Kartondan Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Sevimli dostlarımız için hediye zamanı! Gelin, sokaktaki canlarımıza kartondan kedi evi yapalım, onları soğuktan koruyalım. Videomuzu izleyin, detaylı bilgi için yazımızı okumayı unutmayın!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Karton kutuda kedi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kışın soğuk günleri kapıya dayandı. Birkaç malzeme kullanarak kolayca hazırlayabileceğiniz kedi eviyle dostlarınızı soğuktan kurtarın. Eğlenceli vakit geçirirken dostlarınızı sevindirin, ruhunuzu besleyin.  

Bu tür aktiviteleri çocuklarınızla birlikte yaparak hayvan sevgisi aşılayabileceğinizi unutmayın.

Peki, kedi evi nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 1 adet karton kutu 

 • Kurşun kalem

 • Maket bıçağı 

 • Koli bandı

 • Yapıştırıcı veya silikon tabancası

 • 2 adet renkli karton

 1. 1

  Kartondan kedi evi yapımı için öncelikle tüm malzemeleri hazırlayın. Karton kutunuzun sağlam olduğundan emin olun.

 2. 2

  Kartonun bir kenarına kedinin girebileceği büyüklükte bir kapı çizin. Tüm sokak kedilerinin yararlanabilmesi için büyük kedi boyutunu hesaplamayı unutmayın.

 3. 3

  Maket bıçağı ile çizdiğiniz kapıyı kesin. Maket bıçağının keskin olabileceğini unutmayın, elinize dikkat edin.

 4. 4

  Kartonun açık olan uç kısımlarını çatıya dönüştürmek için her parçaya üçgen çizin ve çizdiğiniz üçgenleri maket bıçağıyla kesin.

 5. 5

  Kestiğiniz üçgen parçaları dikkatli bir şekilde birleştirin ve bantlayın. Bantla birkaç kez üzerinden geçmek daha sağlam olmasını sağlayacaktır. İşte çatınız hazır!

 6. 6

  Karton kutuyu kaplamak için seçtiğiniz renkte bir karton alın ve yapıştırıcı sürerek kartonu kaplayın. Çatınızı farklı bir renkte kartonla kaplayarak renk katın.

 7. 7

  Zevkinize göre kedi fotoğrafları, renkli toplar ya da boncuklarla süsleyin.

 8. 8

  Kedilerinizin rahat etmesi için yumuşak bir minderin yüzeyine 10-20 cm uzaktan Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Sprey’i sıkın, kurulayın ve evin içine yerleştirin.

Evcil hayvan yaşayan evler için özel olarak formüle edilmiş Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi, evcil hayvan tüylerinin tekstillere tutunmasını zorlaştırır, eviniz temiz kalır. 

İşte kedi dostunuzun evi hazır! Evi yerleştirdiğiniz yere bir kap su bir kap mama koyarak kedilerin fark etmesini ve alışmasını sağlayabilirsiniz.

 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kasadan Kedi Evi Yapımı

  Günlük hayatımızda, sokak hayvanlarını gördüğümüzde onlar için bir şeyler yapmak isteyebiliriz. Köpekler, kediler için ne yapabiliriz diye düşünmeden edemeyiz. Markette veya manavda her gün gördüğünüz meyve kasalarından şirin mi şirin bir kedi evi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin birlikte kasadan kedi evi yapımı hakkında bilgi edinelim.

  1. 1

   Kasalarınızı hazırlayın.

   Kasadan kedi evi nasıl yapılır öğrenmek için iki adet kasa alarak başlayın. Elinizdeki kasalardan bir tanesinin hem ayaklarını hem de taban kısmını kesin. İkinci kasanın ise sadece ayaklarını kesin. Kasalarınızda çivi, vida gibi kesici malzeme varsa bu malzemeleri temizleyin. Alt tabanı çıkarılmış kasanızı diğer kasanın üstüne koyun ve bu iki kasayı birbirine sabitleyin. İki kasanın birleştirilmesinin amacı evimizin yüksekliğini artırmaktır.

   Dilerseniz sabitleme işleminden önce dilerseniz de sabitleme işleminden sonra yetişkin bir kedinin içeri girebileceği büyüklükte bir kapı kesin.

  2. 2

   Kontraplak parçalarını kasalara sabitleyin.

   Kasaların ölçüsüne göre kestiğiniz 4 adet kontraplak parçasını, kasanın her kenarına vida yardımıyla sabitleyin. Çivi de kullanabilirsiniz; ancak çivi vidaya göre daha hızlı atacaktır. Bu yüzden tavsiyemiz vida kullanmanız. Tahtaları kasalara sabitledikten sonra dilerseniz yuvanın dışını boyayabilirsiniz.

  3. 3

   Kasadan kedi evi yapımı için son aşama yastık yerleştirmek.

   Kasadan kedi evi yapımı için son aşamadasınız. Kedinizin veya sokaktaki dostlarınızın rahat etmesi için kedi evinin içini yastık, havlu veya minik battaniyeler ile dekore edebilirsiniz. Bu ayrıca sokaktaki dostlarımızı soğuk havalardan koruyacaktır.

Evde Kedi Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?