Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Himalaya Tuzu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda bilinirliğini tüm dünyada giderek artıran ve epey popüler hâle gelen Himalaya tuzu ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
****Please change alt text

Yalnızca tariflere lezzet katmak için değil, hem fiziksel hem zihinsel rahatlatıcı etkilerinden dolayı farklı şekillerde de kullanılan Himalaya tuzunun, tüm bu sebeplerden dolayı keşfedilmesi gereken birçok detayı mevcut. 

Unutmayın; Himalaya tuzu faydalı bir gıda olsa da içeriğindeki iyot nedeniyle fazla tüketildiğinde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Himalaya Tuzu Nedir? 

Büyük bir bölümü, Pakistan'ın Himalaya Dağları'na yakın bölgesi Pencap'tan çıkarılıp dünyanın dört bir yanına gönderilen Himalaya tuzu, en doğal ve yararlı kaya tuzu çeşitlerinden biri olarak tanımlanıyor. 80'i aşkın mineral türü içeren bu özel tuz çeşidi, birikerek ya da çökerek değil, tamamen doğal yollardan yüksek basınç altında kalarak kristalleşme yöntemiyle meydana geliyor. Pembemsi ilginç rengi ve iri taneli yapısından da anlaşılabileceği üzere oluşumunda veya içeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan Himalaya tuzu, bu sebepten dolayı, katkısız besinler listemize de girmeyi başardı. 

Himalaya tuzunu yalnızca sofra tuzu olarak kullanacaksanız beyaz renkli, banyo tuzu olarak kullanacaksanız da pembe renkli olmasına dikkat etmelisiniz.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir? 

Bedensel ve ruhsal açıdan yatıştırıcı, sakinleştirici ve benzeri etkilere sahip olan bu doğal tuz çeşidi, klasik kaya tuzuna oranla daha zengin bir tat, formül ve fayda içeriyor. Himalaya tuzunun faydaları kısaca şöyle: 

 1. Daha rahat bir uyku uyumaya ve uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur. 
 2. Stresi azaltan etkisi nedeniyle zihinsel açıdan rahatlamayı destekler. 
 3. Solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklarda tedavi ve iyileşme süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olur.
 4. İçeriğindeki iyot sayesinde guatr ve migren gibi rahatsızlıkların önlenmesine katkıda bulunabilir. 
 5. Zengin mineralli formülüyle kemik gelişimi gibi olumlu etkilerin görülmesine aracılık eder. 

Himalaya Tuzu Nerelerde Kullanılır? 

 • Klasik kaya tuzuna göre çok daha çeşitli kullanım alanlarına sahip olan Himalaya tuzu, yemeklerden dekorasyona ve kozmetik ürünlere kadar birbirinden farklı noktalarda lezzet, sağlık ve güzellik gibi çeşitli amaçlar için değerlendirilebiliyor. Himalaya tuzunun en yaygın kullanıldığı alanı ise yemekler oluşturuyor. Sıradan kaya tuzuna oranla daha kuvvetli bir tada sahip olan Himalaya tuzunun az bir miktarı dahi yemeklere oldukça yoğun bir lezzet katabilir.
 • Yemekleri tatlandırmak dışında cilt temizliği amacıyla da kullanılan bu çok amaçlı tuz türüne, sabun ve maske içeriklerinde de rastlanabilir. Himalaya tuzu sabunu ya da Himalaya tuzu maskesi gibi farklı formlarda karşınıza çıkabilecek olan popüler tuz çeşidinin kremlerini de görebilirsiniz. Cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı kozmetik alanında da kullanılan Himalaya tuzu, aynı zamanda dinlendirici etkisi ve görüntüsü nedeniyle Himalaya tuzu lambası olarak dekoratif amaçlarla da değerlendiriliyor.

Bunlara Dikkat

Piyasada farklı tuz türleri de Himalaya tuzu olarak satılabildiği için alırken oldukça dikkatli olmaya özen gösterin.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır? 

 • Genellikle öğütülmemiş, tamamen doğal şekliyle satılan Himalaya tuzunu öğüterek yemeklere katmak büyük önem taşıyor. Aksi takdirde tam olarak parçalanmamış iri tuz taneleri, tariflerinizin tadını aşırı tuzlu yapabileceği gibi, gereğinden fazla Himalaya tuzu tüketmenize de sebep olabiliyor. Bu da tıpkı diğer kaya tuzu çeşitlerinde olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Himalaya tuzunu, peeling amaçlı ya da maske olarak kullanacaksanız, cildinizin tahriş olmaması için tuz tanelerini zeytinyağı ve benzeri yumuşatıcı etkiye sahip olan başka bir malzemeyle karıştırarak uygulamanız daha doğru olacaktır.
 • Cilt ve kaslar üzerindeki rahatlatıcı etkisi nedeniyle Himalaya tuzunu banyo yaparken de kullanabilirsiniz. Bunun için banyo suyunuza bir miktar bu tuzdan eklemeniz yeterli olacaktır. Daha etkili bir sonuç için Himalaya tuzu ile karıştırdığınız suyla dolu küvette yaklaşık 20 dakika bekleyebilir ve bu işlemi düzenli olarak yapabilirsiniz.
 • Yaşam alanlarınızda da Himalaya tuzunun rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisinden yararlanmak isterseniz, salon ve yatak odası gibi evinizin farklı noktalarına Himalaya tuzu lamba seçeneklerinden birini ya da birkaçını yerleştirebilirsiniz. 

Aslen yayınlandı