarının yüksekliği genellikle büyüktür. Bu alanı daha verimli kullanmak için dolap içi raf kullanabilir, arkada kalan deterjanlara daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu rafların altlarına küçük hacimli eşyaları koyabilirsiniz.

Sünger, temizlik bezi, eldiven gibi küçük eşyaları dolap kapaklarının iç kısmına yerleştireceğiniz sepetlerin içine koyabilir veya dolap içi askılara asabilirsiniz. Böylece bu küçük eşyaları aramak için zaman kaybetmezsiniz ve mevcut depolama alanını daha verimli kullanırsınız.

Bunlara Dikkat

Temizlik esnasında banyonun havalanması sağlanmalı, eldiven gibi koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Temizlik ürünlerini depolamadan önce üzerlerindeki uyarıları okuyun ve belirtilen koşullarda depolamaya özen gösterin. Evde küçük çocuklar varsa deterjanlara erişimlerini engellemek için dolap kapaklarına çocuk kilidi takın ve gerekli önlemleri alın. Ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol etmeyi unutmayın. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, üzerinde belirtilen şekilde imha edin.

İkinci Adım: Duvar Dolabı/Rafı

Duvar dolabı veya rafına daha çok havlu, tuvalet kağıdı, sabun yedekleri, lif gibi ürünler yerleştirilir. Bu dolaplarda düzenleme yapmadan önce mevcut alanınızı ve bu alana koyacaklarınızı belirlemeniz önemli bir adımdır. Eğer yeterince rafınız varsa her ürün grubunu ayrı raflara koymanız faydalı olacaktır. Örneğin; el havluları bir rafa, bornozlar ayrı bir rafa yerleştirilebilir. Bu düzeni sağlarken havluları rulo yaparak yerleştirmeniz mevcut alanı verimli kullanmak ve düzenin korunması için faydalıdır.

Yeterince alanınız yoksa şişe depolamak için tasarlanan raf ünitelerinden alabilir, içerisine el havlularınızı rulo yaparak yerleştirebilirsiniz. Tuvaletin üzerine konumlandırabileceğiniz bu raf ünitesi, banyo düzenine katkı sağlayacağı gibi, şık bir görünüm de sağlayacaktır. Daha ekonomik bir çözüm olarak el havlularını tezgah üzerinde hasır bir sepette de sergileyebilirsiniz.

Sabun yedekleri, keseler ve lifleri kutulara koyabilir ve eğer açık raf sisteminiz varsa kutuların yerine hasır sepetler tercih ederek banyonuzda şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Sabunları ve lifleri banyo tezgahına dekorasyon amaçlı yerleştirmek size fazladan yer kazandırabilir. Bunun için kendi yaptığınız kutulardan veya kullanmadığınız şık bir porselen tabaktan yararlanabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Lavabo Üstü Dolaplar

Lavabo üstü dolaplar genellikle her gün kullanılan diş bakım ürünleri, tıraş aletleri, kremler, makyaj malzemeleri gibi kişisel bakım ürünleri için tercih edilir. Bu dolaplara yerleştireceğiniz eşyaları kişiselleştirmeniz dolap düzeni açısından daha uygun olacaktır. Yani evdeki kişilerin her birinin kullandığı ürünleri ayırmanız ve kullanım sıklığına göre kategorize etmeniz gerekir.

Üst dolapların raf paylaşımını eşyalara ve evdeki birey sayısına göre yaptıktan sonra ürünleri yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Ulaşılması güç olan üst raflara daha az kullanılan eşyaları koymanız pratik kullanım sunacaktır.

Yerleşim yaparken küçük kutulardan yardım alabilirsiniz. Üst üste yerleştirdiğiniz kutuların içeriği hakkında bilgi veren etiketler hazırlayarak ihtiyacınız olan eşyaya daha kolay ulaşabilirsiniz.

Dolap kapaklarına arkası yapışkanlı mıknatıs şeritler yapıştırırsanız bu şeritlerin üzerine tırnak makası, cımbız, makas, tel toka gibi küçük metal eşyalarınızı kolayca yerleştirebilirsiniz.

Genellikle küçük hacimlere sahip olan banyo dolaplarını düzenlerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur her alanın en verimli şekilde kullanılmasıdır. Farklı boyutlarda tasarlanan dolap düzenleyiciler bu konuda size yardımcı olacaktır. İsterseniz siz de evinizde kullanmadığınız kutularla kendi zevkinize ve kullanım alışkanlıklarınıza göre şık ve özgün dolap düzenleyiciler yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı