pH Nötr Nedir ve Neden Önemlidir?

Sağlık açısından önemi sıklıkla vurgulanan pH nötr nedir? Nötr pH değeri neden önemlidir? pH nötr ile ilgili bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bardakla su içen adam

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

pH, pek çok kişinin kimya derslerinden hatırlayabileceği üzere bir çözeltinin asidik veya bazik değerini belirten ölçüm birimi anlamına geliyor. 'Power of Hydrogen'in kısaltması olan pH, ilk kez kullanılmaya başlandığı 1909 yılından bu yana kozmetik ve temizlik ürünleri, içecekler ve hatta vücut salgılarımıza kadar pek çok alana damga vuruyor. Peki, pH nötr ne anlama geliyor ve sağlığımız açısından ne gibi bir öneme sahip? İçeriğin devamına göz atarak pH nötr kavramı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

pH Nötr Nedir?

Çözeltiler, 0.0'dan 14.0'a kadar sıralanan pH derecelerinde 0'a yaklaştıkça asidik, 14'e yaklaştıkça bazik özellik kazanıyor. Peki pH nötr ne demek? Nötr çözeltilerin pH değeri kaçtır? pH cetveli üzerinde pH nötr olarak tanımlanan 7.0 seviyesi, aynı zamanda insan sağlığı açısından da risk düzeyi düşük pH seviyeleri arasında yer alıyor.

pH nötr ürünler, çoğunlukla doğal ve bitkisel içerikli, insan ve çevre sağlığını koruyan seçeneklerden oluşuyor. Böylece yalnızca kendi sağlığınızı değil, çevre sağlığını da tehdit eden unsurların azalmasına katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

pH Nötr Sağlık Açısından Neden Önemli?

Örneğin 0.3 pH değerine sahip olan sülfürik asit, insanlar üzerinde ölümle sonuçlanabilecek etkiler gösterirken 13.5 pH değeri içeren sodyum hidroksit de insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı nötr pH değeri, tüm canlıların sağlığı açısından büyük öneme sahip olsa da vücudumuzun farklı bölgelerinin farklı pH dereceleri içerebildiğini de unutmamak gerekiyor.

pH cetveli ve üzerinde değerleri temsil eden maddeler

Kozmetik ve gıda gibi ürünlerin yanı sıra temizlik ürünlerinin de etiketlerinde yer alan değerleri satın almadan önce incelemeniz önerilir. Herhangi bir temizliğe başlamadan önce kullanacağınız ürünün paketinde yer alan talimatları okuduğunuzdan ve doğru uyguladığınızdan emin olun.

pH Değeri Nötr Olan Maddeler ve Ürünler

Özellikle son yıllarda pH değeri nötr olan maddeler ve ürünlerin kullanımı yaygınlaştı. Birçok kozmetik ürününün üzerinde "pH 5.5" ya da genital bölge temizlik ürünleri üzerinde "pH 3.8" gibi ibareler görebilirsiniz. Bu ibareler, yapılan çalışmalar sonucu cilt sağlığı açısından asidiğe yakın değerlerin daha uygun olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan şişe sularda belirtilen pH değeri genellikle 7.0; yani pH nötr olarak tanımlanıyor. Ancak alkali su, bazik değeri yüksek suların da insan sağlığı açısından faydalı olduğunu kanıtlıyor. Haliyle farklı kullanım alanlarına sahip olan ürünlerin insan sağlığı açısından değişik pH değerleri içermesi gerekebiliyor.

mutfakta temizlik deterjanının etiketini okuyan biri

Günlük hayatta kullanılan her ürün gibi ev bakım ürünlerinin de pH değeri büyük önem taşıyor. Sizin, çocuklarınızın ya da evcil hayvanlarınızın gün içinde temizlik amacıyla kullandığınız ürünlerle veya bu ürünlerin kullanıldığı yüzeylerle temas etme olasılığı oldukça yüksek. Hatta bu ürünlerin gözle teması veya yanlışlıkla yutulması dahi mümkün oluyor ve son derece tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

pH nötr değere sahip temizlik ürünleri ise sağlık açısından riskli olan tüm bu olasılıkların sonuçlarını minimuma indirerek daha güvenli bir ortama zemin hazırlıyor. Bu yüzden pH nötr temizlik ürünleri, her geçen gün daha da fazla önem kazanarak bilinirlik ve kullanım açısından yaygınlaşıyor.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?