Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Titizlik Takıntısı Sizi Hasta Ediyor Olabilir Mi?

Bilinenin aksine, aşırı titizlik birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Temiz olmak ve hijyenik bir ortamda yaşamak aslında çok kolay.

Güncellenmiş

Reklam
Siyah Ameliyat Eldiveni Giymiş İnsan

Kendinizi hastalıklardan ve hastalığa yol açabilecek her türlü bakteriden korumak için sürekli olarak temizlik mi yapmak istiyorsunuz? Her gün birkaç defa duş almak, sayısız temizlik ürünü kullanmak temel alışkanlıklarınız arasında mı? O halde çamaşır suyu, dezenfektanlar ve mikrop öldürücü her ürün en yakın arkadaşınız olmaya başlamıştır

Modern yaşam, salgın hastalıklar ve medyada yaratılan kriterler, hijyen için yol gösterici olmaktan çok insanları titizlik takıntısı sorununa itebiliyor. Aşırı titizlik ise yaşadığınız bazı sağlık sorunlarının temelinde yatan neden olabilir.

Titizlik Takıntısı Nedir?

Aşırı titizlik, her şeyin kirli olduğuna inanma, kullanılan eşyaların sürekli yıkanması, silinmesi ve bunun normalin üstünde bir sıklıkta gerçekleştirilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Titizlik takıntısı olan kişi, vaktinin çoğunu, yaşam alanlarını (evini, ofisini, arabasını vs.) temiz tutmaya çalışarak geçirebilir.

Aşırı titiz olan kişiler, örneğin 5-10 dakika boyunca ellerini yıkayabilir, evini yeni temizlemesine rağmen evin hala pis olduğunu düşünüp tekrar temizlemeye başlayabilirler. Kısacası titizlik takıntısı olan kişilerin zihninde, hijyenik bir ortam yaratmakla ilgili gerçek olmayan bir fikir vardır; bu nedenle de, hiçbir koşulda arzu ettikleri hijyeni gerçekleştiremezler. Temizliği ve hijyeni bir ihtiyaçtan öte kısır döngüye çeviren de tam olarak budur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Aşırı Titizlik ve Hijyenik Temizlik Arasındaki Fark Nedir?

Hijyenik temizlik, sağlıklı bir yaşam için kendimiz ve yaşam alanlarımızdaki temizlik alışkanlıklarını ifade ederken aşırı titizlik, temizliği sağlığımıza zarar verebilecek bir etmene çevirmek demektir. Titizlik ve hijyen anlayışımızın aşırı olduğunu şu koşullar gerçekleşmişse anlayabiliriz:

 • Temizlik kişinin tüm vaktini almaya başlamıştır; aynı zamanda kişiyi zihinsel olarak da meşgul eder.
 • Kişi, yaşamını ve sorumluluklarını bırakıp temizlik yapıyor, kendini kontrol edemiyor, çevresindeki insanlarla ilişkilerinde sorunlar yaşıyor olabilir.
 • Aşırı titiz kişi, kirli olduğuna inandığı şeyi temizlemeden hayatına devam edemeyebilir.
 • Toplumsal yaşam, aşırı titiz kişiler için bir bakteri yumağıdır. Kapı kolları, umumi tuvaletler, toplu taşıma araçları, iş yerleri ve ortak kullanılan her alanda hiçbir yere temas etmemek için olağan dışı bir çaba sarf ediyor olabilirler.
 • Su, sabun gibi temel temizlik araçları kişiye yetersiz görünmeye başlar. Çamaşır suyunun ve anti-bakteriyel dezenfektanların kullanımı normalin üstünde olabilir.

Aşırı Titizlik Sonucu Yaşanabilecek Sağlık Sorunları

 • Çamaşır suyu ile dezenfeksiyon, hijyenik temizlik için gereklidir. Ancak çamaşır suyunu ve kuvvetli temizlik ürünlerini ilaçlara benzetebiliriz; gerektiği kadar kullandığınızda çare, gereğinden çok kullandığınızda zehir demektir. Normalden fazla temizlik yapan kişilerin cildi daha fazla çamaşır suyuna temas eder; yaşam alanlarında daha fazla çamaşır suyunu solumak durumunda kalırlar. Çamaşır suyu hijyen sağlar mı sorusuna yanıtımız: Evet. Fakat yalnızca gerektiği kadar kullanıldığı durumlarda.
 • Cildin yapısında onu dış etkenlere karşı koruyan bir yağ tabakası mevcuttur. Bu yapı fazla kimyasal ürüne maruz kaldığında bozulur. Aşırı titizlik sebebiyle insanlar, gereğinden fazla duş almayı tercih edebilirler. Bu durumda cildin yağ tabakası bozulduğu gibi saçlar ve cilt kurur, yıpranır, döküntüler oluşur ve enfeksiyonlara açık hale gelir.
 • Uzun süre suya ya da çamaşır suyu gibi kimyasal temizlik ürünlerine temas eden cilt kurumaya başlar. Kuruyan ciltte oluşan çatlaklar, çeşitli deri hastalıklarına yol açabileceği gibi bakterilerin girebilmesi için de açık alanlar yaratacaktır.
 • Ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerinin bilinçsiz tüketimi çeşitli solunum yolları hastalıklarına sebep olabilir. Bu durum devam ettiğinde astım, alerji ve akciğerlerle ilgili başka problemler meydana gelebilir.  
 • Eğer eşyalar, kıyafetler çok sık yıkanıyorsa kısa süre içerisinde yıpranacaktır. Yıkamada gereğinden fazla deterjan kullanımı özellikle çocukların cildinde tahrişe sebep olabilir.
 • Gıda maddelerinin ve bunlarla doğrudan temas eden eşyaların hijyeninde gereğinden fazla veya yanlış dezenfektan kullanımı, zararlı kimyasalların doğrudan vücudumuza girmesine neden olacaktır.
 • Özellikle salgın hastalıklardan korunmak için kişisel hijyen birinci derecede önem taşımaktadır. Aşırı titizlik sonucu, bütün bakterilerden ve kirli olduğu düşüncesiyle sosyal yaşamdan uzak durarak, kendinizin ve varsa çocuğunuzun bağışıklık sistemini olumsuz etkilemiş olabilirsiniz. Sonuçta, henüz tanımadığınız hastalıklar için güçlü bir bağışıklık sistemi en büyük koruyucudur.
 • Titizlik takıntısı, hiçbir zaman amacına ulaşmayan bir hijyen seviyesine odaklandığından, kişiler için birçok psikolojik rahatsızlığın hem sebebi hem sonucu olabilir. Aşırı titiz olan kişi, hem kendisi hem de birlikte yaşadığı insanlar için hayatı zorlaştırabilir.
 • Titizlik takıntısı ile mücadele için psikolojik destek almak ve yaratılan bilgi kirliliğinden korunmak hem ruhsal hem bedensel sağlığınız için elzemdir.

Aslen yayınlandı