Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir?

Markete gittiğinizde farkında olmadan ihtiyacınızdan fazla mı alışveriş yapıyorsunuz? Artan market fiyatlarıyla nasıl alışveriş yapacağınızı bilmiyor musunuz? Market alışverişlerinizde nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Market alışverişlerinde tasarruf nasıl yapılır?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hayatımızı devam ettirebilmek için market alışverişi yapmak zaruri bir ihtiyaç. Aile bütçesini en çok zorlayan konulardan biri olan market alışverişinde tasarruf yollarını bilmek büyük önem kazanıyor. Peki, market alışverişinde tasarruf nasıl sağlanır? Öğrenmek için okumaya devam edin.

İhtiyaç listesi hazırlayın.

Markete gittiğinizde sadece ihtiyaçlarınızı mı satın alıyorsunuz? Bunun cevabının hayır olduğunu biliyoruz… Market alışverişinde tasarruf etmenin ilk kuralı ihtiyaç listesi hazırlamaktır. Çünkü, liste olmadan gittiğinizde ihtiyaç duymadığınız şeyleri almak kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden, bir alışveriş günü belirleyin ve o güne kadar ihtiyacınız olan şeyleri ihtiyaç listenize not alın.

İhtiyaç listenize eklediklerinizin evde olmadığından emin olun.

İhtiyaç listenizi hazırladınız, markete gitmek için hazırlanıyorsunuz. Markete gitmek için yola çıkmadan önce mutlaka ihtiyaç listenize eklediğiniz ürünlerin evde olmadığını kontrol edin. Kilerinizi, kuru dolabınızı gözden geçirin. Belki de listeye eklediğiniz mercimekten bir paket daha vardır. Ayrıca bu kontrol sayesinde farklı ihtiyaçlarınızı da tespit edip listeye ekleyebilirsiniz.

Ürün gramajlarını kontrol edin.

Markete gittiğinizde hesaplı davranmak için küçük paketli ürünleri mi tercih ediyorsunuz? Bu davranışınız aslında çok daha fazla harcama yapmanıza neden oluyor olabilir. Ürünleri satın alırken birim fiyatını hesaplayın ve uygun olup olmadığına karar verin. Birim fiyatını hesapladığınızda büyük gramajlı ürünü almak çoğu zaman daha hesaplıdır. Üstelik yiyeceklerin ve deterjanların büyük boylarını tercih etmek, uzun süre alışverişe çıkmamanızı ve daha az alışveriş yaparak tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

İndirimdeki ürünleri tercih edin.

Marketler temel gıdalardan atıştırmalıklara, deterjanlardan kişisel bakım ürünlerine kadar tasarruf etmenize yardımcı olabilecek indirimler ve promosyonlar sunar. Bu indirimleri takip edip ihtiyaçlarınızı indirim reyonlarından karşılayarak market harcamalarınızda büyük oranda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Mağazalar arasındaki fiyatları karşılaştırın.

Oturduğunuz konumda birden çok market varsa mutlaka bu marketler arasındaki fiyatları karşılaştırın. İhtiyacınız olan ürünlerin hangi mağazada daha uygun olduğunu öğrenin ve bu marketten alışveriş yapmayı tercih edin. Ürün kategorilerine göre de farklı marketlerin daha uygun olabileceğini unutmayın. Örneğin; bir markette yiyecekler daha uygunken diğerinde temizlik ürünleri uygun olabilir. Bu durumlarda farklı mağazalardan alışveriş yaparak tasarrufu optimize edebilirsiniz.

Market kartları edinin.

Alışverişlerde tasarruf sağlamanın yollarından biri de düzenli alışveriş yaptığınız marketlerde market kartı edinmek olacaktır. Çünkü marketler, sıklıkla sadece kartı bulunan müşterileri için indirimler yapabilir, özel avantajlar sunabilirler. Ayrıca kartın içinde biriktirdiğiniz puanlarla birkaç ürünü bedavaya bile getirebilirsiniz.

Online alışveriş sistemlerini kullanın.

Özellikle Covid-19 ile hayatımıza entegre olan çevrimiçi alışveriş yapma alışkanlığı, iş, okul, ev işleri derken ihtiyaçları karşılamada büyük kolaylık sağlıyor. Bu tarz uygulamaların artması ve aralarındaki rekabet dolayısıyla da sürekli indirim ve promosyonlar uygulanıyor. Online alışveriş app’lerini takip ederek buradaki indirimlerden de yararlanabileceğinizi unutmayın, takipte kalın.

Çok amaçlı ürünleri tercih edin.

Özellikle kişisel ve ev temizliği ürünlerinde kullanabileceğiniz bu yöntemle alışverişlerinizde büyük oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin; saç şampuanı ve kremi ayrı ayrı satın almak yerine kremli şampuanları tercih edebilir, ev temizliğinde Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi bir ürün tercih ederek mutfakta, banyoda, tekstil yüzeylerde kolayca hijyenik temizlik sağlayabilirsiniz.

Alışveriş sonrası ürünleri taşımak için yanınıza çanta alın.

Doğayı korumak, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için devletlerin aldığı kararlardan biri de marketlerdeki poşetleri ücretli hale getirmek oldu. Birkaç poşet almaktan bir şey olmaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ay içinde alışverişlerinizin sıklığına göre birkaç poşet bir ton poşete dönüşebilir ve sandığınızdan daha fazla harcama yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden, alışveriş çantanızı yanınızda götürün, hem doğayı koruyun hem de bütçenize katkıda bulunun.

Artık alışverişlerinizde nasıl tasarruf sağlayabileceğinizi biliyorsunuz. Siz de bu yöntemleri deneyin, harcamalarınızın ne kadar düştüğünü görün.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır diye düşünüyorsanız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Nasıl Minimalist Olunur?

  Hayatı sadeleştirmenin bir diğer yolu dijital dünyada harcadığınız zamanı sınırlamaktan geçiyor. Ara sıra cep telefonunuzu kapatarak, günlük televizyon izleme sürenizi azaltarak, sosyal medya hesaplarınızı daha az kontrol ederek buna başlayabilirsiniz. Ayrıca gereksiz abonelikler de sizi minimalist yaşam tarzının dışında bırakır. Bu abonelikler, size gereksiz yere alışveriş yaptırabilir. Fiziksel ve dijital aboneliklerinizi gözden geçirerek gereksiz yüklerden kurtulmalısınız. Böylelikle asıl önemli işleriniz için daha fazla zaman kazanıp sahip olduğunuz zaman dilimini daha etkin kılabilirsiniz. Unutmayın zamanınız söz konusu olduğunda kontrol sizde olmalıdır. Minimalist yaşam sayesinde çok daha hafiflemiş hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

  Minimalist yaşam tarzı daima “az”ı tarif eder. Bu yüzden öncelikle az ile yetinmenin ne olduğunu tekrar düşünmenizi ve bunu benimsemenizi öneriyoruz. Aksi takdirde minimalist yaşam tarzını benimsemek için yola çıkıp kendinizi bir AVM’de alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Minimalist yaşam, bu deneyimi hayatımıza dahil etmek için daha fazla alışveriş yapmakla sonuçlanmamalıdır. Daha minimalist bir yaşam için sadece evinizde değil ofisinizde, arabanızda ve hayatınızın her alanında yeniliğe gitmelisiniz. Tabii ki her adımda şunu hatırlamanızda fayda var. Önereceğimiz tüm yöntemler minimal bir yaşama başlamak için birer adımdır. Herkesin yöntemleri ve uygulama becerisi kendine özgüdür. Bu nedenle minimalist yaşam felsefesi benimseme aşamasındaysanız kendinize çok yüklenmemeli, hayatınızı kendi akışına göre adapte etmelisiniz.

  Yeni ve çok tatmin edici minimalist yaşam tarzını hayatınıza entegre edebilmek için uygulayabileceğiniz adımları yazımızın devamında sizin için derledik.

  1. 1

   Daha minimalist olmak için karmaşıklıkları ortadan kaldırın.

   Öncelikle hem evinizdeki hem de ofisinizdeki çekmeceleri ve dolapları kontrol edip gereksiz olan her şeyden kurtulabilirsiniz. Çünkü karmaşık haliyle o eşyaların hiçbiri, size stres yaratmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Böylece çok daha işlevsel ve önemli olan eşyalarınıza yer açabilirsiniz. Fakat, minimal ve sade bir hayat sadece evinizdeki eşyalarla ilgili değildir. Minimalist yaşam tarzı oluşturmak için dolap ve çekmeceleriniz kadar hayatınızdaki karışıklıkları düzeltmeye çalışmanız da önemlidir. Hayatta en çok önem verdiğiniz insanlar ve etkinlikler dışında hayatınızı karmaşıklaştıran aktivitelerinizi, ilişkilerinizi ve dijital yaşamınızı da düzenlemelisiniz. Hayatın her adımında sadeleşme, benimsemek istediğiniz minimalist yaşam felsefesi için uygulamaya başlayacağınız ilk adım olmalıdır. Daha sade bir hayatla ilgili bir diğer ev düzenleme yöntemi de KonMari metodudur. Bu yöntemle önce evinizi sonra da hayatınızı düzene sokmanın pratik yollarını keşfetmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

   minimalist yaşam
  2. 2

   Evinizi minimalizm felsefesi süzgecinden geçirin.

   Minimalist yaşam tarzı uygulandığında yalnızca iyi hissettirmekle kalmaz. Aynı zamanda bu yaşam tarzının pek çok pratik faydası da vardır. Dağınıklıktan uzak bir hayat yaşadığınızda, daha fazla zamanınız, paranız ve enerjiniz olur. Satın aldığınız her eşyayı özgürlüğünüze karşı bacağınıza takılmış bir zincir olarak düşünebilirsiniz. Çünkü eşyalar sizi eve, arabaya ya da ofise bağlar hale getirir. Zaman içerisinde eşyalarınızı kaybetmekten korkar hale gelirsiniz. Oysa eşyalarınız aslında sizi siz yapan şeyler değildir; onlar sadece birer araçtır. Bu düşünceyi içinizde tekrar etmeli ve onlardan uzaklaşmaya kesin olarak karar vermelisiniz. Gereksiz eşyalarınızı bağışlayabilir ya da satabilirsiniz. Tabii, bundan sonra ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamayı da kendinize kural olarak koymalısınız.

   minimalizm yaşam
  3. 3

   Minimalist yaşam tarzı ile hayallerinizin peşinden gidin.

   Tabii ki bunun ilk koşulu, düşünce tarzında bile minimalist olmak diyebiliriz. Başarıyı kendi terimlerinizle tanımlamaktan korkmayın ve hayatı otomatik pilotta yaşamayı bırakın. Bu size hayallerinizin peşinden gitme özgürlüğü verecektir. Fazlalıklardan ve sorumluluklardan kurtulmaya başladığınızda, mazeretleri de bırakmaya başlarsınız. Yeni kapılar açılır ve artık ağırlığınız olmadığı için “evet” diyebilir ve sizi nereye götürdüklerini görebilirsiniz. Bunun aksini uygulayan insanlar, hayatlarında gerçekten keyif aldıkları uğraşları olmadığından alışveriş yapmaya ve bunun getirdiği mutluluğa yönelebilirler. Bu yüzden, minimalist yaşam tarzı adına sevdiğiniz şeyleri gözden geçirmelisiniz. Muhtemelen vaktiniz olmadığını düşündüğünüz için yapamadığınız hobilerinizi hatırlamalısınız. Sevdiğiniz uğraşlarla düzenli olarak ilgilenmeye başladığınızda hayattan çok daha fazla zevk aldığınızı, dinginleştiğinizi ve mutluluğunuzun arttığını görebilirsiniz. 

   minimalist yaşam nedir
  4. 4

   Mutfağınızı minimalizm felsefesi ile doldurun.

   Gıda alışverişi yaparken dayanıklı ürünler için günlük ya da haftalık değil, aylık alışveriş yapın. Bu hem çok daha kârlı olur hem de her defasında marketten gereksiz şeyler almaktan da kaçınmanızı sağlar. Çabuk bozulan taze sebze ve meyve gibi gıdaları alırken de sık sık ve az miktarda alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

  5. 5

   Minimalist yaşam dijital dünyanıza da etki etsin.

   Hayatı sadeleştirmenin bir diğer yolu dijital dünyada harcadığınız zamanı sınırlamaktan geçiyor. Ara sıra cep telefonunuzu kapatarak, günlük televizyon izleme sürenizi azaltarak, sosyal medya hesaplarınızı daha az kontrol ederek buna başlayabilirsiniz. Ayrıca gereksiz abonelikler de sizi minimalist yaşam tarzının dışında bırakır. Bu abonelikler, size gereksiz yere alışveriş yaptırabilir. Fiziksel ve dijital aboneliklerinizi gözden geçirerek gereksiz yüklerden kurtulmalısınız. Böylelikle asıl önemli işleriniz için daha fazla zaman kazanıp sahip olduğunuz zaman dilimini daha etkin kılabilirsiniz. Unutmayın zamanınız söz konusu olduğunda kontrol sizde olmalıdır. Minimalist yaşam sayesinde çok daha hafiflemiş hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

   minimalist yaşam rehberi
  6. 6

   Minimalizm felsefesi ile satın almak yerine ödünç almayı tercih edin.

   Eskiden insanlar bir şeye sahip olmak yerine, onu ihtiyaç duyduğu süre boyunca kullanıp sonrasında ondan vazgeçmeye daha alışkınlardı. Şimdi ise hayatımızda yalnızca bir defa ihtiyaç duyacağımız şeylere dahi sahip olmak ister hale geldik. Ancak minimalist yaşam tarzı benimsemek istiyorsanız, eski düşünce yapısına geri dönmelisiniz. Kitap, elbise ve bisiklet gibi sürekli ve pahalı ihtiyaçlarınız için satın almaya değil de ödünç almaya yönelmelisiniz. Bunu hem fiziksel mekanlar hem de dijital platformlar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

  7. 7

   Bahar temizliğinizi minimalizm felsefesi kurallarıyla yapın.

   Evinizde bulunan son kullanma tarihi bitmiş tüm ürünlerden kurtulmalısınız. Buna evinizdeki soslar, kremler, makyaj malzemeleri ve ilaçlar da dahil. Varlıkları çok daha ciddi sorunlar yaratan bu ürünler, aynı zamanda evinizde gereksiz kalabalığa ve siz farkında olmasanız da bilinçaltınızda strese neden olur. Bunun için sıkı bir temizlik çalışması yapmak adına kendinize bir gün ayırın ve evi detaylıca araştırıp ne kadar süresi dolmuş ürün varsa çöpe atın. Temizliğinizi en pratik şekilde tamamlamak ve gereksiz ürünler satın almayarak minimalist yaşam tarzınızı sürdürmek isteyebilirsiniz. 

  8. 8

   Son 3 ay i̇çerisinde dokunmadığınız her şeyi satın veya bağışlayın.

   Bir şeyi, bir gün kullanacağınız umuduyla atmaktan ya da birilerine vermekten çekiniyor olabilirsiniz. Ancak konunun uzmanlarına göre o eşyaya son üç ay içinde hiç dokunmadıysanız ona ihtiyacınız yoktur. “90 gün içinde bunu hiç kullandım mı? Önümüzdeki 90 gün içinde kullanacak mıyım?”. Bu iki soru nasıl minimalist olunur sorusunu cevaplarken de işinize yarayacaktır. Cevabınız hayır ise, o eşya ile vedalaşmanız gerekiyor demektir. Minimalist yaşam tarzı, bu anlayışı çok önemser. Dolayısıyla dolabınızı açın ve son üç ayınızı değerlendirin. Kurtulmanız gereken eşyalar sizi orada bekliyor olacak.

   Uygulayabileceğiniz tüm adımları sıraladıktan sonra gözünüz korkmuş olabilir. Fakat stres olmanıza hiç gerek yok. Esneklik, minimalist zihniyetin doğasında vardır. Hayatınıza esneklik kazandırmak, yenilik ve yaratıcılık için anahtardır. Bu nedenle programınızdan biraz saptığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin. Minimalizmin esnek doğasına dair bir diğer kanıt da az eşyaya sahip olma felsefesidir. Minimalistler daha az şeyle hayatta kalmayı tercih ederler. Örneğin araba sahibi olmak yerine işe yürüyerek veya bisikletle gitmeyi seçerler. Sadece az eşyaya sahip olmak, büyük ve pahalı evlere sahip olma ihtiyacı hissetmemek bile hayatınızı hiç olmadığı kadar esnek kılar. Böylelikle radikal kararlar alırken zorlanmazsınız. Uzun lafın kısası, minimalizmi tecrübe ederken endişe duyacağınız en son şey katı kurallar olacaktır.

   Minimalizmi hayatınıza dahil etmeye karar verdiyseniz buraya dikkat: Minimalist bir yaşam felsefesini hayatınıza adapte etmeye minik adımlarla başlayabilirsiniz. Örneğin birkaç değişiklikle evde daha az atık oluşturduğumuz bir yaşam sürmek mümkün. Daha fazla ilham için yaratıcı geri dönüşüm fikirlerine göz atabilir, 90 gün kuralını aşan eski giysileri değerlendirme rehberimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca alışveriş listenizi yaparken geri dönüştürülebilir malzemeler içeren ürünler satın almak ve bu ürünlerle evde geri dönüşüm nasıl yapılır öğrenmek için yine TemizSözlük sayfalarında gezinebilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?