Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mutlu Ev Arkadaşlığı İçin Tavsiyeler

Verimli bir eğitim dönemi geçirmek ve hayatın yükünü paylaşmak için bir ev arkadaşı bulmak işleri kolaylaştırabilir. Peki nasıl iyi ev arkadaşı olunur? Mutlu ev arkadaşlığı için püf noktalarını keşfedin.

Güncellenmiş

Beyaz kap içinde iki bambu diş fırçası
Reklam
Sign Up Banner

Tek başına yaşam size özgürlük ve esneklik kazandırsa da kira, fatura ve diğer giderler belinizi mi büküyor? Herhangi bir problem olduğunda sürekli tek başınıza hareket etmekten bıktınız mı? Kafa dengi bir ev arkadaşı bulmak ve ev arkadaşıyla yaşamak, maliyetlerinizi düşürmek ve üstünüzdeki sorumluluğu paylaşmak için iyi bir fikir olabilir. Sorunsuz bir ev arkadaşlığı için neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik.

Mükemmel Ev Arkadaşlığı için Temel Kurallar

Sınırları Çizin ve İş Bölümü Yapın

Standart hayat rutini, alerji, temizlik alışkanlıkları ve benzer temel konuları masaya yatırarak birbirinizin sınırlarını belirleyebilirsiniz. Çat kapı gelen ziyaretçilerden çok hoşlanmıyor musunuz? Çatışmanın önüne geçebilmek için en baştan bazı ev kuralları belirleyin. Evde uyulması gereken kurallar sayesinde saygılı bir ortam oluşturabilirsiniz. Aranıza dağınıklık, biriken bulaşık ve çamaşırlar yüzünden kara kedi girmesini istemiyorsanız ev işleri için görev dağılımı yapmayı ve programa sadık kalmayı deneyebilirsiniz. Ev arkadaşı kuralları ve görev dağılımıyla sorunsuz ev arkadaşlığı mümkün.

Kanepede oturan iki kadın

Reklam

MPU Sign Up Banner

İletişiminizi Güçlü Tutun

Birbirinizin hayatı ve günlük programı hakkında bilgi edinmeniz pek çok sürtüşmenin önüne geçebilir. En azından evde arkadaşlarınızla gitar eşliğinde şarkı söylemeye dalmışken ev arkadaşınızın ertesi güne yetiştirmesi gereken önemli bir sunumu olduğu için tartışmazsınız.

Ortak Bütçeye Sadık Kalın

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kira, fatura ve ortak alışveriş gibi giderler için yapılan ortak yaşam bütçe dağılımına sadık kalın. Harcamaları kolayca takip edebilmek için sanal ortamdaki ev arkadaşlık bütçe takibi uygulamalardan destek alabilirsiniz. Mottonuz "ev arkadaşı ile yaşanan sorunlar büyümeden çözülmeli" olmalı. Sorun henüz küçükken atacağınız adımlar, ileride büyük tartışmalara engel olabilir.

Kişisel Alanlara Saygı Önemli

Birbirinizin kişisel alanlarına saygı duymalısınız, bunu sağlamak için de evde saygı kuralları ve karşılıklı anlayış çok önemlidir. Ev arkadaşınızın kapısı kapalıysa biraz yalnız kalmaya ihtiyaç duyduğunu düşünebilirsiniz. Mutfak, banyo ve diğer ortak kullanım alanlarında vakit geçirdikten sonra derli toplu bırakmayı alışkanlık haline getirin. Eğer misafirleriniz geldiyse, evde oluşan dağınıklığı ev arkadaşınıza yıkmandan, kendiniz toplamayı ihmal etmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Ev Arkadaşlığı Nasıl Daha Kolay Hale Gelir?

Mutlu bir ev arkadaşlığı için anlayışlı ve çözüm odaklı olun. Mesela tuvalet kağıdının bittiğine şahit olduysanız mutlaka yenisiyle değiştirin. Aynı şekilde buzdolabındaki su şişesi boşaldıysa tazelemeyi unutmayın. Müzik dinlerken ya da film izlerken ev arkadaşınız evdeyse kulaklık takmayı deneyin. Onun kırmızı çizgilerini ihlal etmeyin ve sizin kırmızı çizgilerinize karşı saygılı olduğundan emin olun.

Nasıl İyi Ev Arkadaşı Olunur?

Birbirinizin kişisel alanlarına saygı duymanız önemlidir. Birbirinizin hayatı ve günlük programı hakkında bilgi edinmeniz pek çok sürtüşmenin önüne geçebilir. Kira, fatura ve ortak alışveriş gibi giderler için yapılan bütçe dağılımına sadık kalın. Mottonuz "ev arkadaşı ile yaşanan sorunlar büyümeden çözülmeli" olmalı. Sorun henüz küçükken atacağınız adımlar, ileride büyük tartışmalara engel olabilir.

Ev Arkadaşları Sorunlarını Nasıl Çözmeli?

Ev arkadaşınız ile herhangi bir çatışma söz konusu olduğunda açık sözlülükle çözüm yolları arayın. İntikamcı ve kavgacı bir tavır, en küçük problemde bile her iki tarafın sinirlerinin gerilmesine ve ilişkinizin kopmasına neden olabilir.

Aslen yayınlandı