Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yaratıcı Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Heyecanla ve merakla beklediğiniz sevimli bebeğiniz için cıvıl cıvıl, neşeli ve eğlenceli bir bebek odası nasıl hazırlanır? İşte birbirinden yaratıcı fikirler!

Güncellenmiş

Reklam
Yaratıcı Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Her detayıyla minik bebeğinize olan sevginizi ifade eden, ayrıca şık ve samimi çizgileriyle bebeğinizin masumiyetini yansıtan bir bebek odası için aşağıdaki önerileri dikkate alarak göz alıcı bir dekorasyon hazırlayabilirsiniz.

Bebek odası dekoru oluştururken oda, bebeğin rahatlığını düşünerek hazırlanmalı ve kullanışlı eşyalara yer verilmelidir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Bebek Odaları İçin Minik Detaylar

Bebek odanızı dekore etmek konusunda kararsızlık yaşıyorsanız ve nereden başlayacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız, işe bebeğinizin cinsiyetini dikkate alarak başlamanız doğru olacaktır. Çünkü dekorasyon çalışmalarınızın büyük çoğunluğunu onun cinsiyetine göre şekillendirmeniz uzun vadeli kullanımda büyük yarar sağlayabilir. Oyuncakların, duvar renklerinin, halı seçiminin, yatak örtülerinin ve daha birçok dekor malzemesinin bebeğin cinsiyeti baz alınarak seçilmesi, onun odasında daha fazla keyifli vakit geçirmesine katkı sağlar. Bunların dışında, bebek odası dekorasyon fikirleri değerlendirilirken bebeğinizin güvenliğini de her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Bebek odası için duvar kâğıdı kullanmak odanın daha sıcak görünmesine yardımcı olacağı gibi, daha pratik bir duvar dekoru oluşturma yolunda da etkili bir yöntemdir.

Bebek Odası İçin Duvar Dekoru

Bebeklerin ruhuna özgü sevimli bir oda dekore edebilmek için duvar rengine, çerçeve seçimlerine ve çeşitli yapıştırmalara da çalışmalarınızda yer verebilirsiniz. Bebek odası duvar dekorasyonu için renk seçiminde açık renk tonları daha aydınlık bir görünüm sunduğundan öncelikli olarak tercih edilebilir. Krem rengi, beyaz, açık mavi, açık pembe, yeşil tonları bebeklerin de kendini daha huzurlu hissetmesini sağlayan ve sevilen renkler arasındadır.

Duvar dekorunuzu çeşitli desenlerden ve objelerden yararlanarak hareketlendirmeniz de mümkün. Yumuşak ışıklandırmalardan da yararlanarak bebeklerin hem rahat uyumalarını hem de uyandıklarında odalarında keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bebek odası duvar renkleri seçiminden sonra, oda için uygun halı ve mobilya alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Yumuşak dokulu ve aynı zamanda tüy bırakmayan halı modelleri, özellikle bebeklerin emekleme dönemleri için daha kullanışlı ürünler arasında yer alır.

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

 • Bebek odası ferah, yeterince ışık alan ve aydınlık bir dekora sahip olmalı. Ayrıca,emeklemeye ve yürümeye başlayan bebekler için, sivri kenarlı mobilya içermeyen, yumuşak eşyaların ağırlıkta olduğu bir tasarım tercih edilmeli. 
 • Seçilen bebek odası mobilyaları, bebek sağlığına zarar vermeyen ve kalitesi tescilli materyaller ile tasarlanmalı. Ergonomik tasarımlar seçilmesi de bebeğinizin büyürken daha konforlu bir yaşam sürmesi için faydalı olacaktır. 
 • Renkli ve dikkat çekici oyuncaklar, duvar panoları ve canlı renkler bebekler için ilgi çekicidir. Onların hayal dünyalarını geliştirecek oyuncaklar ve duvar kağıtları, yaratıcılıklarının gelişimi açısından önem taşır. 
 • Odanın dekorasyonu, bebeğinizin içinde bulunduğu gelişim sürecine uygun mobilya ve oyuncaklarla dolu olmalıdır. Yaş grubu ve hareket tarzı değiştikçe, bebek odasındaki mobilya ve aksesuarların da nitelikleri değiştirilmelidir. 
 • Bebek odası fonu için sevimli çizgi kahramanlar, hayal dünyasına ait fantastik varlık temaları, hayvan temaları, gökyüzü temaları dikkati çeken detaylardır. Bunları duvarlarda, perdelerde ve tavanda kullanabilirsiniz.
 • Bebek odasında beşik en önemli mobilyalar arasındadır. Bebek beşiği seçerken onların güvenliğine, rahat etmesine ve yürümeye başladığında kendi başına hareket edebileceği nitelikte bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Yeni nesil beşikler arasında yere çok yakın olan modeller, aradığınız maksimum güvenliği sağlayabilen ürünlerdir.
 • Beşik dışında puf, annenin emzirme sırasında oturabileceği rahat bir koltuk, duvar kitaplıkları, bebeğin kişisel eşyalarının konulabileceği bir dolap, bulunması gereken önemli bebek mobilyaları arasındadır.
 • Bebek odalarının dekorasyonunda uygulanan her detay için, bu konuda hazırlanmış dergi, blog gibi kaynaklarda sunulan yepyeni fikirlerden ilham alabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Bebek odasının duvar raflarında kullanılacak, ağırlığı fazla olan aksesuarları mutlaka rafa sabitlemelisiniz. Böylece herhangi bir sarsıntı durumunda devrilme ya da aşağı düşmesini de önlemiş olursunuz.

Bebek Odası Nasıl Yerleştirilmeli?

 • Bebeğin yatağını pencere ve kapılara çok yakın yere koymak yerine, duvar köşesine gelecek şekilde yerleştirmelisiniz.
 • Beşiklerin üst kısımlarında tül ve cibinlik kullanmak sinek gibi zararlı varlıkların bebeği rahatsız etmesini önleyeceği için yararlı bir seçimdir.
 • Annenin oturacağı ve bebeğini uyutacağı koltuğun ise beşiğe yakın bir yerde konumlandırılması, uykuya geçen bebeği yatağına yerleştirmek açısından kolaylık sağlayacaktır.
 • Uyku sonrasında ya da öncesinde bebeğinizin keyifli vakit geçirmesine katkı sunan, müzikli ve dönen beşik aksesuarları son derece eğlenceli olduğu için, siz de bebek odanızda bunları kullanabilirsiniz.
 • Duvar raflarını sağlam şekilde, beşiğe yakın olmayan duvarlara monte etmek uygun olacaktır. Bu rafları ağır objeler sergilemek yerine peluş oyuncakları dizmek için tercih ederseniz, bebek odasında hem dekoratif bir görünüm elde eder hem de daha güvenli kullanmış olursunuz.

Bebek Odası Nasıl Dizayn Edilmeli?

 • Bebek odasının düzeni için, oyuncakları istifleyebileceğiniz çok şık ve sevimli kutular yapabilirsiniz. Bu kutuları kendi içerisinde bölmelere ayırarak her oyuncak için farklı bir saklama şekli oluşturmanız da mümkün. Hatta dilerseniz, oyuncak toplama işlemini bu şekilde çocuklarınız için eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.
 • Bebek odası konsepti için biraz eğitici tarzda fikirler arıyorsanız, onlara renkleri öğretebilecek tarzda duvar süslemeleri yapabilirsiniz. Örneğin, su borularını duvara monte ederek onları farklı renklerde boyayabilir ve her borunun rengi için rengârenk minik el topları temin edebilirsiniz. Belli bir dönemden sonra bebeklerin her renkten topu kendi renginden olan borudan geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bilişsel gelişimi açısından da çok etkili olacak olan bu fikir, hem eğlenceli hem de eğiticidir.
 • Yaratacağınız dekorasyonun her şeyden önce bebeğin hareket kabiliyetini kısıtlamamasına özen gösterilmelidir. Belli bir aydan sonra emekleme ve yürüme aşamasına geçecek olan sevimli bebekler, odanın içerisinde takılmadan ya da hayati tehlike içerisine girmeden hareket edebilmelidir.
 • Her şeyi çok merak eden bebekler için oda içerisinde onların ilgisini çekecek oyuncaklar, minderler ve yastıklar bulundurabilirsiniz. Bu nesneleri seçerken odanın genel renk uyumuna dikkat edebilir ve bebeklerin dikkatini çekecek standartlarda olmasına da önem vermek daha doğru olacaktır.
 • Özellikle küçük bebeklere özgü peluş oyuncaklar, hayvan temalı yastıklar gibi aksesuarlar, bebek odası konsepti için vazgeçilmez seçenekler arasındadır.

Aslen yayınlandı