Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Küçük Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Dar ve biçimsiz salonlarınızı daha kullanışlı ve albenili hale getirebilirsiniz. Uygulaması kolay ve yaratıcı küçük salon dekorasyonu fikirlerini yazımızda sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam
Küçük Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Salonlar genellikle ziyaretçilerin ön kapınızdan girdikten sonra ilk gördükleri oda ve aynı zamanda arkadaşlarınızı misafir ettiğiniz, ailenizle hoşça vakit geçirdiğiniz bir mekandır. Bu nedenle tasarımını herkesin rahat ettiği kullanışlı bir hale getirmeniz, hem misafirlerinizin hem de sizin daha keyifli vakit geçirmeniz anlamına gelecektir. Alanı fiziksel olarak büyütmek pahalı bazı tadilatlar gerektirecek olsa da, daha pratik bazı bütçe dostu seçeneklerle salonunuzu yeniden şekillendirebilirsiniz.

Ev sakinlerinin küçük bir salondan bekledikleri iki şey vardır; biri salonu daha büyük hissetmek diğeri de olduğundan daha büyük görünmesini sağlamaktır. Bu iki amaç için sahip olduğunuz mobilya miktarını sınırlandırabilirsiniz. Daha büyük görünecek bir kanepe için açık renk kumaşla kaplanmış bir tane seçmek veya üzerine açık renkte bir şal örtmek iyi bir çözüm olabilir. Doğal ışığa izin vermenin ve açık renklerde boyanmış duvarlara sahip olmanın daha geniş bir alan hissi yaratmaya yardımcı olduğunu da unutmayın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Beyaz Duvarlar Mekânı Büyütür

Küçük salon dekorlarında beyaz, fazlasıyla açan bir renktir. Beyaz duvarlarınızı pastel renkli mobilyalarla eşleştirerek küçük alanları daha ferah hale getirebilirsiniz. Uçuk pembe, açık mavi gibi renkler mekânı daha büyük gösterecektir.

Küçük salonlar sevdiğiniz bazı şeyleri sergilemeyi zorlaştırabilir ve sizi kullanacağınız malzemeler açısından biraz daha seçici olmaya itebilir. Bu nedenle sizi mutlu eden ve alana davet eden şeyleri seçmeniz daha doğru olacaktır. İskandinav tasarımları veya diğer minimalist tarzlarda yer tasarrufu sağlayan bazı tasarımlara bakmak işinizi kolaylaştırabilir. Depolamayı işlevsel ve çekici bir şekilde en üst düzeye çıkarmak, küçük bir oturma odasında her zaman harikalar yaratır.

Çiçek Gibi Salonlar İçin

Salonunuzu güzelleştirme çalışmalarına bitkilerle başlayabilirsiniz. Nergis veya lale gibi çiçek açan uzun ömürlü bitkiler odalarınıza renk katar. Eğrelti otları ve örümcek bitkileri gibi yapraklı yeşillikler hem egzotik bir ortam yaratır hem de havayı temizler. Farklı renk ve şekillerdeki saksılar da salonunuzu güzelleştirecektir. 

Dar Bir Alan İçin Uygun Bir Kanepe Bulun

Hem dar hem de küçük bir salonu dekore etmek, bazı durumlarda zor olabilir. Salonunuza daha fazla derinlik kazandırmak için uzun ve duvara yaslanabilen bir kanepe seçmek iyi bir seçenek olacaktır. Küçük salon dekorasyonu önerileri arasında yer alan köşe takımı ya da kanepe ve tek koltuktan oluşan salon takımı odanızı daha kullanışlı hale getirecektir.

Bunlara Dikkat

Geleneksel veya Victoria tarzı süslü ve iri mobilyalar daha geniş oturma odaları için uygundur. Bu tarzları seviyorsanız salonunuzun küçük bir bölümünde denemeler yapabilirsiniz. 

Modern Bir Tarz Kullanın

Nizama önem veriyorsanız ve sadelik önceliğiniz ise küçük alan dekorasyonu için en basit formül modern tarzı benimsemekten geçiyor. İlk olarak salonunuzda nötr renklerde küçük koltuk takımları kullanabilirsiniz. Sehpa gibi uzun bacaklı parçalar ferahlık hissi yaratır çünkü zemini daha fazla görebilirsiniz. Renkli patlamalar için desenli halı ekleyin. Daha sonra kanepenizin üstündeki o büyük boş alanı bir kanvas baskı veya büyük boy ayna ile doldurun. Dekor olarak zemin lambasına yani lambadere mi ihtiyacınız var, ancak koyabileceğiniz alan yok mu? Duvara monte edilebilen aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Şık aplikler yerden tasarruf sağlayacaktır.

Yere Odaklanın

Salonunuzun zemini önemli ölçüde dikkat çeker. Mekânı görsel olarak genişletmek ve tasarımınızla akış yaratmak için salonunuz ve bitişik odalarınızda ahşap veya halı gibi bir döşeme malzemesi kullanabilirsiniz. Kontrast renkte zemin kaplamaları gözünüzü yorabilir. Salon aksesuarları, bacaklı kanepeler ve dolaplar kullanın, böylece zemin aniden bir ahşap veya halıda durmak yerine mobilyaların altında kaybolur.

Trafik Akışını Düzenleyin

Kesintisiz hareket, geniş bir alanın işaretidir. Bu nedenle mobilyalarınızı herkesin bir alandan diğerine kolayca hareket etmesini sağlayacak şekilde düzenleyin. Birisinin odaya nasıl girdiğini ve bir kanepe ya da masa sandalyesi gibi gitme ihtimalinin yüksek olduğu yerleri belirleyin. Ardından mobilyaları, insanların bir engele takılmadan ilerleyebilecekleri şekilde düzenleyin. Pencerelerin açılıp kapatılması ve ışık düğmelerine ulaşmak gibi odanın ortak görevlerini yerine getirmek için yeterli alan bıraktığınızdan emin olun. Bu düzenleme odaya derinlik kazandıracaktır.

Odak Noktası Ekleme

İnsanların dikkatini odanın büyüklüğünden uzaklaştırmak için odaklanabilecekleri başka bir özelliğin altını çizin. Bu özellik duvarda bir tablo veya diğer duvarlarla kontrast oluşturan cesur bir mobilya parçasına kadar herhangi bir şey olabilir. Başka bir seçenek de zıt bir aksesuar eklemektir. Dekorunuzun geri kalanından farklı stilde bir nesne kullanın. Örneğin, öncelikle geleneksel parçalara güveniyorsanız, bazı modern sanatlar gibi avangard bir şeyler deneyin. Minimalist modern mobilyalar tercih ediyorsanız, odak noktanız olarak antika bir parça veya geleneksel olan bir obje seçin.

Işığı Yansıtmak için Aynaları Kullanın

Aynalar duvarları uzaklaştırır ve ışığı yansıtır, bu da mekanın daha büyük görünmesini sağlar. Onları iyi bir görüntüyü yansıtması için çiçekler, zengin perdeler, pencereler gibi en çekici dekorunuzun önünde kullanın. Duvara sabitlenmiş büyük çerçeveli bir aynadan yararlanabilir veya bir duvara birkaç daha küçük aynayı gruplandırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı