İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

iftar sofrası nasıl hazırlanır? Gelin, sizin için hazırladığımız şık iftar sofrası fikirlerine birlikte bakalım. 

Güncellenmiş 27 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
iStock-956134334

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Ramazan ile birlikte evinizi iftar sofralarının heyecanı sarmış olabilir. Peki, sevdiklerinizle lezzetli yemekler paylaşacağınız bir iftar sofrası nasıl hazırlanır? Gelin, sizin için hazırladığımız şık iftar sofrası fikirlerine birlikte bakalım. 

İftar Hazırlığı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İftar sofrası hazırlama, Ramazan ayının en önemli ritüellerinden biridir. Çünkü bu sofralar, ailelere ve dostlara bir araya gelme fırsatı sunar. Siz de iftar vaktini sevdiklerinizle geçirenlerdenseniz sofrayı hazırlamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Kalabalık bir iftar davet sofrası hazırlayacaksanız ilk olarak menünün dengeli ve lezzetli yiyeceklerden oluştuğuna emin olmalısınız. Bunun için karbonhidrat, protein ve yağ bakımından dengeli bir menü oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

Masanızda misafirlerinizin seveceği ızgara sebzeler, tahıllı bir salata ve ana protein kaynağını servis edebilirsiniz. Izgara sebzeleri ve ana protein kaynağını pişirmek için de zeytinyağı gibi sağlıklı bir yağ tercih edebilir, dengeli bir iftar sofrası menüsüne imza atabilirsiniz. Ayrıca Ramazan ayında vücudun su ihtiyacını karşılamak her zamankinden önemli. Bu nedenle masaya bolca su koyduğunuzdan emin olun. Ayrıca tüm gün kaybedilen enerjiyi toparlamak için ceviz ve badem gibi kuruyemiş ikramları da yapabilirsiniz. 

İftar Sofrası Hazırlığı Nasıl Olmalı?

İftar sofrası menüsü hazırsa sıra masa dekorasyonuna gelmiş demektir. Peki, sevdiklerinizle keyifli saatler geçireceğiniz iftar sofrasının düzeni nasıl olmalı? İşte, dikkat etmeniz gerekenler:

  • Kalabalık bir iftar sofrası hazırlıyor ve menünüzde hem sıcak hem de soğuk yemeklere yer veriyorsanız bir yemek takımıyla servis yapmayı düşünebilirsiniz. Birbiriyle uyumlu çorba kaseleri, yemek tabakları ve çatal bıçaklar sofranın görünümünü güzelleştirecektir. 

  • Oruç genellikle suyla açıldığı için masaya meşrubat bardağının yanı sıra su bardağı da koyabilir, iftar vaktinden birkaç dakika önce doldurabilirsiniz. 

  • Masayı güzelleştirmek için yemek takımınızın renkleriyle uyumlu bir çiçekten yardım alabilirsiniz. Ancak çiçeği yemeklere ulaşmayı zorlaştırmayacak bir yere yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Örneğin; rengarenk mevsim çiçekleriyle yapılan dekoratif bir aranjman Ramazan sofranız için harika olabilir. 

  • Uzun bir masa hazırlıyorsanız masanın birkaç yerine tuzluk ve baharatlıklar koyabilir, misafirlerin ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. 

  • Hazırladığınız masanın bir bütün halinde görünmesi için doğru örtü seçimi yapmanız şart. Hareketli bir yemek takımını tamamlamak için düz renkli, keten kumaşları; sade bir yemek takımını tamamlamak içinse çiçek desenli kumaşları tercih edebilirsiniz. Ancak kalabalık sofralar için leke tutmayan bir kumaş tercih etmenizde fayda var. 

  • Tüm bunların yanı sıra şık iftar sofrası sunumları da masa dekorasyonuna katkıda bulunur. Örneğin; rengarenk sebzelerin ortaya çıktığı salata sunumları yapabilir, ana yemeği masanın tam ortasında servise hazır halde konumlandırabilirsiniz. Ayrıca kalabalık sofralarda ana yemeği herkesin tabağına istediği kadar koyabileceği şekilde bekletmek işinizi de kolaylaştırabilir. 

pexels-thirdman-7956658

İftar Sonrası Mutfak Temizliği

İftar yemeğinden sonra mutfağı temizlemek gözünüzde büyüyor olabilir. Ancak stratejik bir planlamayla mutfak temizliğini kolaylıkla bitirebilirsiniz. İşe bulaşıkları ortadan kaldırmakla başlayın. Bunun için bulaşık makinesini yemek öncesinde boşalttığınızdan emin olun. Bu sayede yemekten sonra kirli tabak ve çatal bıçakları hızla ayak altından kaldırabilirsiniz. 

Makineyi yerleştirirken elde yıkanacak tabak, bıçak ve tencereleri ise tezgahın bir köşesinde bekletebilirsiniz. Bulaşık makinesini yerleştirip kapattıktan sonra elde yıkamaya geçebilirsiniz. Bu işlem esnasında daha iyi sonuç almak için Cif Sprey Ultra Hız & Güç Yağ gibi temizlik malzemelerinden de yardım alabilirsiniz. 

Tüm bulaşıklar yıkandıysa geriye boşalan tezgahı silmek kalıyor. Ayrıca ocağınız kirlendiyse tezgahı silmeden önce Cif Krem Ultra Hijyen ile inatçı ocak lekelerini temizleyebilirsiniz. Daha sonra tezgahın üstünü Domestos Hijyenik Köpük Okyanus Ferahlığı ile silebilir, kullandığınız bezleri yıkayarak ortadan kaldırabilirsiniz. Son olarak temizlik boyunca kullandığınız çöp poşetini atabilir, mutfakta oluşabilecek kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. 

Ramazan boyunca sevdiklerinizle keyifli sohbetler edebileceğiniz iftar sofraları için önerilerimize kulak verebilirsiniz. Bunların yanı sıra Ramazan hazırlıkları ya da bayram temizliği konularında da önerilerimize kulak vermek için içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?