Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah noktalar ve geniş gözenekler hem kadın hem de erkeklerin en büyük cilt problemlerinden biridir. Peki daha sağlıklı bir cilde nasıl kavuşabileceğinizi biliyor musunuz? Aradığınız tüm cevaplar yazımızda!

Güncellenmiş

Reklam
Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Cildin gözenekli yapısı yanlış bakım, fazla sebum üretimi ve çevresel nedenlerle deforme olduğunda hem kötü görünüm hem de sağlıksız bir ten yapısı ortaya çıkar. Evde yapacağınız cilt bakımı ile siz de cildinizin gözeneklerini yeniden sıkılaştırabilir, siyah noktalara karşı savaş açabilirsiniz. Ancak çözüm geliştirmeden önce gözeneklerin neden açıldığını, siyah noktanın ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Gözenekleri ve gözenek tıkanıklığı dolayısıyla oluşan siyah noktaları sizler için araştırdık. 

Dört mevsim boyunca yüksek korumalı ve hem UVA hem de UVB etkili güneş kremleri kullanmak, güneşin cildi deforme etmesini engeller. Bu sayede siyah nokta oluşumu ve gözenek sorunları da büyük ölçüde önlenmiş olur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Ciltteki Gözenek Nedir, Neden Genişler?

Gözenekler vücudumuzun tüm deri yüzeyinde yer alır. Cildin nefes alma kanalları olan gözenekler, herhangi bir enfeksiyon durumuna karşı koruma kalkanı geliştirerek yağ üretmeye de hazır bekler. Küçük açıklıklar olan gözenekler gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Elastik yapıdaki gözenekler, kas gibi açılıp kapanmaz. Yalnızca genişleyebilir veya doğru bakımla biraz daha küçülebilir.

Gözeneklerde koruyucu bariyeri keratin ve sebum oluşturur. Saçta, tırnakta da bulunan keratin ve basitçe yağ olarak anlatabileceğimiz sebum, zaman içinde cildin hücre döngüsü içinde dışarı atılabilir. Ölü deriler böylelikle oluşur. Kimi zamansa yağ bezleri, döngünün bozulması, çevresel ve hücresel nedenlerle bu denge bozulur. Yağ fazlası deri altında kalabilir, keratin dışarı atılamaz ve ölü deri de hücre içinde kalır. Gözenekler tıkanır, yağı dışarı atabilmek için genişler ve daha büyük görünür. Gözeneklerin genişlemesine neden olan diğer sebeplerse şöyle özetlenebilir:

Püf Noktaları

Estetik kaygıları hafifletmek amacıyla makyaj öncesi primer (makyaj bazı) kullanılabilir. Ürünler, gözenekleri sıkılaştırmak için sahip oldukları özel içerikle pürüzsüz bir görünüm sağlar.

 • Bilinçsizce sivilce sıkmak, vakumlu aletlerle cildi deforme etmek.
 • Yanlış, komedojenik cilt bakım ürünleri kullanmak.
 • Güneş koruyucu kullanmamak.
 • Yaşla beraber gelen kolajen kaybı.
 • Sert cilt temizliği.
 • Cildin bakımının yapılmaması nedeniyle oluşan irritasyonlar.
 • Cilde kimyasal veya fiziksel herhangi bir peeling yapılmaması.
 • Susuz kalan gözeneklerin gerilme nedeniyle büyük görünmesi.
 • Sıcak iklim, kirli hava ve nem.
 • Genetik ve hormonal sorunlar.
 • Yoğun sürtünme.
 • Stres.

Bunlara Dikkat

Siyah noktalar tırnaklarla değil, hijyenik siyah nokta sıkma araçları ile çıkarılabilir. Enfeksiyonun yayılmaması adına işlemin profesyonelce yapılması önemlidir.

Ciltteki Beyaz Nokta Sorunu Nedir?

Genişleyen ve birikinti oluşan gözeneklerde beyaz küçük yumrular olabilir. Genellikle sert ve kapalı formdaki bu noktacıklara "beyaz nokta" adı verilir. Sıkılamayan veya daha zor sıkılan rahatsızlık, akne sorunu olan ciltlerde daha sık görülse de kimi zaman aknesiz tenlerde de bulunabilir. Göz çevresinde, yüzde, vücudun başka yerlerinde bulunabilen beyaz noktalar, siyah noktaların tabir-i caizse kardeşi sayılır. Beyaz noktaların enfekte olması halinde papüller ve püstüller meydana gelir.

Siyah Nokta Nedir, Nasıl Oluşur?

Cildin alt katmanlarında biriken ve atılamayan ölü deriler sonucu gözenekler genişler. "Siyah nokta nasıl oluşur?" sorusunun yanıtı da tam burada gelir. Genişleyen gözeneklerdeki kirler, birikintiler güneş ışınları ile temas ettiğinde okside olur ve hava ile temas eden kısımları siyahlaşır. Cildin genellikle yağlı olan alın, burun ve çene bölgelerinde siyah noktalar daha sık görülür.

Siyah nokta yalnız yağlı ve karma ciltlerin sorunu değildir, kuru ciltlerde de görülür. Cilt ne kadar kuru olursa olsun, düzenli cilt temizliği yapılmadığında biriken kirler ve cilt alt tabakasındaki yağ da siyah nokta oluşturabilir. Gözenekler oluşan siyahlıkla beraber çok daha belirgin ve kötü gözükür.

Ciltteki Siyah Nokta Neden Artar?

Gözenek küçültme ve siyah nokta temizleme için yapılan her yanlış uygulama, sorunun daha da artmasına neden olabilir. Siyah noktalardan kurtulmak için özel bakım yapılmalıdır. Cilt tipine uymayan, gözenek tıkayan ürünlerle bakım yapmak da sorunun artmasına sebep olur. Örneğin yağlı cilt tipine sahip kişilerin, yağ bazlı temizleyiciler yerine su bazlı olanları kullanması önemlidir veya hassas cilde sahip olanların, genellikle kuru ciltler için tavsiye edilen yağlı nemlendiricileri seçmemesi gerekir.

Özellikle ciltte kalan, yıkanmayan tonik ve nemlendirici ürünlerin etiketlerini iyice okumalı ve gözenek tıkayan yüksek derece komedojenik maddelerin olmadığından emin olunması gerekir. 

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yöntemler

Ciltteki genişleyen gözeneklere, beyaz ve siyah noktalara çözüm arayanlar, önleyici ve sorunu ortadan kaldıran önerileri dikkate almalıdır. Siz de "Siyah nokta nasıl geçer?" diye merak ediyorsanız, işte önerilerimiz...

Beyaz ve Siyah Nokta Oluşumunu Engelleyen Önlemler 

 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Antioksidan ve vitaminli yiyecek / içecekler, cildin yağ dengesinin oluşmasına yardımcı olur. Kolajen üretimini destekleyen yiyecekler de cildin döngüsünü düzenler. 
 • Düzenli cilt temizliği, temizleyici köpük veya krem, tonik ve nemlendirici kullanımı önemlidir. Temizlemenin yanı sıra nemlendirme de cildin yağ dengesinin oluşmasını sağlar. 
 • Kullanılan makyaj malzemelerinin cilt gözeneklerini tıkamadığından emin olunmalıdır. 

Beyaz ve Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

 • Siyah noktaları ortadan kaldırmak için AHA, BHA ve PHA içeren, cildin alt tabakasına nüfuz eden tonikler, maskeler kullanılabilir. 
 • Antioksidan etkili siyah nokta maskesi tercih edilebilir. 

Gözenek Sorunu Nasıl Çözülür?

 • Gözenekler için maske kullanmak doğru bir yöntem olabilir. Kil, bentonit ve kaolin içeren maskeler gözenek görünümünün hafiflemesine yardım eder. 
 • Cildi temizlerken haşin hareketler yerine hafif soyucular kullanarak bakım yapıldığında cilt uzun vadede kendini toparlayacaktır. 
 • Lazer, dermaroller, karbon peeling, dermapen gibi cilt alt yapısını uyaran uygulamalar gözeneklerin küçülmesine yardımcı olabilir. 

Aslen yayınlandı