Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yaşlılar İçin Virüsten Korunmada Etkili İpuçları

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri daha zayıf olan yaşlı insanlar virüslerden nasıl korunabilir? Merak ettiğiniz bütün bilgiler yazımızın devamında...

Güncellenmiş

Yaşlı ve Genç İnsan El Ele Oturuyor

Koronavirüs (Covid 19) salgınının aniden patlak vermesiyle birlikte hepimiz virüslere karşı ne kadar savunmasız olduğumuzu bir kez daha hatırladık. Fakat uzmanlar, özellikle yaşlıların yüksek risk grubunda olduğunu belirtiyor. Riski artıran faktörlerin başında yaşlıların sağlık durumları geliyor.

Bağışıklık sistemlerinin güçsüz olması ve şeker, tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olmaları vücutlarının virüs ve bakteriler karşısında gençlerden daha savunmasız durumda kalmasına neden oluyor. Yaş oranı yükseldikçe yalnızca hastalığa yakalanma oranı yükselmiyor, hastalığın komplikasyonları ölüm riski taşıyacak kadar ağırlaşıyor. Bu sebeple virüsten korunma yollarını bilmek ve uygulamak ileri yaştaki insanlar için hayati önem taşıyor.

Yaş oranı yükseldikçe yalnızca hastalığa yakalanma oranı yükselmiyor, hastalığın komplikasyonları ölüm riski taşıyacak kadar ağırlaşıyor. Bu sebeple virüsten korunma yollarını bilmek ve uygulamak ileri yaştaki insanlar için hayati önem taşıyor.

Yaşlıları Virüsten Nasıl Koruyabiliriz?

Toplum olarak bizlere de bu konuda büyük bir sorumluluk düşüyor. Sosyal izolasyon ve karantina kurallarına uyarak yaşlıları başta koronavirüs (Covid 19) olmak üzere tüm virüs ve hastalıklara karşı koruyabiliriz. Peki yaşlılarımızı korumamız için uygulamamız gereken virüsten korunma yolları neler? İşte bilmemiz gereken en temel dört nokta:

1. Ziyaretlerimizi Kısıtlamak

Koronavirüsten korunma yöntemleri dendiğinde artık hepimizin bildiği düzenli el yıkama, kalabalık ortamlardan kaçınmak ve sosyal mesafe gibi genel geçer kurallar dışında dikkat edilmesi gereken ilk nokta ziyaretler. Yaşlı sevdiklerimizi ziyaret etmeden önce iki kere düşünmeliyiz. Özellikle yakın zamanda yurt dışı temasımız olduysa ya da grip benzeri hastalıklar geçirdiysek fiziksel teması azaltmak oldukça önemli.

Eğer ileri yaştaki biriyle aynı evde yaşıyorsak ve insanlarla sık temas ettiğimiz bir işimiz varsa, ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kurallarına çok daha fazla özen göstermeliyiz.

2. Yaşlıları Teknolojiyle Tanıştırmak

Sosyal izolasyon sürecinde hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak sağlıklı kalabilmek için teknolojiden faydalanabiliriz. Görüşmelerimizi kısıtlamamız sevdiklerimizden ayrı kalacağımız anlamına gelmez. Yaşlıları teknolojinin harikaları olan görüntülü konuşma platformlarıyla tanıştırarak hem yalnızlıklarını hem de onlar hakkındaki endişelerimizi giderebiliriz. 

İleri yaştaki sevdiklerimizi teknolojiye alıştırmanın tek faydası internet üzerinden sosyalleşmek değil. Kalabalık ortamlara mümkün olduğunca az girmek koronavirüsten korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Yaşlıları internet alışveriş siteleri ve telefon uygulamalarıyla tanıştırmak market, alışveriş merkezi gibi insan temasının çok olduğu yerlere gitmekten kurtaracaktır.

3. Komşuları Kontrol Etmek

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Zor zamanların bize kattığı en önemli şey yardımlaşmanın önemini yeniden hatırlatması oldu. Sadece sevdiklerimize değil, yaşlı komşularımıza da yardım ederek virüse karşı elimizi güçlendirebiliriz. Market ya da eczaneye giderken etrafımızdaki yaşlılara da ihtiyaçlarını sormak, gerekirse kolektif bir alışveriş listesi hazırlamak hem komşuluk bağlarımızı güçlendirecek hem de onların enfeksiyon riskini azaltacaktır.

4. Virüsten Korunma Yolları Hakkında Bilinçlendirmek

Etrafımızdaki yaşlıları alacakları önlemler hakkında bilgilendirmek, koronavirüs nasıl bulaşır, dezenfeksiyon nedir, nasıl yapılır gibi soruları cevaplamak virüsün yayılmasını azaltmak konusunda oldukça işe yarayacaktır.

Alabilecekleri önlemleri içeren minik listeler vermek yaşlıların kuralları daha rahat hatırlaması ve uygulamasını sağlayacaktır. Biz sizin için alınması gereken önlemleri aşağıya listeledik, siz de maddeleri göndermek istediğiniz sevdiklerinizi bir kenara not etmeyi unutmayın!

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
El Temizleme Jeli ile Virüslerden Korunma

Koronavirüsten Korunma Yöntemleri

 • Gerekmedikçe evden çıkmayın ve kalabalık yerlerden uzak durun.

 •  En az iki hafta yetecek yemek ve ilaç stoğunuzun olduğundan emin olun.

 • Gerekirse yemek yapıp ihtiyaç halinde kullanmak için buzlukta muhafaza edin yada konserve yapın.

 •  Evi ve bulunduğunuz odayı sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.

 • Rutin ev temizliğini aksatmayın.

 •  Evde bulunduğunuz sürece su içmeyi ve hareket etmeyi unutmayın. Koridorlarda yürüyebilir, internetten hafif egzersiz videoları açıp eşlik edebilirsiniz. Küçük ev işleri de harika egzersiz yöntemleri arasında sayılabilir.

 • Rutin kontrollerinizi bir süre askıya alın ya da telefon / internet üzerinden halledin. Acil durumlar dışında hastanelere gitmek hem doktorların yoğunluğunu hem de sizin enfeksiyon riskinizi artıracaktır.

 •  Dışarı çıktığınız durumlarda maske, eldiven gibi koruyucular kullanmayı unutmayın. Eve döndüğünüzde ellerinizi mutlaka yıkayın. Dışarıda su ve sabun bulamıyorsanız mutlaka dezenfektan ürünler kullanın. Sosyal mesafe kuralını uygulamayı ihmal etmeyin.

 •  Kirli ellerle yüzünüze dokunmamaya dikkat edin.

 • Acil durumlar için aranacaklar listesi yapın.

 •  Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız doktora gitmeden önce koronavirüs danışma hattı Alo 184’ü arayın.

 •  Enfekte olduğunuzdan şüpheleniyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmayın, mümkünse kendiniz için karantina şartlarını sağlayın ve doktorunuzun talimatlarını uygulayın.

Aslen yayınlandı