Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan domates, saksıda yetiştirilebilmesi nedeniyle hobi unsuru olarak da değerlendirilebilir. Peki domates fidesi nasıl dikilir, saksıda domates nasıl yetiştirilir?

Güncellenmiş

Reklam
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda domates yetiştirmek, son derece kolay bir işlem olması nedeniyle bitkilerle ilgilenmeyi seven pek çok kişinin favorileri arasında yer alır. İşte evde domates fidesi yetiştirme hakkında bilmeniz gereken her şey...

Fidelerinizi saksıya aktarmadan önce, drenajlı saksıların alt kısımlarındaki delikleri garanti altına almanız önerilir. Deliklerin toprakla kapanmaması için etraflarını küçük taşlarla çevirebilir ve bu sayede fazla suyun saksıdan dışarı tahliye edilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates yetiştirmek, kendi imkanlarınızla kısa sürede gerçekleştirebileceğiniz son derece keyifli bir hobidir. Başarılı bir şekilde tohumdan domates yetiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

İlk Adım: Doğru Tohum, Doğru Zaman

Domates yetiştiriciliği için atmanız gereken ilk adım, "Domates ne zaman ekilir?" sorusuna odaklanarak doğru tohumu ve doğru zamanı belirlemektir. Seçeceğiniz tohumun mutlaka organik özellikte olması son derece önemlidir. İşlenmiş, genetiğiyle oynanmış ya da sağlıksız tohumlardan organik ve sağlıklı domatesler elde etmeniz mümkün değildir. Domates yetiştirmeye başlamak için ideal zaman ise bahar öncesidir. Eğer evinizde sera imkanları oluşturabiliyorsanız, domates yetiştiriciliğini yılın tüm aylarında gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kendi seranızı oluşturma şansınız yoksa domateslerinizi ekmeye bahar aylarından önce başlamanız daha olacaktır.

İkinci Adım: Tohumlarınızı Çimlendirin

Domates tohumlarınızı ilk olarak çimenlendirmeniz gerekir. Bu adım için herhangi bir çiçekçiden satın alacağınız çimenlendirme saksılarından yararlanabilirsiniz. Çimenlendirme saksısını organik toprakla doldurup tohumlarınızı 1 santimetre kadar derinliğe gömün. Oluşturduğunuz saksıları evinizde güneş görmeyen bir noktada beklemeye bırakın. Ortam ısısının oda sıcaklığının altına düşmemesine ve toprağın daima nemli kalmasına özen gösterin. Bir süre sonra toprağınız çimenlenmeye başladığında, sonraki adıma geçebilirsiniz.

Püf Noktaları

Domates tohumlarınızı çimenlendirmek üzere ekerken uygun bir çimenlendirme saksısı bulamamanız durumunda, küçük pet bardaklardan yararlanabilirsiniz. Bardakların üzerini hava dolaşımını engellemeyecek şekilde siyah poşetle kaplayarak gölge etkisini de artırabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Güneşlendirme

Domates tohumlarınızın çimenlenmeye başlaması, artık güneşle tanışmaya hazır hale geldiklerini gösterir. Çimenlenen saksılarınızı muhafaza ettiğiniz yerden çıkarıp güneş gören bir noktaya bırakabilirsiniz. Hala çimenlendirme saksısında muhafaza ettiğiniz domates fidelerini 1 ila 1,5 hafta boyunca güneşlendirebilirsiniz. Bu süreçte toprağın nemini yine düzenli olarak kontrol etmeniz ve kurumaya başladığı anda su vermeniz son derece önemlidir.

Dördüncü Adım: Domates Saksısı ve Toprak Seçimi

Bir hafta ila 10 gün boyunca güneşlendirilen çimenlenmiş domates fideleri, artık gerçek saksılarına nakledilmeye hazır hale gelir. Bu noktada, fidelerinizi çimenlendirme saksılarından çıkarıp büyüyecekleri asıl saksılarına nakledebilirsiniz. Saksı seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise saksının mutlaka drenaj özelliği barındırmasıdır. Toprağa fazla gelen suyu rahatça boşaltabilen drenajlı saksılar, domatesleriniz için ideal ortamı oluşturur. Saksıdaki toprağı hazırlarken gübre, humus ve toprağın ideal ölçüde karışmasına dikkat etmeniz gerekir. Doğru saksıyı ve toprağı belirledikten sonra, fidelerinizi dikme aşamasına geçebilirsiniz

Bunlara Dikkat

Farklı domates türlerini keşfetmek ve yetiştirmek istiyorsanız ampul veya kiraz gibi domates türlerine ait tohumlardan edinebilirsiniz; ancak aynı saksıda yalnızca tek bir türde domates yetiştirmeniz her zaman daha verimli olacaktır.

Domates Fidesi Nasıl Dikilir?

Domates fidesi, dikme işlemi sırasında özel bir ilgi ister. Bu safhada herhangi bir hata yapmak, fidelerin meyve vermeden solmasına yol açabilir. Bu nedenle domates fidelerinizi dikerken aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Gübreli ve humuslu toprakla doldurduğunuz saksının yüzeyinde 2-3 cm derinliğinde delikler açın.
  • Fidelerinizi çimenlendirme saksılarından son derece dikkatli, hiçbir noktasına zarar vermeyecek şekilde çıkarın.
  • Çıkardığınız fideleri herhangi bir yabancı maddeyle temas etmeden, saksıda açtığınız deliklere dikkatle yerleştirin.
  • Fidelerinizin kök bölümünü yeniden toprakla doldurun. Toprak doldurma işlemi esnasında çok fazla bastırmamanız, fidelerin kırılmaması açısından önemlidir. Fidelerin kendi başlarına dik duramayacakları kadar az toprak koymamaya da özen göstermeniz gerekir.

Domates fidelerinizi yukarıdaki şekilde saksıya yerleştirdikten sonra, bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Artık domateslerinize kavuşmak için tek yapmanız gereken, fidelerinize iyi bakmaktır.

Domates Bakımı

Domates yetiştirme sürecinde gerçekleştireceğiniz bakım, temel olarak bitkinin su ve güneş ihtiyacını yeterli şekilde karşılamaktan ibarettir. Fidelerinizi ektiğiniz saksıları düzenli olarak güneş gören bir noktaya yerleştirin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, saksıların daima oda sıcaklığında kalmasını temin etmektir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlara yerleştireceğiniz fideler, hayal ettiğiniz gelişimi göstermeyebilir hatta domates verme aşamasına hiçbir zaman geçemeyebilir. Bu nedenle saksıları kalorifer peteklerinden, sobalardan ya da yağıştan uzak tutmanız önerilir. İdeal sıcaklıkta düzenli olarak güneş gören saksılarınızı belirli aralıklarla sulamanız, kısa süre sonra domateslerinize kavuşmanız için yeterli olacaktır.

Domates Sulama Sıklığı

Domates fidelerinin her gün en az bir kez sulanması gerekir. Sulama zamanının geldiğini toprağın yüzeyini parmağınızla kontrol ederek kolayca anlayabilirsiniz. Domates saksılarındaki toprağın daima aynı nem oranında kalması, hiçbir zaman kurumaması gerekir. Bu nedenle sulama işlemlerini saksının doğrudan güneş almadığı zamanlarda gerçekleştirebilirsiniz. Güneşsiz saatlerde gerçekleştireceğiniz sulama işlemi, suyun ısı nedeniyle buharlaşmasını önleyerek tamamen toprak tarafından çekilmesini sağlar.

Dilerseniz sulama işlemleriniz için bir rutin belirleyebilir ve suyu her gün aynı saatte verebilirsiniz. Havanın ya da saksıların beklediği ortamın aşırı ısınması ve toprağınızı erken kurutması gibi beklenmedik durumlarda, her zamankinden daha az olmak koşuluyla domates saksınıza ekstra su ilavesinde bulunabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra 3 ay içinde harika domateslere kavuşabilirsiniz.

Aslen yayınlandı