Parfüm Nasıl Seçilir? Teninize ve Kişiliğinize Uygun Parfüm Seçimi

Kokuların etkisi ve kişiliğinize uygun parfüm seçimine dair aklınıza takılan her şey bu yazıda.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Parfüm nasıl seçilir?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Teninize ve kişiliğinize uygun parfüm nasıl seçilir? Stil ve parfüm arasındaki ilişki nedir? Doğru parfüm seçimi, stilinizi temsil etmesinin yanında kokular ve etkileri ile insanlık tarihinin her aşamasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Koku alma, en önemli duyularımızdan biridir ve beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer alır.

Kokuların etkisi, günlük duyguların %75'i üzerinde görülebilmektedir. Kokular, hafızada önemli bir rol oynayarak en güzel anılarımızla özdeşleşir. İşte bu nedenle, doğru parfüm seçimi tarzınızı yansıtmaktan çok daha fazlasıdır. Kullandığınız her parfüm, kim olduğunuzla ilgili bir hikaye anlatır. Parfümler, kombinlerinizi veya ruh halinizi tamamlayan bir aksesuar olarak düşünülür. Doğru parfüm nasıl seçilir, parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli ve kokuların etkisi hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında sizleri bekliyor.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

  Kokuların etkisi ve karakterinize dair verdiği ipuçlarına birazdan değineceğiz ancak önce gelin parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli bir göz atalım.

  1. 1

   Mevsimi göz önünde bulundurarak parfüm seçimi yapın.

   Hava durumunu düşünerek parfüm seçimi yapmalısınız. Sıcak ve nemli havalarda parfüm kokuları çok daha keskin bir hale gelir. Bu yüzden yaz aylarında egzotik alt tonlu ve baskın kokulardan uzak durmak gerekir. Ferah ve daha hafif kokular kış aylarında yerini ağır tonlara bırakabilir. Dolayısıyla parfüm seçimini yaz ve kış olarak ayırarak her mevsim için farklı ürünler tercih etmeniz yerinde olacaktır.

  2. 2

   Cilt tipinizle uyumlu bir parfüm seçimi yapmaya özen gösterin.

   Parfüm seçerken cilt tipinize uygun bir seçim yapmalısınız. Ten rengi ve cilt nemi en belirleyici unsurlardır. Genellikle kuru ciltler üzerinde kokular kısa sürede havaya karışıp gitmektedir. Bu nedenle daha keskin ve ağır notalar sizin için uygun olacak, parfümünüzün kalıcılık süresi de buna bağlı olarak artacaktır. Yağlı bir cilde sahip olanlar ise daha şanslı. Birçok parfüm bu cilt tipinde etkisini daha uzun süre sürdürse de en iyi sonuç için narenciye kokuları gibi ferah notalar daha uygundur. Esmer kişiler için baharatlı kokular, beyaz tenliler içinse vanilyalı ve bitkisel kokular daha tatmin edici sonuçlar yaratır.

   Temiz bir cilt daha açık gözeneklere sahip olduğu için kokuyu daha iyi emer ve kokunun çok daha kalıcı ve iyi kokmasını sağlar.
  3. 3

   Parfüm seçimi için en doğru zamanı tercih edin.

   Sabah saatleri hem sakin bir ortam hem de yorulmamış bir burun için en ideal zamandır. Gün içinde farklı kokulara, stres etkenlerine maruz kalmadan ve koku reseptörlerinizi yormadan parfümünüzü bulmak için sabah saatlerinde yola çıkın.

  4. 4

   Parfüm seçiminizi sınırlandırın.

   Bir önceki maddede anlattığımız gibi parfüm seçimi yapılırken burnun yorulmaması oldukça önemlidir. Koku duyusunu keskinleştirdiği ve bir önceki kokuyu temizlediği düşünülen kahve koklamak gibi birçok yöntem bir noktada işe yaramaz. Bu yüzden bir seferde iki veya üçten fazla parfüm denemeyin. Doğru parfüm seçimi yapmak fedakarlık gerektirebilir.

   Kokuların karışmasını önlemek için parfüm alışverişinize giderken losyon, krem, parfüm, deodorant kullanmayın.
  5. 5

   Parfüm seçimini teninizde test ederek tamamlayın.

   Parfüm, hafif nemli bir cilde uygulandığında kalıcılığını ve kokusunu daha doğru bir şekilde belli eder.

Kokular ve Etkileri

Özel duygular ve ortam yaratmaya yarayan kokular, hem ruh halimizi etkilemesi hem de ambiyans yaratmasıyla hepimizin hayatında oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Yiyeceklerin aroması nasıl iştahı etkiliyorsa kokuların da bazı duyguları tetiklediği bilinen bir gerçek. Bazı kokular enerji verdiği gibi bazıları yatıştırıp uykuya geçmemizi kolaylaştırıyor. Genel olarak kokularla özdeşleşen ve bilimsel çalışmalarla kanıtlanan koku etkileri vardır; özellikle söz konusu kötü kokular olduğunda. Örneğin, mutfaktaki kötü kokudan kurtulmak istememiz, kötü kokan buzdolabının iştahımızı kaçırması ya da giysilerdeki sigara kokusunu gidermek istememiz gibi.

İnsanoğlunun en eski ve bilge bilinci olan kokular ve etkileri saymakla bitmeyecek kadar çok. Yüzlerce koku arasından ihtiyacınıza en uygun olanını bulmak konusunda şüpheye düştüğünüzde, farklı parfüm türlerinde gezinmenin en iyi yolu koku ailelerini anlamaktır. Şimdi bazı kokuların ve çiçek, narenciye, odun gibi koku ailelerinin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini sıralayalım. Yaşam alanlarımızın ve bedenimizin en iyi haline ulaşmak için ipuçlarını öğrenelim.

Narenciye İçeren Kokuların Etkisi

Gözlerinizi, kapatıp bir kumsalda olduğunuzu hayal edin. Hemen arkanızdaki yemyeşil bitkilerin kokusu serin yaz esintileriyle burnunuza taşınıyor. Eğer ferah ve temiz narenciye ağaçlarının kokusunu seviyorsanız kesinlikle turunçgillere ait olan portakal, limon, bergamot gibi alt notalara sahip kokuları tercih etmelisiniz.

Meyvemsi Kokuların Etkisi

Meyvemsi kokular için parfüm şişesinde elma, kavun, şeftali, mango, ananas gibi notaları arayabilirsiniz. Yeşil veya otsu notalı kokular arıyorsanız bambu ve aloe vera, meyve kokularına eşlik edebilir. Meyvemsi kokular, yeşil notalarla kullanıldığında serinlik ve hafiflik hissi vererek size deniz kokusunu anımsatabilir.

Aloe Vera ve Bambu İçeren Kokuların Etkisi

Birçok pencere pervazında bir aloe vera bitkisi bulunur. Güneş yanığı dahil birçok yanığı tedavi etmek için çok faydalı olan bu bitki aynı zamanda parfümeride bir nota olarak kullanılır. Yeşil, bitki, taze, su ve havayla ilgili olan aloe vera, bambu gibi kokularla birleştirildiğinde muhteşem bir uyum yakalar. Size, yağmur sonrası gelen kokuların verdiği huzuru sağlar. Temiz kokan bir parfüm arayışındaysanız aloe vera kokusu ve bambu kokusunu tercih edebilirsiniz.

Ferah Kokular ve Etkileri

Koku araştırmacıları, temizliği ve hafifliği çağrıştıran ferah kokuların, yoğunluklarına göre neşeli ya da enerjik bir imaj oluşturmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ferah aromalar, yaşlandıkça zihinsel düşüşü de önleyebileceği gibi rahatlatıcı etkisiyle çok daha feminen ve genç hissetmenizi de mümkün kılar.

Parfüm Seçimi: Seçtiğiniz Ferah Kokular Kişiliğinizde Neyi Yansıtıyor?

Parfümlere dair bir diğer sır da tercih ettiğiniz kokuların kişiliğinize dair bilinmeyenleri anlatmasıdır. Bir parfümü burnunuza götürdüğünüzde ruhunuzla eşleştiğini, her koklayışta sizin karakteristik özelliklerinizle uyumlandığını hissedebilirsiniz. Fakat, neden bu kokuyu seçtiğimizi nadiren düşünürüz. Bu sizi şaşırtabilir ama seçimlerimiz tesadüfen olmuyor. Parfümün kokusu, şişe tasarımı ve o konunun size anımsattığı duygular gibi faktörler seçimlerimizi etkiliyor. Araştırmaların gösterdiği gibi, kişilik tipi ile seçilen parfüm arasında sıkı bir bağlantı var.

Parfüm seçimi kişiliğiniz hakkında şunları söylüyor:

Parfüm Nasıl Seçilir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?