Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kedi Bakımında Bilinmesi Gerekenler

İlk defa kedi sahipleniyorsanız ya da kedinizle daha yakından ilgilenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunuyor. Kedi bakımı malzemelerinden yararlanarak kedilerinizle ilgilenmek hem size hem de onlara büyük bir kolaylık sağlayabilir.

Güncellenmiş

Reklam
Kedi Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi bakımı söz konusu olduğunda, ayrı ayrı ilgilenilmesi gereken pek çok nokta olduğunu unutmamak lazım. Kedilerin beslenmesi, tüy bakımı, diş bakımı ve sağlık kontrolleri gibi birçok husus kedi bakımının ana hatlarını oluşturur. Eğer sahiplendiğiniz kedi 6 aylıktan küçükse tüm bunlar hakkında çok daha fazla özen göstermelisiniz.

Kedi bakımında en önemli hususun kedinizin sağlığı ve onu besleme şekliniz olduğunu bilmelisiniz. Kaliteli mamalarla gerekli ölçüde beslenen kedilerin tüyleri ve dişleri adeta bakım gerektirmeyecek kadar sağlıklı olur. Tüylerin parlaklığını, sağlamlığını ve dökülme oranını kedinizin tükettiği besinler belirler. Bu sebepten kedi maması tercih ederken titiz davranmalı ve kedinize en uygun mamaları satın almalısınız.

Sizler için hazırlanan gerekli püf noktalarını inceledikten sonra kedi bakımı hakkında her şeyi olması gerektiği gibi yerine getiriyor olacaksınız.

Kedi bakımı kediden kediye kolay ya da zor olabilir. Ancak genellikle kedilerin birçoğu, bakım işlemlerinden pek hoşlanmaz. Eğer kediniz ona bakım yapmanızı sevmiyorsa ve bu duruma alışmıyorsa bu işlemleri mutlaka bir veteriner hekim yardımıyla gerçekleştirmelisiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söz konusu kediler ve bakım olduğunda, ortaya çıkan sonuçlar genellikle sizler, yani kedi ebeveynleri açısından pek de iç açıcı olmuyor. Eğer kediniz çok pofuduk ve sakinse, sizi tırmalamadan tırnaklarını kesmenize izin veriyorsa ayrıcalıklı bir kitlenin içerisinde yer alıyorsunuz demektir. Kedilerin birçoğu onlara bakım uygulanmasından nefret eder. Özellikle kedinizi sokaktan sahiplendiyseniz, bu konuda büyük zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Eğer sizin kediniz de tarakları, diş fırçalarını ya da tırnak makaslarını sevmiyorsa bu durumun üstesinden gelmek için uygulayabileceğiniz birkaç taktik bulunuyor.

Kedimin Tırnağını Nasıl Daha Kolay Keserim?

Kediniz, tırnaklarını kesmenize izin vermiyorsa bu işlemi, o ağır bir şekilde uyurken gerçekleştirebilirsiniz. Kediniz uyumadan önce onu oyun oynatarak yormalı ve uyumadan hemen önce bir miktar mama vermelisiniz. Böylece kediniz neredeyse deliksiz denilebilecek bir uykuya dalar. Bu sırada oldukça nazik hareketlerle kedinizin tırnaklarını bir bir kesebilirsiniz.

Kedi Tüyü Taramanın Püf Noktaları

Eğer kediniz tarakları bir düşman olarak görüyorsa bu konuda da yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor. Bunlardan ilki, kedinizi en sevdiği mamayla beslerken taramak. Kediler yemek yerken etraflarında gerçekleşen olayları pek umursamaz ve böylece taranmaya da uygun olur. İkinci yöntem ise yine kedinizi uyurken taramak. Uyku, sinirli kedilerin bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Eğer tüm bunları denediyseniz ve hala kedinize bakım uygulayamıyorsanız, bu konuda veteriner hekimlerden yardım almalısınız. Kediniz sevmediği halde onu buna zorlarsanız, bu süreç sonucunda hem sizin hem de tüylü dostunuzun canı yanabilir. Bu sebepten profesyonel yardım almaktan asla çekinmemelisiniz.

Kedi Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi tüy bakımı, cinsi ya da yaşı fark etmeksizin her kedi için gerekli bir husustur. Kediler oldukça titiz canlılar olsa da tüylerini tamamen temizleyemez ve sık tüyleri altına hapsolan ölü derileri üstlerinden atamazlar. Bu sebepten kedi tüylerinin düzenli olarak taranması ve bu tüylere bakım yapılması gerekir. Kedi tüy bakımı gerçekleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Tüy bakımı için ihtiyaç duyacağınız kedi bakımı malzemeleri aslında yalnızca taraktan oluşuyor. Kedinizin tüy uzunluğuna ve sıklığına göre bir tarak seçimi yapmalısınız. Kediniz kısa tüylüyse sık dişli bir tarak, kediniz uzun tüylüyse daha boşluklu bir tarak kullanmanız şart.
 • Tüy bakımı işlemi kediden kediye değişiklik gösterir. Eğer kediniz uzun tüylüyse bakım sıklığını artırmanız gerekiyor.
 • Uzun tüylü kedilere ortalama haftada 2 ile 3 kez bakım yapmak gerekirken kısa tüylü kedilerde bu oran haftada 1'e kadar düşebiliyor.
 • Tüy bakımı sırasında kedinize karşı nazik ve sabırlı olmalısınız. Aceleyle gerçekleştirilen işlem bir çift tırnak iziyle son bulabilir.
 • Mevsim geçişleri gibi kedilerin yoğun olarak tüy döktüğü dönemlerde tarama sıklığını artırabilir ve gerekirse onu yıkayabilirsiniz.

Yaşlı Kedilerde Tüy Bakımı

Kediler yaşlandıkça kendilerini temizleme sıklığı azalır ve hatta bazı kediler kendilerini tam olarak temizleyemez. Eğer kediniz yaşlıysa ona tüy ve cilt temizliği konusunda sık sık yardımcı olmalısınız. Tüylerini sık sık taramalı, eğer kendini iyi temizleyemediğini görüyorsanız, ıslak bir bez yardımıyla kirli kalan noktalarını temizlemelisiniz.

Püf Noktaları

Kedinize bakım yapmak istiyorsanız, onun en sakin ve en uykulu anını yakalamaya çalışın.

Kedi Yıkamak Tehlikeli midir?

Kediler doğaları gereği oldukça titiz canlılardır. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa ya da kendini temizleyemeyecek kadar yaşlı değilse onu sık sık yıkamamalısınız. Kedilerin çok sık yıkanması ciltlerinde kuruluğa ve tüy dökülmelerine sebep olabilir.

Kedinizi mevsim geçişleri gibi çok tüy döktüğü spesifik zaman dilimlerinde yıkarsanız, bu işlem hem onun hem de sizin için çok daha sağlıklı olacaktır. Kedilerinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Bu hususlardan en önemlileri, kafalarını yıkamamak ve kulaklarına su kaçmasını önlemektir. Ayrıca kedinizi yıkarken kesinlikle kediler için üretilen bir şampuan kullanmalısınız. İnsanlar için üretilen şampuanlar farklı pH değerlerine ve kediler için zararlı olabilecek maddelere sahip olduğundan kedi temizliğinde bu ürünleri kullanmamalısınız.

Bunlara Dikkat

Eğer kediniz ona bakım yapmanızdan hoşlanmıyorsa ve çabuk sinirleniyorsa bakım işlemini daha sonra tekrarlamak üzere yarıda bırakın.

Kedi Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu kedi ebeveyni bunu bilmiyor olsa da, diş temizliği insanlarda olduğu gibi kediler için de çok önemlidir. Kediniz yemek yedikçe dişlerinde çeşitli plaklar oluşur. Zamanla bu plaklar sertleşir ve dişlerin üzerinde koyu renkli bir tartar oluşumuna yol açar.

Tartarlarda çeşitli bakteriler bulunur. Bu bakteriler kedilerin damağında çeşitli deformasyonlara yol açarak dişlerin tutulmasını sağlayan etten bölüme geri döndürülemeyecek zararlara sebep olur. Bunun sonucunda genellikle kedilerin dişleri ete tutunamaz ve düşer. Kedi diş bakımı konusunda dikkat edilmesi ve uygulanması gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Diş fırçalamak, kedi dişlerinde plak ve tartar oluşumunu önleyen en etkili çözümdür. Kediler diş fırçalamaktan pek hoşlanmıyor olsa da çeşitli yöntemlerle bu işlem kolaylaştırılabilir.
 • Kedilere diş fırçasını tanıtmak, diş fırçaladıktan sonra ödül maması vermek ve bu işlemi belirli rutinlerle gerçekleştirmek kedilerin daha rahat hissetmesini sağlar.
 • Kedi diş bakımı için çeşitli bakım setleri tedarik etmek mümkün. Bu setlerde genellikle diş macunları ve diş fırçaları yer alır. Kedilerin ağız yapısına özel olarak üretilen bu ürünlerle diş bakımı büyük oranda kolaylaşacaktır.
 • Diş fırçalama işlemini nazikçe gerçekleştirmeli ve çok fazla baskı uygulamamalısınız. 

Kedi Tırnağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi tırnakları gereğinden fazla uzadığında oldukça can yakıcı olabiliyor. Bu sebepten dolayı kedinizin tırnaklarının belirli aralıklarla kesmelisiniz. Kediler pek çok bakım işleminde olduğu gibi tırnak bakımından da pek hoşlanmaz. Eğer kedinizi tırnak bakımına alıştıramıyor ve bu işlem sırasında zarar görüyorsanız, tırnak bakımı için mutlaka veterinerinize danışmalısınız. Tırnak bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken önemli hususlar ise şöyle:

 • Tırnak keserken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kedilerin tırnak kökünde bulunan pembe kısımlardır. Bu pembe kısımda kan damarları ve sinirler bulunuyor. Bu sebepten tırnaklarda yalnızca beyaz olan uç bölgesini kesmelisiniz.
 • Tırnak kesme işleminin özellikle kedilerin uykulu olduğu anlarda yapılması öneriliyor. Hatta bazı kedi ebeveynleri, kedilerinin tırnaklarını onlar uyurken dahi kesebiliyor. Kedinizin patisinin ortasında yer alan yumuşak bölgeye basınç uygulayarak tırnakların tamamen dışarıya çıkmasını sağlayabilir ve kediniz uykuluyken tırnaklarını kolayca kesebilirsiniz.

Aslen yayınlandı