Kartondan Neler Yapılır?

Karton kutular fazla eşyalarımızı saklamak, düzenlemek ve kategorilendirmek amacıyla kullanılsa da iyi değerlendirildiklerinde çok farklı şeylere dönüşebilirler. ‘’Kartondan ne yapabiliriz?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz yaratıcılık ve el becerisiyle kartondan neler yapabileceğinizi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
kartondan neler yapılır

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kartondan Neler Yapılır?

Yaratıcılığınızı kullanarak kartondan yapabileceğiniz pek çok şey var. Eviniz için düzenleyiciler ve çocuklarınız için oyuncaklar kartonla yapabilecekleriniz arasında. Kutularınızı atmadan önce bir kez daha düşünün ve az malzemeyle yapabileceklerinizi bir gözden geçirin.

Kartondan Ev Nasıl yapılır?

‘’Kartondan neler yapılır?’’ sorusunun ilk cevabı olarak hem en pratik hem de çok iyi sonuç alabileceğiniz ev yapımını vermek istiyoruz. Tüylü dostlarınız için kartondan kedi evi yapmaya ne dersiniz?

Kartondan Kedi Evi Yapımı

Kartondan ev yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler; hangi büyüklükte bir ev yapacaksanız o büyüklükte karton parçaları, falçata, strafor, koli bandı, tahta kalemi. Öncelikle zemini oluşturun. Kartonun en kalın ve en düzgün parçasını zemin olarak kullanın. Hatta burada çift karton da kullanabilirsiniz. Diğer karton parçalarını ev şeklini oluşturacak şekilde keserek bantla yapıştırın. En son üçgen kestiğiniz kartonlarla çatıyı yerleştirin. Kedilerin kışın üşümemesi için kedi evinin içerisine strafor koyabilirsiniz, hatta üzerinde uyuyabilecekleri minik bir battaniye de bırakabilirsiniz. Tahta kalemi ile üzerine dilediğiniz şeyleri yazabilir, resimler de çizebilirsiniz. Bu kısmı çocuğunuzun yaratıcılığına bırakın, oldukça keyifli bir aktivite olacaktır.

‘’Kartondan neler yapılır?’’ Bunun yanı sıra çocuğunuzla ilginç ev aktivitelerinden yapmak istiyorsanız konserve kutusundan saksı yapımı içeriğimize davetlisiniz.

Kartondan Robot Nasıl Yapılır?

Kartondan robot yapımı

‘’Kartondan neler yapılır?’’ dedik ve sıra robot yapımına geldi. Yine çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz çok eğlenceli bir aktivite. Kartondan robot yapımı için küçük karton ve el işi kağıtları, iki adet plastik bardak, iki adet mavi kapak, dört adet küçük pipet, yapıştırıcı ve makas yeterli.

Öncelikle küçük bir robot yapmak istiyorsanız gövdesi için istediğiniz boyutta dikdörtgen olarak kartonları kesin ve birleştirin. Onun bir küçüğünü de robotun kafasını oluşturacak şekilde yapın. Yani iki adet büyük ve küçük üç boyutlu dikdörtgen kutunuz oldu. Bunları istediğiniz renkte el işi kağıtlarıyla kaplayın. İki kutuyu üst üste yapıştırın ve robotunuzun gövde ve kafası tamamen hazır olsun. Yüzünü oluşturmak için mavi kapakları göz olarak yerleştirin. Çizimle bir ağız yapabilirsiniz. Plastik bardakları ters çevirip gövdenin altına yapıştırın ve işte robotunuzun ayakları hazır. Pipetleri de istediğiniz boyutta keserek kol ve antenler için kullanabilirsiniz. Kartondan robot yapımı işte bu kadar kolay ve keyifli.

Takı kutusu yapımını öğrenmek ister misiniz?

Kartondan Saat Nasıl Yapılır?

Kartondan saat yapımı da eğlenceli aktiviteleriniz arasında yer alacak. Saat yapımı için yine bir karton, renkli el işi kağıtları, tahta kalemi, pergel, yapıştırıcı ve saati çalıştıran pilli mekanizmanızın olması gerekiyor. Pergel ile kartonun üzerine yapmak istediğiniz boyutta bir yuvarlak çizin ve kesin. Kartonu isterseniz sade haliyle bırakabilir, isterseniz boyayabilir, isterseniz de el işi kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Kestiğiniz yuvarlağın üzerine rakamları yazın ya da el işi kağıdına yazdığınız rakamları kartona tek tek yapıştırın. Sıra geldi akrep ve yelkovanı yerleştirmeye. Kartonun ortasına bir delik açın ve akrep-yelkovan için kullanacağınız çubukları yerleştirin. Saatin arkasına da pilli saat mekanizmasını takın ve kartondan saatiniz hazır.

Kartondan Araba Nasıl Yapılır?

Çocukların çok sevdiği kartondan araba yapımı için dikdörtgen bir ayakkabı kutusu, birkaç parça karton ve biraz da el işi kağıtları yeterli olacaktır. Aslında araba yapımı tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Dikdörtgen ayakkabı kutusu tam bir araba gövdesini oluşturur. Tekerlekleri kutunun üzerine isterseniz çizebilir isterseniz de siyah el işi kağıtlarıyla yerleştirebilirsiniz. Üstü açık bir araba yapmak isterseniz, kutunun üstünün yarısını küçük bir kartonla kapatın. Dilerseniz tamamını da kapatabilirsiniz. Arabayı renklendirme ve üzerine resim çizme işini çocuğunuza bırakın.

‘’Kartondan neler yapılır?’’ sorusunun cevaplarını vermeye çalıştık. Siz de el becerinizi kullanarak yeni eşyalar yapmak isterseniz kartonu kullanabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz!

Hasır sepet yapımının detaylarını okumak için içeriğimize tıklayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?