Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kitap Okuma Köşesi Dekorasyonu

Evinizde gönlünüze göre, hayallerinizdeki gibi bir kitap okuma odası yapmak niyetindeyseniz, yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Kitap Okuma Köşesi Dekorasyonu

Kitap okumak sizin için sadece boş zamanlarda yapılan bir hobi değilse ve kitapları hayatınızın bir parçası haline getirdiyseniz ya da kendinizi daha fazla okumaya teşvik etmek istiyorsanız sizin için en ideali, güzel bir kitap okuma köşesi olacaktır. Üstelik kitaplar evinize huzuru, sıcaklığı ve dinginliği de beraberinde getirir. Bu sıcacık dekorasyon etkisini kim evinde yaratmak istemez ki?

Okuma odanızı hazırlarken size yardımcı olacak bazı fikir ve tüyolardan bahsettik. Kendiniz için yaratacağınız bu alanda, size verdiğimiz tavsiyelerden yararlanabilir, kendi beklentilerinizi de göz önünde bulundurarak oldukça opsiyonel, ayrıca çok keyifli bir okuma odası hazırlayabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kitap Okuma Alanı Hazırlığı

  • Mekan Seçimi

Okuma köşesi yapımı için ilk adım, evinizde doğru mekanı seçmekle başlar. Eğer evinizde yalnız yaşıyorsanız, yeterli ışık alan her yer sizin için ideal okuma köşesi olabilir. Ama ev içerisinde yalnız değilseniz, o zaman daha sessiz bir köşe arayışı içerisine girmenizi tavsiye ediyoruz. Okuma alanınız için ideal yeri bulduğunuza inanıyorsanız, geriye bu alanı kitap okumaya uygun bir şekilde dekore etmek kalıyor.

  • Okuma Koltuğu Seçimi

Okuma alanınız için edineceğiniz ilk mobilya, bir kitap okuma koltuğu olmalıdır. Bunun için bir berjer, L koltuk ya da kanepe tercih edebilirsiniz. Seçiminiz tamamen sizin yaratmak istediğiniz dekorasyona ve kitap okuduğunuz andaki rahatınıza bağlı olmalıdır. Belki de evinizde hali hazırda bulunan bir koltuk da bu alanda değerlendirebilir. Mevcut mobilyanızı dekorasyonunuza uygun yeni bir döşemeyle kaplatabilir ya da çeşitli örtülerden ve farklı yastıklardan faydalanarak yeni bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Okuma koltuğunuzu kitaplığınıza daha yakın bir yere yerleştirirseniz, okuma esnasında başka kitaplara da rahatça uzanabilirsiniz. Koltuğunuzun yanına yan sehpa almanız konforunuzu artırır. Böylece, yarattığınız ortamda vakit geçirirken bir şeyler içmek isterseniz sehpanız size kolaylık sağlayacaktır.
  • Kitaplarınıza Alan Yaratın

Kitap okuma köşeleri kitaplıksız ya da kitap rafsız olamayacağı için, okuma alanınıza bu tarz bir mobilya almayı düşünmelisiniz. Bunun için seçtiğiniz mekandaki alanı göz önünde bulundurarak tercih yapmanız doğru olacaktır. Eğer alanınız darsa duvar raflarından yararlanabilirsiniz. Klasikleşmiş kitaplık ya da raf fikrine sadık kalmak istemiyorsanız, kitaplarınızı yerde üst üste ya da yan yana konumlandırabilir hatta çeşitli sehpa ve mobilyaların üzerinde de sergileyebilirsiniz. Unutmayın; bu alanda nasıl rahat edeceksiniz tercihiniz o yönde olmalıdır.

  • Aydınlatma Seçimi

Okuma odası dekorasyonu yaparken ışıklandırmayı geri plana atmamanızı tavsiye ediyoruz. Ortamın aldığı doğal ışık ve kullandığınız gece aydınlatması konforlu bir okuma yapmanız için oldukça önemlidir. Gün ışığından faydalanacağınız bir alana sahip değilsiniz de bunu sorun etmeyin. Alacağınız aydınlatma malzemeleri ile okuma odanızda yeterli aydınlığı sağlayabilirsiniz. Aydınlatma seçimi aynı zamanda dekorasyonun çok önemli bir parçası da olduğu için seçimlerinizi dekorasyonunuza uygun yapmanız doğru olacaktır. Ortamınızda abajurlar, lambaderler, çeşitli aydınlatma armatürleri ve mumlarla sıcak bir atmosfer yaratmanız mümkün.

  • Aksesuarlara Yer Açın

Okuma köşenizde ya da okuma odanızda kullanacağınız aksesuarların karakterinizi yansıtacağını unutmamalısınız. En sevdiğiniz renklere, sevdiğiniz çiçeklere ve çeşitli aksesuarlara kitap okuma alanınızda yer vermeniz çok daha keyifli bir dekorasyon ortaya çıkaracaktır. Bir tablo ya da keyifli anıların yer aldığı fotoğraf çerçeveleri alanınıza yaşanmışlık katabilir. Okuma koltuğunuzda kullanacağınız şal ya da battaniye de iyi bir dekorasyon ögesidir.

Bunlara Dikkat

Kitap okuma köşesi dekorasyon ögelerini bir araya getirirken önceliğiniz motivasyonunuz olmalıdır. Bu alanın sizi okumanız için motive etmesi ve okuma esnasında dikkatinizi dağıtacak objelerden uzak olması gerekir. Okuma köşenizde elektronik aletler bulundurmamanız hatta cep telefonunuzu bile yanınıza almamanız okuma veriminiz açısında önemlidir.

Aslen yayınlandı