Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kedi Sahiplenmeye Hazır mısınız?

Hayatınızı yeni bir safhaya taşımaya ve bir kediyle birlikte yaşamaya karar verdiniz fakat neler yapmanız gerektiğini tam olarak bilemiyor musunuz? Merak ettiğiniz bütün bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Kedi Sahiplenmeye Hazır mısınız?

Kedi sahiplenmek dünyanın en güzel deneyimlerinden bir tanesidir. Bu duyguyu kedi evlat edinme işleminden önce tam olarak anlamanız gerçekten mümkün değil. Yine de bu şahane duyguyu tatmadan önce bir kediyle yaşamanın ne anlama geldiğini iyice kavramalısınız. Kedi sahibi olacakların bilmesi gerekenler yazının devamında sizin için madde madde sıralandı.

Bir kedi sahiplenmeden önce ona fazlaca bağlanacağınızı, tüm yaşamanızı onun konforu için yeniden düzenlemeniz gerekeceğini tekrar tekrar kendinize hatırlatmanızda ve bu fikre tam anlamıyla ikna olduktan sonra harekete geçmenizde yarar var.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Nereden Kedi Bulabilirim?

Kedi sahiplenmek, bir canlının sorumluluğunu almak anlamına geldiği için ciddiyet gerektiren bir iştir. Özellikle bu işin ticarete dökülmemesi ve kedilerin alınıp satılan birer ticari malzemeye dönüşmemesi için barınaktan kedi sahiplenme yoluna gitmenizde yarar var. Ücretsiz kedi sahiplenme ile hem bir canlının yaşam hakkını savunmuş olur hem de kediler üzerinden haksız yere para kazanmaya çalışanların önüne bir set çekmiş olursunuz.

Kedinizin beslenme programını ayarlarken ve mamasını seçerken onların mutlaka her gün en az 1 lt su, balık ve et proteini, vitamin, mineral, yağlı asitler ve çeşitli aminoasitler alması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Kediler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Kediler kendi bakımlarını yapabilme becerisine sahiptir. 
 • Kediler, özellikle kendi istedikleri zamanlarda sahiplerinin onlarla ilgilenmesinden ve onları sevmesinden çok hoşlanır.
 • Kedi bakmak temelde kolay bir süreç olsa da, zamanla aranızda oluşan duygusal bağdan dolayı omuzlarınıza önemli bir sorumluluk yükler. Bazı günler onun konforunu ya da sağlığını kendinizinkinden çok daha önde tutmanız gerekebilir.
 • Kediler cinslerine göre de farklı huylara sahip olurlar. Bazı cinsler fazla oyuncu ve hareketli olurken bazıları ise yalnız kalmaktan ve sessizlikten hoşlanır. 
 • Kedi bakımı ve kedi sahiplenme konusunda en güzel durumlardan bir tanesi de kedilerin temizliklerini ve tuvalet süreçlerini kendilerinin halledebiliyor oluşudur. Bu sayede sürekli olarak onu temizlemek ya da tuvalete çıkarmak zorunda kalmazsınız.
 • Kediler tam olarak kendine has kişilikleri olan birer birey gibidirler. Bu yüzden evinize gelecek olan kedinin artık o evin yeni sahibi olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.
 • Kediler hakkında bilinmesi gerekenler arasında, bir kediyle yaşamanın huzur ve mutluluk bakımından paha biçilemez bir duygu olduğu da vardır. Evde kedi beslemenin faydaları da tahmin edilemeyecek kadar çoktur.

Bunlara Dikkat

Her ne kadar kuru mama kediler için çok besleyici olsa da, yalnızca kuru mama ile beslenen kedilerde böbrek rahatsızlıkları, diyabet, obezite, astım ya da idrar yolu bozukluğu gibi hastalıkların oluşma riskinin fazla olacağını unutmamalısınız.

Eviniz Kedi İçin Hazır mı?

Sahiplenmiş olduğunuz kedinizi eve getirmeden önce evinizi onun rahat edeceği şekilde düzenlemelisiniz. Öncelikle tuvalet ihtiyacını gidermesi için bir alan belirlemeli ve kum kabını buraya koymalısınız. Bu noktanın çok göz önünde olmayan bir yer olmasına özen göstermelisiniz. Aynı şekilde tuvaletten uzak olan bir noktayı da mamasını koyacağınız yemek yeme alanı olarak belirleyebilirsiniz. İlk gün gerginliğini ortadan kaldırmak için bir miktar kedi oyuncağı alıp etrafa serpiştirebilirsiniz. 

Bunların yanı sıra pencerelerin de kediniz için uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer pencerelerinizde sineklik yoksa mutlaka sineklik taktırmalısınız. Çünkü evi havalandırmak için camı açtığınızda kediniz camdan aşağıya düşebilir ve sakatlanabilir. Bunun yanı sıra kediler mobilyaları ve halıları tırmalamaktan çok hoşlandıkları için, eğer kedinizin zarar vermesinden çekindiğiniz eşyalarınız varsa ortadan kaldırabilir ya da koruyucu malzemelerle kaplayabilirsiniz.

Kedi Bakımı

Kedi bakımı, temel olarak kedinin düzenli olarak mamasının ve suyunun yenilenmesinden, tuvaletinin her gün temizlenmesinden ve veteriner kontrollerinin takip edilmesinden ibaret olsa da yine de kedinize yapmanız gereken bazı bakımlar vardır. Bunların başında da tüylerini taramak gelir. Bunun için kedinize uygun bir tarak edinmeli ve kedinizi düzenli olarak taramalısınız. Aynı zamanda kedinizin tüylerinin sağlıklı ve parlak olması için bazı bakım ürünleri satın alabilir ve vitaminler verebilirsiniz. 

Kedi İhtiyaç Listesi

 • Bir kedi sahiplendiğinizde ilk olarak onun içine sığabileceği ve sizin de rahatça taşıyabileceğiniz bir taşıma kabı edinmelisiniz. Bu taşıma kabının içerisinde hem kediniz rahatça hareket edebilmeli hem de iyi bir şekilde nefes alabilmelidir. Özellikle kedinin açıp da kaçmaması için kilit mekanizmasının da sağlam olmasına özen gösterin. Kedinizi taşıma kabına girmek konusunda alıştırmak için ise ilk başlarda kabın içerisine mama ya da oyuncak koyma yoluna gidebilirsiniz.
 • Kedi ihtiyaçları arasında tuvaleti için alacağınız ekipmanlar da vardır. Kum, kürek, kum kabı ve tercihen kedi paspası alarak onun temel ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Kedi kumu seçerken kokuyu iyi şekilde emecek ve kedinizin sağlığına zarar vermeyecek ürünlere yönelmelisiniz. Kum kabı ise mümkün olduğunca derin tercih edilmeli fakat kedinizin rahatça girip çıkabileceği bir yüksekliğe sahip olmalıdır. Kumu temizlerken kullanacağınız küreğin ise deliklerinin çok fazla büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Kedi paspasını tercihen kullanabilirsiniz ama kullandığınızda kumların etrafa çok daha az dağıldığını fark edebilirsiniz.
 • Elbette kediler için hayati önem taşıyan ürün mama olur. Mama seçiminde özellikle kedinizin yaşına ve kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığına dikkat etmelisiniz. Bütçeniz elverdiği müddetçe kaliteli mama kullanmaya özen göstermenizde yarar var. Benzer şekilde mamayı koyacağınız bir kap ve suyu dolduracağınız bir kap da edinmelisiniz. Kediler plastik kaplar yerine seramik ya da merak kaplardan daha çok hoşlanırlar. Ayrıca kedilerin akan sudan su içmeyi sevdikleri de bilinir. Bunun için de kedilere özel olarak üretilen su pınarlarını tercih edebilirsiniz.
 • Kedi için alınması gerekenler arasında mutlaka tırmalama tahtası ile kedi yatağı da bulunur. Ancak kedinizin her gece yatağında yatacağınızannetmeyin. Kediniz yatağını severse vaktinin çoğunu burada geçirebilir ama yatağına ısınmazsa kendine yatacak farklı noktalar bulacaktır. Tırmalama tahtası ise kedilerin mobilyaları ve halıları tırmalayarak yıpratmasını önlemek için oldukça işlevseldir. Eğer kedinizin tırnaklarını kolayca kesebileceğinizi düşünüyorsanız, bir tırnak makası da satın alabilirsiniz. Aksi takdirde bu işlemi veterinerde yaptırabilirsiniz.

Kedi Bakım Masrafları

Kedi bakımı elbette masraflı bir işlemdir. Ancak masrafların maliyeti kedinize göre değişkenlik gösterebilir. Sık hastalanan ya da ameliyat ihtiyacı oluşan kediler sahipleri için biraz daha masraflı olabilir. Bunun dışında kediniz için düzenli olarak mama, oyuncak ve kişisel ürünler için bütçe ayırmalısınız. Aynı zamanda düzenli veteriner randevuları ve aşıları için de bütçenizden önemli bir pay ayırmanız gerekebilir. Ek olarak kedinizi kısırlaştırmaya karar verirseniz, bu ameliyatın da veterinerden veterinere göre değişen bir ücreti olur. Dolayısıyla kedi bakmaya karar vermeden önce bütçenizin bu masrafları karşılayabilecek durumda olup olmadığına bakmalısınız.

Özellikle yavru kedi sahiplenme süreci biraz daha masraflı olabilir. Çünkü yavru kedilerin yetişkin kedilere göre aşı masrafları çok daha fazladır. Fakat kediniz büyüdükçe aşı giderlerinin de azaldığını fark siz de fark edeceksiniz.

Düşündünüz taşındınız ve en sonunda bir kediyle ev arkadaşı olmaya karar mı verdiniz? Peki onu nerede uyutacaksınız? Videomuzu izleyin ve evde kedi yatağı nasıl yapılır siz de öğrenin!

Aslen yayınlandı