Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

İnce ve Narin: Orkide Bakımı

Evde çiçek bakımı sizin de ilginizi çekiyorsa ve orkide yetiştirmek istiyorsanız, merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
İnce ve Narin: Orkide Bakımı

Şık görünümü ve göz alıcı renkleri ile görsel bir şölen yaratan orkideler, evlerden ofislere kadar tüm iç ve dış mekanlarda sıkça tercih edilir. "Orkide nasıl bakılır, orkide toprağı nasıl olmalı, keiki nedir, orkide nasıl çoğaltılır ve orkide saksısı nasıl olmalı?" gibi sorulara yanıt arıyorsanız, orkideler hakkında tüm bilgilere ulaşabileceğiniz yazımızı okumaya devam edin.

Orkide çiçeği bakımı kolay olmamakla birlikte fazlaca emek ister. Bu nedenle orkide bakımına dair tüm ayrıntıları dikkate almanız önemlidir. Böylece uzun yıllar sağlıklı ve güzel orkideler yetiştirebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Evde Orkide Nasıl Yetiştirilir?

Orkide Tohumu

Orkide tohumunu dışarıdan satın alabileceğiniz gibi, evinizde ya da ofisinizde yetiştirdiğiniz orkide çiçeğinden siz de tohumu elde edebilirsiniz. 

Orkide Bakımı

Orkide bakımı için bitkinin güneş, ışık, ısı, sıcaklık, nem ve sulama özelliklerinin titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Çok çeşitli renklere sahip olan orkideler ayrıca görsel olarak da şıklık sağlar. Güzel görünümü ile dikkat çeken mor orkide bakımı ve beyaz orkide bakımı aynı olmakla birlikte, vitamin kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çiçek ve yaprakların sağlıklı görünümü var ise gereksiz yere vitamin kullanmak bitki açısından doğru sonuçlar vermeyebilir. Bitkinin yetişmesi ve büyümesi için gerekli olan ısı, sıcaklık ve sulama koşulları yerine getirildiğinde evde orkide bakımı son derece kolay olacaktır.

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

  • Orkide tohumu elde etmek için çiçeğin tomurcuk kısmını kürdan yardımı ile yavaş bir şekilde açarak içerisinde bulunan sarı renk tohumu çıkarmanız yeterli olur.
  • Sonrasında dilediğiniz orkide çiçeğinin tomurcuk kısmına bu tohumları yerleştirmeniz, orkidenin çoğaltılması ve çiçeğin sapının kalınlaşmasını sağlar.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra tohum oluşması ve orkidenin çoğalması için 4-5 ay gibi bir bekleme süresi olduğu unutulmamalıdır.

Orkide Nasıl Bakılır? 

Orkideler fazla narin ve hassas çiçeklerdir, bu nedenle bakımları çok kolay olmamakla birlikte, fazlaca özen gerektirir.

  • Orkideler, çok fazla güneş alan yerlerde muhafaza edildiğinde  çiçekleri hemen bozulur. Buna karşılık hiç güneş ışığı almadığında ve loş yerde yetiştirildiğinde orkide çiçek açmayacaktır. Yarı güneş gören ve güneş ışınlarının filtrelendiği alanlarda muhafaza edilmesi doğru olur.
  • Yoğun nemi seven bu bitkileri sulamak için ise, ya doğrudan su dökmeniz ya da buz küpleri ile bitkiyi sulamanız yeterli olur.
  • Bitkinin yeterli oranda su ihtiyacının karşılanıp karşılanmadığını anlamanız için köklerine bakmanız yeterlidir. Kökleri parlak ve yeşil ise su miktarı yeterlidir. Kökler kahverengi ve iri ise bu, bitkinin fazla sulandığını belirtir. Kökler gri ve beyaz olduğu zaman ise bu, orkide çiçeğinin susuz kaldığının bir işaretidir.

Püf Noktaları

Havasız ortamı sevmeyen orkideler için havalandırma işleminin yapılması önemlidir.

Orkide Budama

Orkideler çiçeklendikten sonra 3-4 aya kadar çiçeklerini muhafaza eder, şık ve narin bir görsel oluşturur. Çiçeklerini dökmeye başladıktan sonra orkidelerin çiçek sapları canlı kalmaya devam eder. Bu nedenle çiçeklerini dökmeye başlar başlamaz, budama yapmamanız önerilir. Orkide sapları yeşil olduğu sürece çiçek canlı ve sağlıklıdır. Saplar kahverengi bir görünüm aldığı zaman steril bir makas yardımı ile çapraz şekilde kesilmesi orkide budama için yeterli olur.

Orkide Toprağı Nasıl Olmalı?

Orkide toprağı diğer süs bitkilerinden farklı olduğu için, her zaman sıvı gübre ve besin kullanmanız gerekir. Orkidenin canlı ve sağlıklı bir görünümü var ise, toprakta vitamin kullanmanız önerilmez.

Orkide Saksısı Nasıl Olmalı?

Orkide saksı seçimi için dikkat edilmesi gereken önemli nokta, ışığı ve ısıyı geçirebilen şeffaf saksıların tercih edilmesidir. Ayrıca saksı değişimi yaparken saksının kesilerek çıkartılması önemli bir ayrıntıdır.

Orkide Ne Zaman Çiçek Açar?

Bulunduğu ortamda görselliği en üst seviyeye çıkaran orkide çiçekleri, yıl içinde 2 ya da 3 kez çiçek açar. Senenin belli dönemlerine bağlı olmaksızın çiçek açan narin orkideler eğer çiçek açmıyorsa sağlıksız oldukları anlamına gelir. Unutulmaması gereken önemli bir ayrıntı ise orkidenin, dinlenme süresi olan bir bitki olmasıdır. Fakat dinlenme süresi ve sorunlu olduğu süreler birbirine karıştırılmamalıdır.

Keiki Nedir?

Keiki, bebek orkide ya da küçük orkidedir. Ana orkide çiçeğinden ayrılan yavru keikiler ana orkideler üzerinden köklendirilir. Uygun olması durumunda ayrı saksıda köklendirilerek hayata tutunurlar. Keikiler, en çok çiçek dallarında olmakla birlikte nadiren ana gövdede de oluşabilir.

Yavru keikiler oluştuktan sonra 12 ay beklenmelidir. Ayrılma işleminin hemen yapılması doğru olmaz ve önerilmez. Ayırma işleminin mutlaka ilkbahar döneminde yapılması gerekir. Narin ve hassas bitki olan keikinin ayırma işlemi yapılırken acele edilmemesi gerekir. 1 veya 2 yıl beklenebilir.

Bunlara Dikkat

Narin görünümüne ve yapısına karşılık orkideler son derece dayanıklı ve kalıcıdır. İhtiyaç duyduğu sıcaklık gündüz 20 ila 25, gece 16 ila 17 derecedir.

Aslen yayınlandı