Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Plaj Çantasında Neler Olmalı?

Yaz geldi! Kendinizi denizin serin sularına atmak için hazırlık yapıyorsanız, sizin için hazırladığımız plaj çantasında olması gerekenler listesine göz atın, tatilin keyfini çıkarın!

Güncellenmiş

Plaj
Reklam
Sign Up Banner

Sonunda yaz geldi! Bunun ne demek olduğunu biliyorsunuz; sıcak havada kendinizi serin sulara bırakma zamanı! Peki o hazırladığınız bavulun içinde ya da anlık yapılan plaj planında aradığınızı anında bulabiliyor, eksiksiz plaj çantası hazırlayabiliyor musunuz? Cevabınız hayır ise sizin için derlediğimiz yazıyı sonuna kadar okuyun, plaj çantasının içinde olması gerekenleri öğrenin!

Peki, plaj çantasında neler olmalı? İşte, plaj çantasında olması gerekenler listesi…

Güneş Kremi

Plaj çantasının içinde olması gerekenler listesinin başında elbette güneş kremi geliyor. Sahilde, denizde güneş ışınlarına bolca maruz kalacağınızdan mutlaka güneş kremi kullanmalı, plaj çantanıza da eklemelisiniz.

Güneş kremini plaj çantanıza eklerken son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olun.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Yedek Mayo ve Bikini

Plaj çantasına ne koyulur diye düşündüğümüzde elbette cevaplardan biri de yedek mayo ve bikiniler olacak. Çünkü, ıslak mayo/bikini ile durmak, sağlık açısından doğru bir hareket değildir. Denize ya da havuza girdikten sonra ıslak mayo/bikininizi mutlaka kuru yedekleri ile değiştirmeli, çıkardığınız mayo/bikinileri suya tutup kurumaya bırakmalısınız.

Havlu

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Plajda vakit geçirirken ihtiyaç duyacaklarınız arasında havlular yer alıyor. Yanınıza 2 adet havlu alırsanız birini şezlonga serer diğerini ise kurulanmak için kullanırsınız. Bu sayede hem hijyenik hem de konforlu bir plaj keyfi sürebilirsiniz.

Plaj Elbiseleri

Denizden çıktıktan sonra, yemek yerken ya da güneşten daha az etkilenmek istediğinizde giyebileceğiniz plaj elbisesi ve pareo plaj çantasında bulunması gerekenlerden.

Plaj Terliği

Eğer plaja gidiyorsanız muhtemelen zaten plaj terliği giymeyi tercih edeceksiniz. Ancak plaja varana kadar ayakkabı ya da sandalet giyecekseniz plaj çantanıza plaj terliği eklemeyi unutmamalısınız.

Güneş Gözlüğü

Plaj çantasında ne olur? Elbette güneş gözlüğü! Plaj çantanızda mutlaka güneş gözlüğüne yer vermelisiniz. Yaz sıcağında güneşin zararlı ışınlarından korunmak, en az cilt kadar göz sağlığı için de önemlidir.

Tarak

Denizde saçınızı ıslatıyorsanız, plaj çantanıza eklemeniz gerekenlerden biri tarak! Tuzlu su saçınızı sertleştirerek açılması zor düğümlere neden olabilir. Bu yüzden, saçınız kurumadan açın ve tarayın. Eğer zor açılan ya da kıvırcık saçlara sahipseniz, saç açıcı saç spreylerini de plaj çantanıza eklemenizi öneririz.

Toka ve Taç

Denize girdiğinizde saçlarınızın boynunuza dolanmasından ya da gözünüzün önüne gelmesinden rahatsız oluyorsanız plaj çantanızda bulunması gerekenlerden biri taç ve tokalardır. Saçınızı toplayın, denize/havuza girin rahatlığın keyfini çıkarın.

Şapka

Uzun vakit geçirdiğiniz plajda başınıza güneş geçmemesi, rahatsız olmamanız için plaj çantanızda mutlaka şapka olmalı. Şapkanızı seçerken kullanımı rahat, tarzınıza uyan büyük bir tane olmasına dikkat edin. Bu sayede, şemsiye altında olmadığınızda bile sadece başınızı değil yüzünüzü, ensenizi ve göğüs bölgenizi de koruma altına alabilirsiniz.

plajda şapka

Nemlendirici Krem

Plaj çantasına ne konulur diye düşündüğümüzde nemlendiriciler pek akla gelmiyor olabilir. Ancak güneşin altında geçirdiğiniz, cildinizin tuzlu suya maruz kaldığı bir günde özellikle el ve ayaklarda kurumalar meydana gelebilir. Bu yüzden, cildinizi nemli tutmak için mutlaka nemlendirici krem ya da losyonu plaj çantanıza eklemelisiniz.

Dudak Kremi/Dudak Nemlendiricisi

Güneş ışınlarından ve tuzlu sudan en az cildiniz kadar çok etkilenenlerden biri dudaklardır. Dudaklarda kuruluklar, çatlamalar ya da yaralar olmaması için dudaklarınızı korumalı, dudak kremi kullanmalısınız. Plaj çantanızda dudak kremine de yer vermeyi unutmayın!

İç çamaşırı

Plajdan dönerken direkt eve gitmek yerine başka bir yere gitmeyi tercih edebilir ya da kumlu plaj giysilerinden kurtulmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden, plaj çantanıza bir çift iç çamaşırı eklemenizi öneririz.

Su ve Atıştırmalık

Plaj çantasında bulunması gerekenlerden biri de su ve atıştırmalıklardır. Eğer bir işletmede yer bulamazsanız yanınızda götürdüğünüz içecek ve yiyecekleri yiyebilir, acıktığınız için eve dönmek zorunda kalmazsınız.

Mendil ve Islak Mendil

Plajda yemek yerken ya da lavaboda kullanabileceğiniz mendil ve ıslak mendilleri de çantanızda bulundurmaya özen gösterin.

Kitap, Kulaklık ve Diğer Eşyalar

Plajda en keyifli aktivitelerden birkaçı deniz, kum, güneş üçlüsüne bakarak kitap okumak, müzik dinlemek ya da voleybol oynamak olabilir. Plajda ya da güneşlenirken ne ile vakit geçirmek istediğinize karar verin ve plaj çantanıza ekleyin.

Plaj çantasında neler olur, plaj çantasında bulunması gerekenler nelerdir sizin için derledik. Verdiğimiz listeye uyun, deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini sürün.

Plaj çantasının içinde olması gerekenleri öğrendiniz. Okul çantası ve beslenme çantasında bulunması gerekenler, deprem çantasında bulunması gerekenler ve evde ilk yardım çantasında bulunması gerekenler başlıklı yazılarımızı da okuyabilir, sizin için derlediğimiz tüyolara göz atabilirsiniz.

Aslen yayınlandı