Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Parfüm Nasıl Sıkılır, Nereye Sıkılır?

Hemen her gün kullandığınız parfümünüzün eskisinden çok daha güzel ve uzun süre kokmasını ister misiniz? Yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Parfüm Nasıl Sıkılır, Nereye Sıkılır?

Gündelik yaşamda en çok kullanılan kişisel bakım ürünlerinin başında parfüm gelir. Bu nedenle herkes parfüm sıkmanın son derece basit ve üzerinde düşünmeye gerek olmayan bir işlem olduğu konusunda hemfikirdir. Oysaki parfüm kullanımının püf noktaları, çok daha etkili ve çarpıcı bir koku taşımanıza yardımcı olur. Gelin parfüm sıkmanın püf noktalarına beraber göz atalım.

Parfümünüzü kullanmadan önce, parfümü sıkacağınız yeri hafif bir nemlendiriciyle ya da az ıslak bir bezle nemlendirmeniz, parfümün daha uzun süre boyunca etki göstermesine yardımcı olabilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Parfüm Sıkmanın Püf Noktaları

Parfüm sıkmanın püf noktalarını öğrenmeden önce, "Parfüm nereye sıkılır?" ve "Parfüm bozulur mu?" sorularının yanıtını vermek gerekir. Sondan başlamak gerekirse; en dayanıklı kozmetik ürünler arasında olsalar da, doğru şekilde muhafaza edilmedikleri ya da yanlış kullanıldıkları durumlarda parfümlerin de kokusu bozulabilir. Bunun için de parfümün nasıl muhafaza edileceğini, nereye ne şekilde sıkılacağını bilmeniz gerekir. İşte, parfüm sıkmanın ve her zamankinden daha etkili kokmanın ipuçları...

Püf Noktaları

Parfümünüzün bir kısmını doğrudan cildiniz yerine kıyafetlerinizin yakalarına ve kol ağızlarına sıkmanız, parfüm etkisini daha uzun süre üzerinizde taşımanıza yardımcı olacaktır.

  • Parfümünüzü muhafaza etmek için güneş görmeyen ve oda sıcaklığında olan noktaları tercih etmeniz önerilir. Doğrudan güneş alan, fazla sıcak ya da soğuk alanlar parfümün kokusunun bozulmasına neden olabilir.
  • Parfümünüzü sıkarken öncelikli olarak boyun, kulak arkası ve bilek gibi noktaları tercih edebilirsiniz. Parfümü nabzınızın attığı yerlere uygulamanız, diğer noktalara sıkmaktan daha kalıcı bir etki bırakacaktır.
  • Parfüm sıkarken şişeyi cildinize çok yakın tutmanız, parfüm içindeki bileşenlerin teninize sağlıksız bir sırayla temas etmesine yol açabilir. Şişeyi teninizden 20 santimetre uzakta ve 30 derecelik bir açıyla tutmanız, parfüm kokusunun teninize daha doğru biçimde temas etmesini kolaylaştırabilir.
  • Çok sıcak günlerde parfümü terle temas edecek şekilde kullanmanız, parfüm esansının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sıcak günlerde parfüm sıkarken en az terleyen bölgelerinizi tercih edebilirsiniz.
  • Kullandığınız parfümün daha geniş bir alana etki etmesi için ense bölgenizi de tercih edebilirsiniz. Enseye sıkılacak bir doz parfüm, çevrenizdeki herkesin kokunuzu rahatça alabilmesine yardımcı olabilir.

Bunlara Dikkat

Parfümler, sıktıktan sonra geçen zamana bağlı olarak değişen katmanlardan oluşur. Parfümü sıktıktan sonra elinizle müdahale etmeniz, bu katmanları bozarak parfümün etkisini azaltır. Bu nedenle parfümü yalnızca sıkmanız ve hiçbir ek müdahalede bulunmamanız önemlidir.

Aslen yayınlandı