Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Mayo ve Bikini Nasıl Yıkanır?

Hemen yıprandıkları için her yıl mayo ve bikini almak zorunda değilsiniz. İşte mayo ve bikinilerinizi daha uzun süre kullanmanın yolları...

Güncellenmiş

Reklam
Mayo ve Bikini Nasıl Yıkanır?

Yaz tatilinde en sık kullanılan eşyalar arasında yer alan bikini ve mayolarınızı daha uzun süre kullanabilmek tamamen sizin elinizde. Çabuk kuruyan, ıslandığında ise vücuda yapışmayan kumaşlardan üretilen ürünler, dikkatli kullanılmazlar ise çabuk deforme olurlar. Sentetik ve ‌likralı, hassas kumaşlardan üretilen mayo ve bikinilerinizi daha uzun süre kullanmak için dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda sizin için derledik.

Bikini ve mayolarınıza tüm yaz sezonu iyi baktığınız gibi kış aylarında da doğru yöntemler ile saklamanız gerekir. Bu nedenle bikinilerinizi dolabınızda saklamanıza yardımcı olacak bez bir torba edinmeniz iyi olacaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Mayo ve Bikini Temizliği için Plajda ya da Havuzda Yapmanız Gerekenler

Deniz ya da havuzda kullandığınız mayonuzu her kullanımdan sonra muhakkak soğuk su ile elde yıkamanızı öneririz. Islak mayonuzu, sudan çıktıktan sonra üzerinizde çok uzun süre taşımak sağlığınız açısından da faydalı değildir. Bu yüzden sudan çıktıktan sonra mayonuzu değiştirmenizi ve ıslak olanı soğuk su ile yıkamanızı öneririz. Bikini ve mayolarınızı, çitilemeden, sıkmadan yıkamanız ve havlu üzerinde gölgede kurutmanız daha uzun süre kullanmanızı sağlar.

Bikini ve mayolarınızı muhakkak soğuk ile elde yıkamalısınız. Bir leğene dolduracağınız soğuk suya bastırmak işe yarayacağı gibi çeşme altında suya tutarak yıkamak da aynı etkiyi gösterecektir.

Plajdan Sonra Yapılması Gerekenler

Bütün günü havuz başında ya da plajda geçirdikten sonra ıslak bikininizi doğrudan çantanızın içine atmamalısınız. Bir poşet içine katlayarak koyduğunuz ıslak bikiniyi eve gider gitmez soğuk su ile tekrar yıkayarak, banyoda ya da balkonda asarak kurutabilirsiniz. Sıkmadan asmanız gerektiği gibi mandalların iz bırakmaması için de iplerinden ‌tutturmanızı öneririz. Bikininizi evde kuruturken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kuruttuğunuz ortamın nemli olmamasıdır. Eğer banyo nemli ise açık havada, gölge bir yerde kurutmanızı tavsiye ederiz. Bikini ve mayolarınızı etiketinde yazmadığı sürece çamaşır makinesinde yıkamanıza gerek yoktur.

Bikini ve Mayo ‌Temizliğinde Deterjan Kullanımı

Bikini ve mayo kumaşları kolay kolay leke tutmazlar. Denize girip çıktıktan sonra soğuk su ile yıkamadığınız ürünler üzerinde oluşan tuz lekeleri ise ilk yıkama ile geçerler. Ancak güneş kremi kullanımı ile oluşan lekeler anında yıkamadığınız takdirde mayonuzun üzerinde kuruyabilir. Krem lekelerini eve gittiğinizde çok az doğal sabun kullanarak çıkarabilirsiniz. Sabunu sadece lekeli ‌kısma hafifçe sürmenizi ve elde çitilememenizi öneririz. ‌Söz konusu bikini ve mayo temizliği ise kesinlikle deterjan kullanmamalısınız.

Bunlara Dikkat

Güneş kremi ya da deniz tuzlarının leke yaptığı durumlarda mayo ve bikinilerinizi deterjan ve çamaşır makinesi kullanarak yıkamamanızı öneririz.

Sezon Dışında Mayo ve Bikini Nasıl Saklanır?

Sezon sonunda mayo ve bikinilerinizi diğer yazlıklarınız ile birlikte yıkayıp kuruttuktan sonra katlayarak saklamanız gerekir. Bez bir torba içine koyarak saklamanızı önereceğimiz bikini ve ‌mayolarınızı naylon torba içine koymamalısınız. Naylon torba hava almayacağı için kumaşlarına zara verme ‌ihtimali yüksektir. Kış aylarında kapalı havuz ya da kaplıcalarda kullanacağınız bikinilerinizi ise en eski olanlar arasından seçmeniz faydalı olacaktır. Sıcak su, bikini ve mayoların ‌likralı kumaşlarına zarar vereceği için ürünler esnekliğini kaybederek çabuk deforme olurlar.

Aslen yayınlandı