Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kartondan Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Sevimli dostlarımız için hediye zamanı! Gelin, sokaktaki canlarımıza kartondan kedi evi yapalım, onları soğuktan koruyalım. Videomuzu izleyin, detaylı bilgi için yazımızı okumayı unutmayın!

Güncellenmiş

Karton kutuda kedi
Reklam
Sign Up Banner

Kışın soğuk günleri kapıya dayandı. Birkaç malzeme kullanarak kolayca hazırlayabileceğiniz kedi eviyle dostlarınızı soğuktan kurtarın. Eğlenceli vakit geçirirken dostlarınızı sevindirin, ruhunuzu besleyin.  

Bu tür aktiviteleri çocuklarınızla birlikte yaparak hayvan sevgisi aşılayabileceğinizi unutmayın.

Peki, kedi evi nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 1 adet karton kutu 

 • Kurşun kalem

 • Maket bıçağı 

 • Koli bandı

 • Yapıştırıcı veya silikon tabancası

 • 2 adet renkli karton

 1. Kartondan kedi evi yapımı için öncelikle tüm malzemeleri hazırlayın. Karton kutunuzun sağlam olduğundan emin olun.

 2. Kartonun bir kenarına kedinin girebileceği büyüklükte bir kapı çizin. Tüm sokak kedilerinin yararlanabilmesi için büyük kedi boyutunu hesaplamayı unutmayın.

 3. Maket bıçağı ile çizdiğiniz kapıyı kesin. Maket bıçağının keskin olabileceğini unutmayın, elinize dikkat edin.

 4. Kartonun açık olan uç kısımlarını çatıya dönüştürmek için her parçaya üçgen çizin ve çizdiğiniz üçgenleri maket bıçağıyla kesin.

 5. Kestiğiniz üçgen parçaları dikkatli bir şekilde birleştirin ve bantlayın. Bantla birkaç kez üzerinden geçmek daha sağlam olmasını sağlayacaktır. İşte çatınız hazır!

 6. Karton kutuyu kaplamak için seçtiğiniz renkte bir karton alın ve yapıştırıcı sürerek kartonu kaplayın. Çatınızı farklı bir renkte kartonla kaplayarak renk katın.

 7. Zevkinize göre kedi fotoğrafları, renkli toplar ya da boncuklarla süsleyin.

 8. Kedilerinizin rahat etmesi için yumuşak bir minderin yüzeyine 10-20 cm uzaktan Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Sprey’i sıkın, kurulayın ve evin içine yerleştirin.

Evcil hayvan yaşayan evler için özel olarak formüle edilmiş Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi, evcil hayvan tüylerinin tekstillere tutunmasını zorlaştırır, eviniz temiz kalır. 

İşte kedi dostunuzun evi hazır! Evi yerleştirdiğiniz yere bir kap su bir kap mama koyarak kedilerin fark etmesini ve alışmasını sağlayabilirsiniz.

 

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Neler Gerekli?
. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Kesin Çözüm İçinPuffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi
Puffy Love Tüy Tutmaz Leke Spreyi

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kasadan Kedi Evi Yapımı

Günlük hayatımızda, sokak hayvanlarını gördüğümüzde onlar için bir şeyler yapmak isteyebiliriz. Köpekler, kediler için ne yapabiliriz diye düşünmeden edemeyiz. Markette veya manavda her gün gördüğünüz meyve kasalarından şirin mi şirin bir kedi evi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin birlikte kasadan kedi evi yapımı hakkında bilgi edinelim.

 1. Kasalarınızı hazırlayın.

  Kasadan kedi evi nasıl yapılır öğrenmek için iki adet kasa alarak başlayın. Elinizdeki kasalardan bir tanesinin hem ayaklarını hem de taban kısmını kesin. İkinci kasanın ise sadece ayaklarını kesin. Kasalarınızda çivi, vida gibi kesici malzeme varsa bu malzemeleri temizleyin. Alt tabanı çıkarılmış kasanızı diğer kasanın üstüne koyun ve bu iki kasayı birbirine sabitleyin. İki kasanın birleştirilmesinin amacı evimizin yüksekliğini artırmaktır.

  Dilerseniz sabitleme işleminden önce dilerseniz de sabitleme işleminden sonra yetişkin bir kedinin içeri girebileceği büyüklükte bir kapı kesin.

 2. Kontraplak parçalarını kasalara sabitleyin.

  Kasaların ölçüsüne göre kestiğiniz 4 adet kontraplak parçasını, kasanın her kenarına vida yardımıyla sabitleyin. Çivi de kullanabilirsiniz; ancak çivi vidaya göre daha hızlı atacaktır. Bu yüzden tavsiyemiz vida kullanmanız. Tahtaları kasalara sabitledikten sonra dilerseniz yuvanın dışını boyayabilirsiniz.

 3. Kasadan kedi evi yapımı için son aşama yastık yerleştirmek.

  Kasadan kedi evi yapımı için son aşamadasınız. Kedinizin veya sokaktaki dostlarınızın rahat etmesi için kedi evinin içini yastık, havlu veya minik battaniyeler ile dekore edebilirsiniz. Bu ayrıca sokaktaki dostlarımızı soğuk havalardan koruyacaktır.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Evde Kedi Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Evde Kedi Bakımı Zor mu?

Evde kedi bakımı zor değildir. Kediler, düzenli yürüyüş yaptırılması ve eğitilmesi gereken köpeklere kıyasla nispeten daha az bakım gerektirir. Ancak, evcil hayvan sahibi olmak sorumluluk gerektirir ve eğlence amaçlı olmamalıdır. Kedilerin herhangi başka bir evcil hayvan gibi bakıma, ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları vardır ve bazı kediler diğerlerinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyabilir.

Kedi Tüy Döker mi?

Evcil hayvan olan bir evde tüy sorunu neredeyse kaçınılmazdır. Ancak bunu düzenli tarama ve temizlikle en aza indirebilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanların tüy dökmesi mevsimsel veya yaşına bağlı olarak da değişim gösterecektir. Kediler genellikle ilkbaharda, havalar ısındıkça daha fazla tüy kaybederler. Ancak stres, kötü beslenme, alerji, ilaç, enfeksiyon ve güneş yanığı gibi tıbbi sorunlar nedeniyle de tüy dökerler.

Yavru Kedilerin Tırnakları Kesilir mi?

Yavru kedinizin tırnağını kesmeniz gerekiyorsa en az dört hafta bekleyin. Genel olarak tüm kedilerin tırnakları yalnızca uzarsa kesilmelidir. Bunun dışında tırmalama tahtası veya direği kullanmanızı öneririz. Ancak yine de kedinizin tırnaklarının uzunluğunu düzenli olarak takip edin. Eğer tırnaklar çok uzarsa, zaman içerisinde kıvrılıp ayak tabanına doğru büyüyerek ağrıya neden olabilir. Kedinizin tırnaklarını, uygun tırnak makasıyla dikkatli bir biçimde kendiniz kesebilir ya da onu veterinere götürebilirsiniz.

Yavru Kedi Tüy Döker mi?

Yavru kediler büyüdükçe daha çok tüy dökmeye başlar çünkü yavru tüylerini yeni, daha sert tüylerle değiştirirler. Kedilerde tüy dökülmesi genellikle beslenme, mevsimsel değişiklik, alerji, ilaç kullanımı başta olmak üzere birçok faktörle doğrudan orantılıdır.

Aslen yayınlandı