Mutlu Ev Arkadaşlığı İçin Tavsiyeler

Verimli bir eğitim dönemi geçirmek ve hayatın yükünü paylaşmak için bir ev arkadaşı bulmak işleri kolaylaştırabilir. Peki nasıl iyi ev arkadaşı olunur? Mutlu ev arkadaşlığı için püf noktalarını keşfedin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz kap içinde iki bambu diş fırçası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tek başına yaşam size özgürlük ve esneklik kazandırsa da kira, fatura ve diğer giderler belinizi mi büküyor? Herhangi bir problem olduğunda sürekli tek başınıza hareket etmekten bıktınız mı? Kafa dengi bir ev arkadaşı bulmak ve ev arkadaşıyla yaşamak, maliyetlerinizi düşürmek ve üstünüzdeki sorumluluğu paylaşmak için iyi bir fikir olabilir. Sorunsuz bir ev arkadaşlığı için neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik.

Mükemmel Ev Arkadaşlığı için Temel Kurallar

Sınırları Çizin ve İş Bölümü Yapın

Standart hayat rutini, alerji, temizlik alışkanlıkları ve benzer temel konuları masaya yatırarak birbirinizin sınırlarını belirleyebilirsiniz. Çat kapı gelen ziyaretçilerden çok hoşlanmıyor musunuz? Çatışmanın önüne geçebilmek için en baştan bazı ev kuralları belirleyin. Evde uyulması gereken kurallar sayesinde saygılı bir ortam oluşturabilirsiniz. Aranıza dağınıklık, biriken bulaşık ve çamaşırlar yüzünden kara kedi girmesini istemiyorsanız ev işleri için görev dağılımı yapmayı ve programa sadık kalmayı deneyebilirsiniz. Ev arkadaşı kuralları ve görev dağılımıyla sorunsuz ev arkadaşlığı mümkün.

Kanepede oturan iki kadın

İletişiminizi Güçlü Tutun

Birbirinizin hayatı ve günlük programı hakkında bilgi edinmeniz pek çok sürtüşmenin önüne geçebilir. En azından evde arkadaşlarınızla gitar eşliğinde şarkı söylemeye dalmışken ev arkadaşınızın ertesi güne yetiştirmesi gereken önemli bir sunumu olduğu için tartışmazsınız.

Ortak Bütçeye Sadık Kalın

Kira, fatura ve ortak alışveriş gibi giderler için yapılan ortak yaşam bütçe dağılımına sadık kalın. Harcamaları kolayca takip edebilmek için sanal ortamdaki ev arkadaşlık bütçe takibi uygulamalardan destek alabilirsiniz. Mottonuz "ev arkadaşı ile yaşanan sorunlar büyümeden çözülmeli" olmalı. Sorun henüz küçükken atacağınız adımlar, ileride büyük tartışmalara engel olabilir.

Kişisel Alanlara Saygı Önemli

Birbirinizin kişisel alanlarına saygı duymalısınız, bunu sağlamak için de evde saygı kuralları ve karşılıklı anlayış çok önemlidir. Ev arkadaşınızın kapısı kapalıysa biraz yalnız kalmaya ihtiyaç duyduğunu düşünebilirsiniz. Mutfak, banyo ve diğer ortak kullanım alanlarında vakit geçirdikten sonra derli toplu bırakmayı alışkanlık haline getirin. Eğer misafirleriniz geldiyse, evde oluşan dağınıklığı ev arkadaşınıza yıkmandan, kendiniz toplamayı ihmal etmeyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?