Origami Sanatı

Origami sanatı nedir, origami ne demek ve origami sanatı örnekleri nelerdir? Origamı sanatı hakkında öğrenmek istediğiniz her şey içeriğimizde sizleri bekliyor. Sonuna kadar okuyun, origami sanatı yapımının inceliklerini öğrenin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Origami sanatı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

El emeğinizi kullanarak yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de hiç şüphesiz ki origami sanatı. Renk renk kâğıtları katlayarak ortaya şekiller çıkarmak bir süre sonra size iyi bir hobi edindirecek ve vazgeçemeyeceğiniz bir etkinlik olarak hayatınızdaki yerini alacaktır. Aynı zamanda uzmanlar kâğıt katlama sanatının iyi bir kafa boşaltma ve dinlenme yöntemi de olduğunu söylüyorlar. Özellikle yoğun iş temposundan sıkılanlar, günü zihinsel olarak yorgun geçirenler ve dinlenmek için üreterek kendine vakit ayırmak isteyenler origamiyi mutlaka denemeli. Yapımını öğrendikten sonra size sonsuz seçenekler sunan bu origami sanatını yakından tanıyalım.

Origami Sanatı Nedir?

Origami sanatı, bir çeşit kâğıt katlama sanatıdır. Japonlara özgü bu sanatın anlamı ise; Japonca’da “Oru” (katlama) ve “Gami” (kâğıt) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir. Origami kâğıt ile yapılan makas ve yapıştırıcı kullanmadan ortaya ürün veren bir sanattır. Katlanmış kâğıt anlamına gelen origami tekniği ile onlarca farklı ürün ortaya koyabilirsiniz. Origami, yapımı kolay bir aktivitedir. Çok fazla malzemeye ihtiyaç duymadan evinizde uygulayabileceğiniz bu sanat, aynı zamanda ailece ve çocuklarınızla birlikte iyi vakit geçirmenin de yollarından biri. Eğer size çocuklarınız ‘’Origami nedir?’’ diye soruyorsa hiç düşünmeden bunu bir aktiviteye dönüştürebilir, kağıt katlama sanatıyla keyifli vakit geçirmek için şahane bir zaman dilimi yaratabilirsiniz. Aynı zamanda ip sanatı da ailece yapılacak iyi zaman geçirme aktivitelerinden biridir.

Origami Nasıl yapılır?

Origami sanatının en güzel tarafı; ürün vermek için çok fazla malzemeye ihtiyaç duyulmaması. Maddi olarak da sizi yormayan bir etkinlik sunan origami yapımı için ihtiyacınız olan tek şey renkli kâğıtlar. Dilediğiniz renkte farklı kâğıtlardan origami yapabilir, el becerilerinizi konuşturabilir, ortaya pek çok ürün çıkarabilirsiniz. Ürün verdikçe bu dünyanın ne kadar zengin olduğunu görecek, daha fazla figür yapmak isteyeceksiniz.

‘’Origami nasıl yapılır?’’ konulu videolar da origami yapımında işinize yarayacaktır. İzleyerek yapmak ve tekrar etmek öğrenmeyi kolaylaştırarak, sizi zor modellere adım adım yaklaştırır. Origami modelleri zor ve kolay modeller olarak ikiye ayrılır. Eğer origami yapımına yeni başlıyorsanız kolay modelleri tercih edebilir, zamanla kendinizi geliştirdikçe zor origami şekillerine geçiş yapabilirsiniz.

Origami 2

Origami Çeşitleri

Origami sanatının da kendi içerisinde birtakım kategorileri mevcut. Bunları sıralamak gerekirse;

Klasik origami: Klasik origami, origami yapımının en kolay türüdür. Kesme ve yapıştırma yapılmadan tek parça bir kâğıdın figür haline getirilmesiyle yapılır. Başlangıç için özellikle bunu öneririz.

Krigami: Origami sanatı yapımında kullanılan bir diğer teknik ise; krigamidir. Krigami, kâğıt kesme tekniğine verilen isimdir. Diğer origami yapımlarından farklı olarak tek parçadan değil onlarca, yüzlerce kesilmiş kâğıt parçalarından yapılır. Krigami ile ortaya birbirinden güzel figürler çıkarmanız mümkün.

Modüler origami: Modüler origami ile klasik origami benzerlikler gösterir. Her ikisinde de tek parça kâğıt kullanılır. Modüler origamide farklı olarak geometrik şekiller birleştirilerek figürler oluşturulur. Eğer bir geometrik şekil yaptıysanız modüler origami örneklerinden birini ortaya çıkardınız demektir ve yapması oldukça zevklidir.

Islak katlama yöntemiyle origami: Bu yöntemde adından da anlaşılacağı gibi kâğıt ıslatılır ve hayvan şekilleri ortaya çıkarılır. Origami çeşitleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Origami Çalışmaları

Origami çalışmaları arasında en sık yapılanları; origamiden kalp yapımı, origami uçak yapımı, lale origamisi, origami vazo, origami fal kâğıdı olarak sayabiliriz. Özellikle kalp, lale ve vazo, origami çalışmaları arasında en sık yapılanlardandır. Küçük origamiler arasında en çok yapılanlar da yıldız, kare ve tavşan modelleridir. Uygulaması kolay bu çeşitleri ailenize, sevdiklerinize özel günlerde hediye de edebilirsiniz. Aynı zamanda eviniz için de çok iyi bir dekoratif üründür.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?