Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Parfüm Nasıl Seçilir? Teninize ve Kişiliğinize Uygun Parfüm Seçimi

Kokuların etkisi ve kişiliğinize uygun parfüm seçimine dair aklınıza takılan her şey bu yazıda.

Güncellenmiş

Parfüm nasıl seçilir?
Reklam
Sign Up Banner

Teninize ve kişiliğinize uygun parfüm nasıl seçilir? Stil ve parfüm arasındaki ilişki nedir? Doğru parfüm seçimi, stilinizi temsil etmesinin yanında kokular ve etkileri ile insanlık tarihinin her aşamasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Koku alma, en önemli duyularımızdan biridir ve beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer alır.

Kokuların etkisi, günlük duyguların %75'i üzerinde görülebilmektedir. Kokular, hafızada önemli bir rol oynayarak en güzel anılarımızla özdeşleşir. İşte bu nedenle, doğru parfüm seçimi tarzınızı yansıtmaktan çok daha fazlasıdır. Kullandığınız her parfüm, kim olduğunuzla ilgili bir hikaye anlatır. Parfümler, kombinlerinizi veya ruh halinizi tamamlayan bir aksesuar olarak düşünülür. Doğru parfüm nasıl seçilir, parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli ve kokuların etkisi hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında sizleri bekliyor.

İhtiyacın olacak:

 • parfüm

Reklam

MPU Sign Up Banner

Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

Kokuların etkisi ve karakterinize dair verdiği ipuçlarına birazdan değineceğiz ancak önce gelin parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli bir göz atalım.

 1. Mevsimi göz önünde bulundurarak parfüm seçimi yapın.

  Hava durumunu düşünerek parfüm seçimi yapmalısınız. Sıcak ve nemli havalarda parfüm kokuları çok daha keskin bir hale gelir. Bu yüzden yaz aylarında egzotik alt tonlu ve baskın kokulardan uzak durmak gerekir. Ferah ve daha hafif kokular kış aylarında yerini ağır tonlara bırakabilir. Dolayısıyla parfüm seçimini yaz ve kış olarak ayırarak her mevsim için farklı ürünler tercih etmeniz yerinde olacaktır.

 2. Cilt tipinizle uyumlu bir parfüm seçimi yapmaya özen gösterin.

  Parfüm seçerken cilt tipinize uygun bir seçim yapmalısınız. Ten rengi ve cilt nemi en belirleyici unsurlardır. Genellikle kuru ciltler üzerinde kokular kısa sürede havaya karışıp gitmektedir. Bu nedenle daha keskin ve ağır notalar sizin için uygun olacak, parfümünüzün kalıcılık süresi de buna bağlı olarak artacaktır. Yağlı bir cilde sahip olanlar ise daha şanslı. Birçok parfüm bu cilt tipinde etkisini daha uzun süre sürdürse de en iyi sonuç için narenciye kokuları gibi ferah notalar daha uygundur. Esmer kişiler için baharatlı kokular, beyaz tenliler içinse vanilyalı ve bitkisel kokular daha tatmin edici sonuçlar yaratır.

  Temiz bir cilt daha açık gözeneklere sahip olduğu için kokuyu daha iyi emer ve kokunun çok daha kalıcı ve iyi kokmasını sağlar.

 3. Parfüm seçimi için en doğru zamanı tercih edin.

  Sabah saatleri hem sakin bir ortam hem de yorulmamış bir burun için en ideal zamandır. Gün içinde farklı kokulara, stres etkenlerine maruz kalmadan ve koku reseptörlerinizi yormadan parfümünüzü bulmak için sabah saatlerinde yola çıkın.

 4. Parfüm seçiminizi sınırlandırın.

  Bir önceki maddede anlattığımız gibi parfüm seçimi yapılırken burnun yorulmaması oldukça önemlidir. Koku duyusunu keskinleştirdiği ve bir önceki kokuyu temizlediği düşünülen kahve koklamak gibi birçok yöntem bir noktada işe yaramaz. Bu yüzden bir seferde iki veya üçten fazla parfüm denemeyin. Doğru parfüm seçimi yapmak fedakarlık gerektirebilir.

  Kokuların karışmasını önlemek için parfüm alışverişinize giderken losyon, krem, parfüm, deodorant kullanmayın.

 5. Parfüm seçimini teninizde test ederek tamamlayın.

  Parfüm, hafif nemli bir cilde uygulandığında kalıcılığını ve kokusunu daha doğru bir şekilde belli eder.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kokular ve Etkileri

Özel duygular ve ortam yaratmaya yarayan kokular, hem ruh halimizi etkilemesi hem de ambiyans yaratmasıyla hepimizin hayatında oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Yiyeceklerin aroması nasıl iştahı etkiliyorsa kokuların da bazı duyguları tetiklediği bilinen bir gerçek. Bazı kokular enerji verdiği gibi bazıları yatıştırıp uykuya geçmemizi kolaylaştırıyor. Genel olarak kokularla özdeşleşen ve bilimsel çalışmalarla kanıtlanan koku etkileri vardır; özellikle söz konusu kötü kokular olduğunda. Örneğin, mutfaktaki kötü kokudan kurtulmak istememiz, kötü kokan buzdolabının iştahımızı kaçırması ya da giysilerdeki sigara kokusunu gidermek istememiz gibi.

İnsanoğlunun en eski ve bilge bilinci olan kokular ve etkileri saymakla bitmeyecek kadar çok. Yüzlerce koku arasından ihtiyacınıza en uygun olanını bulmak konusunda şüpheye düştüğünüzde, farklı parfüm türlerinde gezinmenin en iyi yolu koku ailelerini anlamaktır. Şimdi bazı kokuların ve çiçek, narenciye, odun gibi koku ailelerinin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini sıralayalım. Yaşam alanlarımızın ve bedenimizin en iyi haline ulaşmak için ipuçlarını öğrenelim.

Narenciye İçeren Kokuların Etkisi

 • Bir narenciye parfümü, ilkbahar / yaz ayları veya daha sıcak ve güneşli iklimler için arzu edilen lezzetli ve taze notalarıyla karakterize edilir.

 • Bu kategoride sıklıkla bulunan bazı meyveler; clementine, greyfurt, limonların yanı sıra limon otu, mine çiçeği ve bergamot gibi narenciyelerdir. İster kadın ister erkek parfümleri olsun, narenciye notaları bulundukları parfüme kendilerine özgü harika bir ferahlık taşırlar.

 • Narenciye kokuları burnu zevkle gıdıklayan ve kullanılan ortamlara iyimserlik havası ve zarafet getiren ferahlatıcı bir üst nota sağlar.

 • Narenciye koku ailesi, narenciye kabuğunun karakteristiği olan tüm narenciye notalarını (bergamot, limon, portakal, mandalina ve greyfurt gibi) içerebilir. Notaların ortak karakteristik özellikleri, meyvemsi, hafif ve uçucu olmalarıdır.

Gözlerinizi, kapatıp bir kumsalda olduğunuzu hayal edin. Hemen arkanızdaki yemyeşil bitkilerin kokusu serin yaz esintileriyle burnunuza taşınıyor. Eğer ferah ve temiz narenciye ağaçlarının kokusunu seviyorsanız kesinlikle turunçgillere ait olan portakal, limon, bergamot gibi alt notalara sahip kokuları tercih etmelisiniz.

Meyvemsi Kokuların Etkisi

Meyvemsi kokular için parfüm şişesinde elma, kavun, şeftali, mango, ananas gibi notaları arayabilirsiniz. Yeşil veya otsu notalı kokular arıyorsanız bambu ve aloe vera, meyve kokularına eşlik edebilir. Meyvemsi kokular, yeşil notalarla kullanıldığında serinlik ve hafiflik hissi vererek size deniz kokusunu anımsatabilir.

Aloe Vera ve Bambu İçeren Kokuların Etkisi

Birçok pencere pervazında bir aloe vera bitkisi bulunur. Güneş yanığı dahil birçok yanığı tedavi etmek için çok faydalı olan bu bitki aynı zamanda parfümeride bir nota olarak kullanılır. Yeşil, bitki, taze, su ve havayla ilgili olan aloe vera, bambu gibi kokularla birleştirildiğinde muhteşem bir uyum yakalar. Size, yağmur sonrası gelen kokuların verdiği huzuru sağlar. Temiz kokan bir parfüm arayışındaysanız aloe vera kokusu ve bambu kokusunu tercih edebilirsiniz.

Ferah Kokular ve Etkileri

Koku araştırmacıları, temizliği ve hafifliği çağrıştıran ferah kokuların, yoğunluklarına göre neşeli ya da enerjik bir imaj oluşturmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ferah aromalar, yaşlandıkça zihinsel düşüşü de önleyebileceği gibi rahatlatıcı etkisiyle çok daha feminen ve genç hissetmenizi de mümkün kılar.

Parfüm Seçimi: Seçtiğiniz Ferah Kokular Kişiliğinizde Neyi Yansıtıyor?

Parfümlere dair bir diğer sır da tercih ettiğiniz kokuların kişiliğinize dair bilinmeyenleri anlatmasıdır. Bir parfümü burnunuza götürdüğünüzde ruhunuzla eşleştiğini, her koklayışta sizin karakteristik özelliklerinizle uyumlandığını hissedebilirsiniz. Fakat, neden bu kokuyu seçtiğimizi nadiren düşünürüz. Bu sizi şaşırtabilir ama seçimlerimiz tesadüfen olmuyor. Parfümün kokusu, şişe tasarımı ve o konunun size anımsattığı duygular gibi faktörler seçimlerimizi etkiliyor. Araştırmaların gösterdiği gibi, kişilik tipi ile seçilen parfüm arasında sıkı bir bağlantı var.

Parfüm seçimi kişiliğiniz hakkında şunları söylüyor:

 • Narenciye: Narenciye kokusu kullanıyorsanız lider ruhlu olma ihtimaliniz çok yüksektir. Narenciye kokularını ağırlıklı olarak tercih eden kişilerin yönetmeyi sevdiğini ve lider ruhlu olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı zamanda bu kişilerin hafızaları da çok güçlü olur ve oldukça hırslıdırlar.

 • Lavanta: Lavanta sevenlere dikkat ederseniz çok sayıda ve oldukça samimi arkadaşlıkları olduğunu görebilirsiniz. Meraklı bir yapıları da olan lavanta severler, karşılarındaki insanda samimi hisler uyandırırlar. Ayrıca güzel kokulardan motive olan lavanta serverler, Yumoş Lavanta Sprey ile evlerinde de lavanta etkisini yaşatarak zinde yapılarını koruyabilirler.

 • Vanilya: Vanilyalı kokulara yönelenlerin eğlenceli insanlar olduğu düşünülür. Çok lezzetli bir koku olan vanilya, kesinlikle sıkıcı kişiliklerin tercihi olmaz. Vanilya kokusunun etkileri sayesinde ruh halinizi olumlu etkileyebilirsiniz. Eğer eğlenceli, enerjik ve daima neşeliyseniz ya da olmak istiyorsanız vanilya sizin kokunuz olabilir.

 • Sandal Ağacı: Sandal ağacı başarıyı seven karakterlerin kokusudur. Parfüm seçiminde daima sandal ağacı parfümü kullananlar mükemmeliyetçi bir karaktere sahiptir. Daima başarılı olmayı kafasına koyan bu grup, kendisini de çok sert eleştirebilir.

 • Meyve Kokuları: Meyveli kokuların insanları hakkında daha nazlı olduklarına dair bir inanış bulunur. Baskın bir koku olan meyve kokusu, girdiği herhangi bir ortamda ilgi odağı olmayı seven kişileri de tarif eder. Eğer gözler daima üzerinizde olsun istiyorsanız meyve kokusuyla da bunu destekleyebilirsiniz.

 • Yasemin: Maceraperest karakterler yasemin sever. Eğer kendinizi kelimenin tam anlamıyla bir maceracı olarak tanımlıyorsanız yasemin sizin kokunuz olabilir; çünkü yeniliklere açık ve deli dolu insanlar genellikle yasemin kokularına yönelir. Aynı zamanda, bu koku içtenliğin ve doğallığın da temsilcisidir. Yasemin severler güne ferah bir başlangıç yapmaktan hoşlanırlar ve yasemin kokusunun etkileri tam da bu ferahlığı arayanlara hitap eder. Bu yüzden iyi havalandırılmış ve yaseminlerin etkisiyle güzel kokan bir ev onları yoğun güne hazırlar. Yumoş Çiçek Bahçesi Sprey kalıcı kokusuyla her ortamı bir çiçek bahçesine dönüştürerek yasemin severlerin olmazsa olmazları arasına girecek.

Parfüm Nasıl Seçilir: Sıkça Sorulan Sorular

Aloe vera kokusu sakinleştirir mi?

Aloe vera bitkisinin faydaları saymakla bitmez. Tıbbi amaçlarla, ilaç ve kozmetiklerde kullanılan aloe vera, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uyku bozukluklarının önüne geçmekte de kullanılır.

Doğru Parfüm İçin Parfümü Denemek Gerekir mi?

Parfüm kokuları her tende, her mevsimde ve hatta her şehirde bile farklı kokabilir. Sevdiklerinizde beğendiğiniz bir kokunun sizin teninizde aynı etkiyi yaratmaması muhtemeldir. Bu yüzden farklı kişilerde beğendiğiniz kokularla ya da bir başkasının tavsiyesiyle, kişiliğiniz ve adınızla özdeşleşecek kokuya karar vermeyin. Mutlaka birebir, teninizdeki kokusunu test edin.

Kokuların etkisi herkeste aynı mı?

Kokular insanların ruh halini, iş performansını ve davranışlarını çeşitli şekillerde etkiler. Ancak bunun herkeste aynı olmadığı durumlar olabilir; tıpkı parfüm kokularının her tende farklı kokması gibi. Genel olarak kokularla özdeşleşen ve bilimsel çalışmalarla kanıtlanan koku etkileri vardır; özellikle söz konusu kötü kokular olduğunda. Fakat bazı kokular deneyimlerimizle birleştiğinde herkeste yarattığı etkiyi bizim üzerimizde yaratmayabilir. Bir kişi için rahatlatıcı olan kokular bir başka kişi için rahatsız edici olabilir. Bu nedenle parfüm ya da giysi spreyi seçerken karakterinize uygun ve aynı zamanda sizde uyandırmasını istediğiniz duyguları belirleyerek seçim yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı