Tarak Nasıl Temizlenir?

Tarağınızı en son ne zaman temizlediniz? Temizlenmeyen tarakların aslında saçlarınızı kirlettiğini biliyor muydunuz? Yazımızı okuyun, tarak temizliği nasıl yapılır öğrenin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
tarak temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Genellikle saçlardaki düğümleri çözmeye yaradığını düşündüğümüz taraklar aslında saç sağlığımız için çok önemli. Çünkü, taraklar saç derimizdeki yağları kafa derisinden uçlara eşit bir şekilde dağıtarak saç sağlığını korumaya destek oluyor. Yani aslında saç sağlığımız da kişisel hijyenimize dahil. Bu da demek oluyor ki, diş fırçası temizliği gibi tarak temizliği de düzenli olarak yapılmalı, hijyeninden emin olunmalı.

Tarak temizleme dendiğinde plastik tarak nasıl temizlenir, tahta tarak nasıl temizlenir, ahşap tarak nasıl temizlenir, fırça tarak nasıl temizlenir, diye uzayan bir soru listesi olabilir aklınızda. Çünkü tarak tercihi, kişinin saç tipine, boyuna, kullanım rahatlığına ve alışkanlıklarına göre değişebilir. Sizin için derlediğimiz tarak temizleme tüyolarına göz atın, saçlarınıza can katın!

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saçları açmak ve yağları kafa derisinden uçlara eşit olarak dağıtmak için kullanılan saç fırçalarını düzenli olarak temizlemediğinizde temiz saçlarınıza kir ve yağ yayıyor olabilirsiniz. Okumaya devam edin, yuvarlak saç fırçası nasıl temizlenir, erkek saç fırçası nasıl temizlenir, saç fırçası temizliği nasıl yapılır öğrenin!

Saç Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Saç fırçalarını temizlemek, diğer taraklara göre çok daha zordur. Çünkü fırça dişleri arasında saçlar, yağ ve döküntüler birikir. Bu yüzden, haftada bir ya da iki haftada bir mutlaka temizlemeli, kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz.

 • Fırça tarak nasıl temizlenir, tarak arası nasıl temizlenir ve tarak dipleri nasıl temizlenir diye düşünüyor olabilirsiniz. Fırça temizliği için ilk adım tarak arası ve diplerde biriken saçları temizlemektir. Eğer birden fazla fırça temizleyecekseniz tarakları birbirine sürtebilir ya da kürdanla temizleyebilirsiniz.

 • Saç fırçalarınızı temizledikten sonra fırçalarınızın sığacağı bir kap belirleyip içine sıcak su doldurun.

Eğer fırçanız plastikse ya da plastik bölümler içeriyorsa suyun yüksek sıcaklıkta olmamasına dikkat edin.

 • Bakterileri kolayca yok ettiklerinden suyun içine sirke ve karbonat ekleyin. Fırçaları bu suyun içine batırın ve 10-15 dakika kadar bekletin.

 • Saç fırçalarını sudan çıkarın ve bol su ile durulayın.

 • Havluyla nemini alın ve havlunun üzerinde fırça dişleri zemine bakacak şekilde kurumaya bırakın.

 • Kuruma aşamasını hızlandırmak isterseniz saç fırçalarınızı kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz.

Yuvarlak Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Yuvarlak saç fırçalarını temizlemek, düz/yassı fırçaları temizlemeye oranla daha zor gelebilir. Yuvarlak tarak nasıl temizlenir, diye düşünüyorsanız, sizin için derlediğimiz pratik temizleme adımlarını deneyin!

 • Fırçanın telleri/kılları arasındaki saç ve birikintileri almak için makas kullanın. Makası fırçanın tabanı boyunca gezdirin, keserek dipteki saçlardan arındırın. Makas yerine düz, kemik tarağı yukarıdan aşağı hareket ettirerek de yuvarlak fırçadaki saçları temizleyebilirsiniz.

 • Saçlardan kurtulduktan sonra fırçalarınızın sığacağı bir kaba ılık su doldurun. Suyun içine yaklaşık bir yemek kaşığı kadar şampuan ekleyin.

 • Tarakları su ve şampuan dolu suya batırın ve döndürün. Birden çok yuvarlak tarağı temizleyecekseniz suyun içinde birbirine sürtebilirsiniz.

 • Şampuanlı suyun içinde iyice yıkandıktan sonra ılık suyun altında durulayın.

 • Temiz bir havluyla kurulayın ve havlunun üzerine bırakarak kurumasına izin verin.

Ahşap Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Vücut için en sağlıklı olan taraklardan biri ahşap taraklardır. Peki, ahşap saç fırçası nasıl temizlenir, tarak dibi nasıl temizlenir? Hijyenik ahşap tarak temizliği için adımları takip edin!

 • Fırça dibindeki saçları çıkarmak için düz bir tarak kullanın.

 • Ahşap saç fırçalarınızı temizlemek için fırçalarınızın sığacağı bir kaba kaynar olmayan sıcak su koyun. Dilerseniz suyun içine bir miktar sirke ekleyin. Unutmayın; sirke iyi bir bakteri öldürücüdür.

 • Fırçaları suya batırın ve bir saat kadar bekletin.

 • Sudan çıkardığınız ahşap fırçalara bir miktar şampuan dökün ve birbirine sürtün.

 • Ilık bol su ile durulayın.

 • Fazla suyu silkeleyin ve kuruması için havluya bırakın.

Erkek Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Erkekler genellikle yuvarlak ya da yassı/düz saç fırçası kullanırlar. Çoğunlukla saçlar kısa olduğundan fırça tellerine/kıllarına dolanmaz, yüzeyde kalırlar. Elle bu kısa saçları temizlemek, uzun saça oranla çok daha kolay olabilir.

İşte, erkek saç fırçası temizliği!

 • Saç fırçasındaki saçlardan kurtulmak için elle ya da düz bir tarakla fırça üzerinde gel-git yapın.

 • Fırçanın sığacağı bir kap belirleyin ve ılık su ile doldurun. Suya sirke eklemeyi unutmayın.

 • Fırçaya şampuan sürerek ovalayın ve sirkeli suya batırarak 1-2 saat bekletin.

 • Ilık suda durulayın.

 • Fazla suyunu silkeleyerek temiz bir havluda telleri/kılları aşağı bakacak şekilde kurumaya bırakın. Eğer daha hızlı kurumasını istiyorsanız kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Artık çeşitli saç fırçaları nasıl temizlenir öğrendiniz. Adımları izleyin, kolay ve hijyenik temizliğin keyfini çıkarın.

Bit Tarağı Nasıl Temizlenir?

Bitlenme, genellikle okul çağı çocuklarda görülse de aslında her yaştan insanın başına gelebilecek bir hastalıktır. Kaynağı insandır ve kişiden kişiye kolayca geçebilir. Bitten korunmak için kişisel hijyene ve tarak, toka gibi saçta kullanılan malzemelerin hijyenik olmasına özen gösterilmelidir. Peki, bitleri temizledikten sonra bitli tarak nasıl temizlenir, bit temizliğinde kullanılan kemik tarak nasıl temizlenir, tel tarak nasıl temizlenir öğrenmek için okumaya devam edin.

 • Bit tarağını temizlemek için öncelikle saçta kullanılan bit şampuanıyla tarağı yıkayın. Tarağın diplerini temizlemek için kürdan kullanın. Başka bir tara kullanmak bitlerin ya da bit yumurtalarının bulaşmasına neden olabilir.

 • Tarağın sığacağı bir kaba sıcak su doldurun ve içine bir miktar sirke ve karbonat ekleyin.

 • Tarağı bu suda 10-15 dakika kadar bekletin.

 • Bol su ile durulayın.

 • Son olarak, tarakta bir şey kalıp kalmadığını ışık altında kontrol edin. Eğer yeterince temizlenmediğini düşünürseniz bit şampuanıyla tekrar yıkayabilirsiniz.

Bebek Tarağı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin hassas saç derisi nedeniyle tarak seçimi yumuşak kıllı tercih edilmeli ve düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Peki, hijyenik bebek tarağı temizliği nasıl yapılır?

 • Bebek tarağında genellikle yetişkin tarağındaki gibi saç birikmesi olmaz. Ancak bebeklerin de saç derilerinde dökülmeler olabilir. Bu yüzden tarağı öncelikle ılık su ile nemlendirip akıtın.

 • Tarağın sığabileceği bir kaba ılık su doldurun.

 • Suyun içine bir miktar sirke ve karbonat ekleyin.

 • Tarağı suyun içinde 10-15 dakika kadar bekletin.

 • Sudan çıkardığınız tarağı bol ılık su ile durulayın

 • Temiz bir havlu ile kurulayın ve tamamen kuruması için havlu üzerinde bekletin. Kurutma makinesi kullanarak tarağın daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

Artık bebeğinizin o narin saçlarını açacak yumuşak saç tarağı nasıl temizlenir biliyorsunuz!

Tarak ve fırçaları genel olarak haftada bir kez ya da iki haftada bir kez olacak şekilde temizlemelisiniz. Her saç tarama sonrası tarakta kalan saçları almalısınız. Bakteri üremesini önlemek için tarak ve fırçalarınızı serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Tarak temizleme işleminden sonra mutlaka havlu üzerinde kurumaya bıraktığınızdan, tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

Peki tozlanmış tarak nasıl temizlenir, kirli tarak nasıl temizlenir diye soruyorsanız, özellikle çantanızda taşıdığınız, elden ele gezen ya da kazara bir şey bulaşan taraklarız için çamaşır suyu içermeyen formülüyle sık temas edilen yüzeylerde maksimum hijyen sağlayan Domestos Pratik Yüzey Temizleme Mendili kullanabilirsiniz. Taraklarınızın sap kısımlarını, arka yüzeylerini gönül rahatlığıyla Domestos Pratik Yüzey Temizleme Mendili ile silebilir, hijyenik temizlik sağlayabilirsiniz.

Tarak temizleme işlemi nasıl yapılır öğrendiniz. Kişisel temizlik için makyaj fırçası nasıl temizlenir, epilatör nasıl temizlenmelidir gibi yazılarımıza bakabilir, uzman ipuçlarını keşfedebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?