Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Montessori Yatak Nedir?

Son yıllarda ebeveynler arasında oldukça popüler hale gelen Montessori yatakları siz de çocuğunuzun odasında kullanmak mı istiyorsunuz? Montessori yataklarla ilgili merak ettikleriniz için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Montessori Yatak Nedir?

Hem şık görüntüsü hem sağlıklı yapısı hem de çocuğun kullanım alışkanlıklarına uygunluğuyla kısa sürede pek çok ebeveynin ilk tercihi arasına giren Montessori yataklar, çocuk gelişimi için de önemli bir adım olarak kabul edilir. Çocuk odasında kaliteli bir alan ve kullanışlı detaylar yaratmanın önemini kavrayan ailelerin mutlaka edindiği Montessori yataklar, biraz emek vererek evde de üretilebilir. Ancak tüm bu süreçlere geçmeden önce Montessori felsefesini ve yatakların amacını iyi bir şekilde kavramalısınız.

Montessori felsefesine dayanan Montessori yataklar, belirli bir ideal çerçevesinde tasarlanır. Çocuğunuzun çok daha konforlu, çok daha rahat ve kendine yetebilen bir yapıda olmasını amaçlayan Montessori yatakları, siz de evinizdeki çocuk odasında diğer mobilyalarla da uyumlu olacak şekilde kullanabilirsiniz. Montessori yatağı satın almadan ya da üretmeye başlamadan önce bilmeniz gereken tüm detayları sizin için derledik. 

Montessori yatak satın alırken de, kendiniz yaparken de üründe çocuğunuzun sağlığı için ağır metal içermeyen, sertifikası bulunan ve bebekler için özel olarak üretilen boyaların kullanıldığını kontrol etmeyi unutmayın!

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Montessori Yatak Neden Tercih Edilir?

Montessori yatak, genel ifadeyle çocukların kolay bir şekilde erişebileceği bir yer yatağı olarak tasarlanır. Böylece çocuklar kaç yaşında olursa olsun ya da boyları kaç cm olursa olsun, uykuları geldiği zaman odalarına gidip kendi başlarına yataklarına girebilir. Bu yüzden bebeğiniz için Montessori bebek yatağı tercihi de oldukça önemlidir. Üstelik çocuklar, Montessori yatağın hemen hemen her alanına kolayca erişebildikleri için sabah uyandıklarında yataklarını kendileri toplayabilirler. Çocuklara birey olma ve kendi işini kendi yapabilme becerisi kazandıran bu yataklar, çocuk gelişimi için son yıllarda olmazsa olmaz bir parça olarak kabul ediliyor. 

Püf Noktaları

Estetik görünümün yanı sıra, Montessori yatakta çocuğun yatağa rahatça girip çıkabileceği bir alan olmasına dikkat edin. Yatağınızın çok daha şık görünmesi için, Montessori yatak süsleri olan ışıklı toplar, çıngıraklar, kurdeleler ve çadır kullanmayı deneyebilirsiniz.

Montessori Yatak ve Montessori Felsefesi

Montessori yatakların temelinin dayandığı Montessori felsefesi, çocukların yaşamı sorumluluk ve bilinçli öğrenim yöntemiyle kavramaları için Maria Montessori tarafından geliştirilir. Bu felsefenin bir parçası olan Montessori yataklar da çocuğa ebeveynlerine bağlı kalmadan uyuma, uyanma ve odasının organizasyonunu kendi kendine yapabilme imkanı tanır.

Felsefeye göre, çocuk odasında mutlaka çocuğun özgürce hareket edebileceği bir alan bulunmalıdır. Bu nedenle genellikle beşikler yerine yere yakın yataklar kullanılır. Çünkü yere yakın yatağı olan çocuklar, alanlarını kendileri kontrol edebilir ve odada geçirecekleri vakti özgürce planlayabilirler. Montessori felsefesi, çocukların kafese konur gibi beşiğe bırakılmaması ve onlar için bağımsız bir ortam yaratılması gerekliliği üzerine kuruludur.

Bunlara Dikkat

Montessori yatağın sağlıklı ve doğal malzemelerden imal edildiğinden, kullanılan ahşap malzemenin ise çocuğa zarar vermeyecek kaliteli bir yapıda olduğundan emin olun.

Montessori Yatağın Faydaları

Montessori yatağın çocuklar ve dolayısıyla ebeveynler için çok önemli ve uzun vadeli faydaları olur. Bu yüzden hem uzun süreli kullanım hem de başarılı bir çocuk gelişimi açısından Montessori yataklara yönelebilirsiniz. 

 • Çocuklar, ebeveynlerinden bağımsız hareket etme imkanı yakaladıkları için çok daha özgür ve bağımsız hale gelirler.
 • Henüz küçük yaşlardayken kendi yataklarını toplama alışkanlığı edinilir.
 • Çocuğunuz bu felsefe ile sorumluluk alma ve seçim yapma fırsatı elde edeceği için kendisi üstünde çok daha fazla kontrole sahip olur.
 • Kendi kendilerine uyuma kararı alabildikleri ve yataklarına gidebildikleri için, çocukların gündüz uykusu eğitimine de Montessori yatakların katkısı büyüktür.
 • Zemine yakın konumu ile bu yataklar, çocukların düşme riskine karşı güvenlik sağlar.
 • Bütçesini önemseyen ebeveynler için Montessori yataklar uzun yıllar rahatça kullanılabilir. Çünkü yatak zaten tek kişilik olarak tasarlandığı için, sonrasında bir başka büyük yatağa geçme ihtiyacı doğmaz.
 • Montessori yataklar, ebeveynlerin daha fazla uyumasına da yardımcı olur. Çocuklar, sabah erken uyanıp anne ya da babalarının onu gelip yataktan almasını beklemek yerine kendileri yataktan kalkıp odalarında tek başlarına vakit geçirmeye başlayabilirler. 

Montessori Yatak Nasıl Yapılır?

Montessori yatak hazır olarak satın alınabileceği gibi, çocuğun yaşına ve odanın boyutlarına göre de yapılabilir. Adımları doğru şekilde uygulayarak ve bazı detaylara dikkat ederek siz de çocuğunuz için güzel bir Montessori yatak yapabilirsiniz.

 • Ölçüleri belirlerken çocuğunuzun odasında özgürce hareket edebileceği bir alan yaratmaya özellikle dikkat etmelisiniz.
 • Yatağın yüksekliğini çok fazla tutmamalısınız. Hatta çocuğunuz yerde oyun oynarken hiç ayağa kalkmadan yatağın üstüne çıkabilmelidir.
 • Yatağı evinizde yaparak çocuğunuzla da keyifli bir aktivite oluşturmak isterseniz, üretimde kullanacağınız malzemeleri yapı marketlerde kolayca bulabilirsiniz.
 • Tamamen istediğiniz ölçülerde bir ahşap iskelet kestirip, uygun bir yatak ve korkuluk satın alarak kolayca Montessori yatak yapabilirsiniz.
 • Montessori yatak yapımı için olmazsa olmaz şey, ahşap malzemedir. Çünkü ahşap doğal yapısıyla çocuk gelişimini en sağlıklı şekilde destekleyen materyaldir.
 • Mümkün mertebe ahşap üzerinde herhangi bir boya ya da vernik kullanmamalısınız. Eğer çocuğunuz da renklendirmeyi çok fazla istiyorsa organik ve çocuk sağlığına uygun olarak üretilmiş olan boyalara yönelmelisiniz.
 • Tek kişilik olarak planlamanız gereken yatak boyutu için 90 x 190 cm ya da 100 x 200 cm arasından seçim yapabilirsiniz. Yatağın yumuşaklığına çocuğunuzla birlikte karar vermeniz, onun rahatlığı açısından daha doğru olacaktır.

Aslen yayınlandı