Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Küçük Banyo Dekorasyonu için Fikirler

Kullanışlı bir banyoya sahip olmak için ille de büyük bir banyonuz olması gerekmez. Doğru küçük banyo tasarımları ile hem şık hem de işlevsel mekanlar yaratabilirsiniz. Küçük banyo çözümleri için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Küçük Banyo Dekorasyonu için Fikirler

Hem banyo mobilyası hem vitrifiye hem de dekoratif ürün seçiminde banyonuzu olduğundan daha küçük göstermeyecek parçalar tercih etmek doğru olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca açık renkleri, hafif ürünleri ve soft tonları tercih etmelisiniz.

Makyaj malzemelerini ya da kişisel bakım ürünlerini mümkün mertebe tezgah üstünde bulundurmamaya özen gösterin. Bu eşyalar dar olan banyonuzda ekstra kalabalık yaratacağı için alanın daha dar görünmesine neden olabilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Küçük Banyo Fikirleri

  • Fonksiyonel Çekmecelerle Kullanışlı Depolama Alanları

Standart banyo tezgahları, banyonuzda kullanmanız ve saklamanız gereken eşyalarınız için çok işlevsel olmayabilir. Bunun için bol çekmeceli ve farklı ürünleri en etkili şekilde yerleştirebileceğiniz alanlara sahip dolap üniteleri tercih edebilirsiniz. Bu kullanım, banyonuza hem modern bir görünüm katar hem de eşyalarınızı kolayca sığdırabilmenizi sağlar.

  • Parçalı Banyo Dolapları

Banyo dolabı olarak yalnızca duvara monte edilebilen mobilyalar kullanmak zorunda değilsiniz. Canınız istediğinde yerini kolayca değiştirebileceğiniz ve mekanınıza sığabilecek parçalı dolapları da banyo dolabı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem banyonuzdaki sıkıcı ve standart görüntüden kurtulursunuz hem de ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde dekore edebilirsiniz.

Küçük banyonuzun olduğundan daha ferah ve geniş görünmesini istiyorsanız, hem mobilya hem de fayans seçiminde mümkün olduğunca açık renklere yönelmelisiniz. Eğer duvarlarda koyu renkler kullanmak istiyorsanız, dokulu ya da boyutlu duvar uygulamalarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır.
  • Tezgaha Entegre Havluluklar

Havlular için banyonuzda ekstra bir raf ya da dolap kullanmak zorunda değilsiniz. Banyo tezgahına entegre edeceğiniz havluluklar ile hem yerden kazanabilir hem de şık bir görünüm oluşturabilirsiniz. Misafir havlularını ise küçük sepetlerin içerisine yerleştirerek bir rafa koymanız mümkün.

  • Açık Raf Sistemleri

Dar bir banyonuz varsa mobilyalar yerine açık raf sistemleri kullanmak banyonuzu daima olduğundan daha geniş ve ferah gösterir. Her ne kadar eşya depolamak açısından kapalı dolaplar daha kullanışlı görünseler de, açık raflara şık sepetler yerleştirerek de aradığınız düzenli görünümü kolayca yaratabilirsiniz. Dolap koymak için yeterli alanınız yoksa bolca raf kullanmaktan çekinmeyin.

  • Çamaşırları ve Çamaşır Makinesini Saklayan Dolaplar

Küçük banyo için dolap seçerken çamaşır makinenizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Banyolarda kirli çamaşır sepeti ve çamaşır makinesi de karmaşık ve göz yorucu bir etki yaratabilir. Hele ki banyonuz küçük ve dar olduğunda, bu durum ciddi anlamda can sıkan bir görüntüye sebebiyet verecektir. Bu yüzden banyonuza, çamaşır makinesini ve çamaşır sepetini içine gizleyebileceğiniz kapaklı bir dolap yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem şık hem de derli toplu bir mekan yaratmış olacaksınız.

Bunlara Dikkat

Küçük banyolarda ferah bir atmosfer yaratmanızı sağlayacak en önemli detaylardan bir tanesi de aydınlatmadır. Bu yüzden banyonuzun doğru ampullerle yeteri kadar aydınlandığından emin olmalısınız.

  • Standartların Dışına Çıkmak

Banyonuzun genel mimarisi, standart mobilyaları yerleştirmek için pek de uygun değilse standartların dışına çıkmaktan korkmayın. Banyonuzda aynayı farklı bir yere konumlandırabilir ya da standartların dışındaki aydınlatma çözümlerini deneyebilirsiniz. Böylece hem tarzınızı yansıtan hem de ortama güzel entegre olmuş bir küçük banyo dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

  • Monoblok Lavabolarla Kullanışlı Alanlar

Dar banyolar için en kullanışlı lavabo çeşitlerinden bir tanesi de monoblok lavabolardır. Tezgahsız olarak kullanılan bu modelleri tercih ederek kaba görünen banyo tezgahlarından kurtulmanız mümkün. Geri kalan depolama alanları için ise açık raf sistemlerini ve modern tarzdaki ince dolapları kullanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı