Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yenidoğan Bebek Banyosu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ailenize yeni katılan bebeğinizi ne zaman ve nasıl yıkamanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Yenidoğan banyosu hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Bebek Banyosunda Plastik Sarı Ördek

Bebekler gözlerini dünyaya ilk açtıkları zaman banyo yapmaya hazır değillerdir ve hastanede hemşireler tarafından vücutları silinir. Yenidoğan bebeğin cildinde koruyucu bakteri florası henüz oluşmadığından bu süreci geciktirmemek için ilk 24 saat yıkanmaması daha faydalı olacaktır.

Hastaneden eve geldikten sonraki günler için ise göbek kordonu, hassas olan bebek cildi, bebek banyosu aşamaları oldukça önem arz eden konulardandır. Bu nedenle, yenidoğan banyosunun bütün detaylarını size ve bebeğinize yardımcı olacak şekilde derledik.

Yenidoğan banyosu ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey, yeni doğmuş bir bebeğin zaten temiz olduğu ve çok sık yıkamaya gerek olmadığıdır. Ancak ilerleyen günler için göbek kordonu, hassas olan bebek cildi, bebek banyosu aşamaları oldukça önem arz eden konular olacaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Bebeğe küvette banyo yaptırabilmeniz için göbek bağının düşmesi gerekir. Göbek bağının ıslanması, kuruyarak düşmesini geciktireceği için göbek bağı düşmeden küvet banyosu önerilmez. O nedenle bu süreçte süngerle banyo yaptırmak en iyi seçenektir. Bu yöntemi hastaneden eve geldikten sonraki günlerde uygulamaya başlayabilirsiniz.

Ilık suyla ıslattığınız süngerle, vücudunu hafif hareketler eşliğinde ve göbek bağına dokunmadan sildiğiniz bebeğinizi yumuşak bir havluya sarın. Göbek bağı düşene kadar süngerle bebek banyosu yaptırmaya devam edebilirsiniz; ancak sabun ve şampuan kullanmamak daha iyi olacaktır. Bebeğin cildi çok hassas olduğu için ilk bir aydan sonra sabun kullanılması önerilir.

Küvetten Bebek Banyosuna Geçiş

Göbek bağı düştükten sonra, bebeğinizi bebek küvetinde yıkamaya başlayabilirsiniz. Eğer ilk bebeğinizse, kendinizi daha güvende hissetmek adına deneyimli yakınlarınızdan yardım istemeniz faydalı olacaktır. Yenidoğan banyosunu hangi sıklıkla yaptıracağınıza mevsime göre karar verebilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde bebeğinizi bazen her gün bazen gün aşırı yıkayabilirsiniz.

Kış aylarında ise bebeğinizi üşütmemek adına daha seyrek banyo yaptırmak daha iyi olabilir. Bebeğinizi karnını doyurmadan hemen önce veya hemen sonra yıkamamak gerekir; böylelikle kusmasına engel olur ve daha keyifli vakit geçirirsiniz. Ayrıca uyku saatinden önce banyo yaptırarak daha rahat uyumasına yardımcı olmanız da mümkün.

Bebek banyosu için önemli bir diğer konuda da, ihtiyacınız olacak her şeyi önceden hazırlamaktır; böylelikle banyo sırasında bebeği bırakıp malzemeleri aramak zorunda kalmazsınız. Bebeğinize üşümeyeceği bir ortam ve elinizden kaymasına ihtimal vermeyecek bir banyo düzeni yaratmanın ve temiz malzemelerin en temel ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Yenidoğan Bebek Banyosu İçin Gerekli Malzemeler

 • Bebek banyo küveti.
 • Küvete yerleştirmek için file.
 • Kapüşonlu bebek banyo havlusu.
 • Yeni doğan bebek banyo sabunu.
 • Yumuşak bir sünger ya da bebek banyo lifi.
 • Banyo sonrası için bebek losyonu ya da bebe yağı.
 • Temiz bez ve giysi.

Yenidoğan Banyosu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebeği yıkayacağınız küvetin olduğu yerin sıcak olmasına özen gösterin.
 • Banyo için gerekli tüm malzemeleri yanınıza aldığınızdan emin olun.
 • Bebek banyo filesini küvetin içine yerleştirin. File, bebeği tutmada size yardımcı olacaktır ve kirli suyun aşağıda kalarak bebeğe temas etmesini engelleyecektir.
 • Yenidoğan banyosu için suyu küvete doldurun ve sıcaklığı dirseğinizle ölçün. Dirsek derisi ince ve hassas olduğu için bebeğe uygunluğunu daha rahat belirlersiniz. Su sıcaklığının vücut sıcaklığı ile aynı, yani yaklaşık 37 derece olması gerekmektedir. Bebeğin kıyafetlerini, suyu hazırladıktan sonra çıkararak üşümesine engel olmuş olursunuz.
 • Bebeğinizi file üzerine koyup bir elinizle boynunu destekleyerek tutarken diğer elinizle yıkayabilirsiniz. Eğer file kullanmıyorsanız, bir elinizle boynunu korurken kol altından tutup sonra bacaklarını ve vücudunu suya sokarak yıkayabilirsiniz. Göbek bağı düşmemişse suya sokarak, yani küvette yıkamamanız gerektiğini unutmayın.
 • Bebeğin vücudunu ıslattıktan sonra yavaş hareketlerle yıkayın. Yenidoğan şampuanı veya bebek banyosu sabunu kullanabilirsiniz ancak ilk banyolarında hiçbirini kullanmamaya özen gösterin.
 • Sıcak su ile nemlendirilmiş steril bir pamukla bebeğinizin gözlerini temizleyebilirsiniz.
 • Unutmayın ki ovalama, fırçalama gibi sert hareketler bebeğinizin cildine zarar verir. Hareketleriniz yumuşak, sakin ve masaj yapar gibi olmalıdır.
 • Yıkamayı tamamladıktan sonra bebeğinizi havlusuna sarın ve nazikçe kurulayın. Özellikle deri kıvrımları ve eklem yerlerini mantar oluşmasını engellemek açısından iyice kurulayın. Bebeğinizin cildini, yenidoğan cildine uygun bir yağ ile nemlendirip üzerini giydirin.

Yenidoğan banyosu ile ilgili unutulmaması gerekenlerin başında, yenidoğmuş bir bebeğin zaten temiz olduğu ve çok sık yıkamaya gerek olmadığı gelmektedir. Bebeğinizin hassas cildi için sadece doğal ve yenidoğanlar için olan ürünler kullanmaya ve bu ürünleri de az miktarda kullanmaya özen gösterin.

Bebek banyo sonrası rahatlayıp sakinleşeceği için onu akşam saatlerinde yıkarsanız uykusunu düzenlemenize yardımcı olur. Ancak sabah saatlerinde de yıkamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Aslen yayınlandı