Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Hastane Doğum Odası Süsleme Fikirleri

Bebek sahibi olmak her ailenin en özel ve en heyecan verici deneyimleri arasında yer alır. Peki doğum odası süsleme konusunda en eğlenceli fikirler hangileridir, en sevimli bebek odası süsleri nelerdir biliyor musunuz?

Güncellenmiş

Reklam
Hastane Doğum Odası Süsleme Fikirleri

Bebeğinin dünyaya geldiği günü özel ve unutulmaz bir hale getirmek isteyen çok sayıda aile, birbirinden keyifli hastane odası süsleme seçeneklerini tercih eder. İşte karşınızda bebeğinize sıcak bir karşılama yapmak için tercih edebileceğiniz birbirinden keyifli seçenekler!

Hastane odasında kullanacağınız çarşaf, yorgan ve bebek kıyafetlerini hastaneye gitmeden önce Omo Bebek ile yıkayabilirsiniz. Dermatolojik açıdan test edilmiş ve boya, fosfat, paraben, klor içermeyen Omo Bebek ile hastane süslemelerini temiz ve hijyenik  bir hale getirmek mümkün.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Hastane Odası Süsleme Malzeme Listesi

 • Kapı süsleri ve isim yazılı plak.
 • Poster ve sevimli hayvan figürleri.
 • Yapay çiçek ve süslemeler için renkli krapon kağıtları.
 • Bebek detaylı çikolata kutuları ile bebek detaylı kolonya şişeleri.
 • İsim yazılı mumlar ve renkli balonlar.

Anne Yatağı

Doğum, her kadının yaşamındaki en özel günler arasında ilk sıralarda bulunur. Bu nedenle de yenidoğan bebek odası süsleme işlemlerinin ilk adımı, odanın hijyenik temizlik ortamına zarar vermeden anne yatağını süslemektir. Anne yatağını süslemek için de aşağıdaki fikirlerden yararlanabilirsiniz.

 • Cibinlik: Özellikle sezaryen doğum sonrasında anne vücudu son derece hassas bir hal alabilir. Bu nedenle cibinlik kullanımı, hem sağlık hem de görsel zenginlik bakımından son derece olumlu etkiler sağlayacaktır. Çocuğun cinsiyetiyle uyumlu renklerde seçeceğiniz cibinlikler, annelerin kendilerini huzurlu ve neşeli hissetmelerine ve doğum sonrasında yaşanabilecek psikolojik travmaların engellenmesine de yardımcı olabilir.
 • Lohusa Kurdeleleri: Geleneksel lohusa kurdeleleri kırmızı renkte tasarlanır ve doğum sonrasında annenin başına sarılır. Eğer anne yatağına hem geleneklerden beslenen hem de çarpıcı bir süsleme uygulamak istiyorsanız, yastık kılıfını ve yatağın çevresini kırmızı lohusa kurdeleleriyle süsleyebilirsiniz. Kurdele detayları, doğum sonrasında annenin kendisini sıcak ve içten bir ortamda hissetmesine ve yaşadığı zorlu sürecin psikolojik etkisinden kolayca sıyrılmasına da olanak tanır.
 • Renkli ve Desenli Yastıklar: Anne yatağına uygulayabileceğiniz birbirinden keyifli hastane odası süsleri arasında renkli ya da desenli yastık seçenekleri de bulunur. Tercihinize göre pembe, mavi, sarı, yeşil gibi renklerde seçebileceğiniz sevimli yastık seçenekleri, doğum sonrasında annenin konforunu artırmanıza yardımcı olurken anne yatağının da son derece sıcak ve etkileyici bir görünüm sergilemesini sağlar. Dekoratif yastık seçenekleri, çeşitli markalar tarafından bebeğinizin ismiyle ya da dilediğiniz fotoğrafla süslenmiş halde de üretilebilir.

Püf Noktaları

Hastane odalarınızı süslerken kullanacağınız malzemeleri birbirleriyle uyumlu renklerde seçmeniz daha doğru olacaktır. Pembe, mavi, yeşil, sarı gibi renklerin birini ana renk olarak belirleyebilir ve tüm süslemeleri o rengin tonlarında tercih ederek sade bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Bebek Yatağı

Hastane bebek odası süsleme işlemlerinde, bebek yatağının da unutulmaması gerekir. Bebek yatağı süslemelerini dilerseniz bebeğiniz için aldığınız kendi yatağınızda, dilerseniz de hastanede doğum sonrası süreçte size sunulan beşikte uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise bebeğin ihtiyacı olan hijyenik ortamın bozulmamasına dikkat etmektir.

Tercih edebileceğiniz en keyifli beşik süslemelerinden bazıları ise şöyle:

 • Çiçek Tarhları: Bebeğinizin beşiğini, yapay çiçeklerden oluşturulmuş küçük tarhlarla rengarenk bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, gerçek çiçek kullanmamanız gerektiğidir. Gerçek çiçekler, karbondioksit salınımları nedeniyle yenidoğan bebeklerin solunumu için zararlı olabilir. Bu nedenle yapay çiçekler tercih etmeniz son derece önemlidir.
 • Uçan Balonlar: Bebeğinizin beşiğini, birbirinden renkli ve sevimli uçan balon seçenekleriyle de süsleyebilirsiniz. Uçan balonlarınızı farklı animasyon karakterlerinin figürleriyle süslenmiş modellerden seçerek etkileyici bir görünüm de elde etmeniz de mümkün.
 • Oyuncak Hayvan Figürleri: Bebek yatağını, sevimli bir oyuncak hayvan figürüyle süslemeyi de deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun ilerleyen dönemlerde uyku arkadaşı olarak da yararlanacağı hayvan oyuncaklarını açık renkli modellerden seçmeniz, çocuğunuzu korkutmamanız açısından önemlidir.

Bunlara Dikkat

Süslemelerinizi ve ikramlarınızı hazırlamadan önce doğumu gerçekleştireceğiniz hastanenin yönetimiyle irtibat kurmayı ve hastane politikaları hakkında bilgi almayı unutmayın.

Kapı Süsü

Bebek doğum süsleri arasında hastane odası kapı süsü seçenekleri de önemli yer tutar. Doğum sonrasında kalacağınız odanın kapısını renkli tüllerle, bebeğinizin isminin yazılı olduğu plakalarla, renkli krapon kağıtlarıyla veya bebek desenli posterlerle süsleyebilirsiniz. Kapı süsü için yapay çiçeklerden oluşturulmuş çelenkler ya da küçük ve sevimli hayvan figürleri de tercih edilebilir. Bu sayede hem aileniz hem de konuklarınız için son derece sıcak bir atmosfer oluşturabilir ve bebeğinizin dünyadaki ilk gününü rengarenk bir ortamda geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kapı süslemelerinizde bebeğinizin isminin yazması, konuklarınızın kaldığınız odayı kolayca bulmasına da yardımcı olur.

İkramlar

Bebeğinizin doğumu ailenizden, akrabalarınızdan ve yakın çevrenizden çok sayıda insanı bir araya getirir. Bu nedenle hastane odanızda yeteri kadar ikram bulundurmanız önemlidir. Konuklarınız için odanızda bulundurabileceğiniz bazı ikram seçenekleri ise şöyle.

 • Çikolata Çeşitleri: Çikolata çeşitleri, pek çok özel günde olduğu gibi çocuğunuzun doğduğu günün de vazgeçilmez ikramları arasında ilk sırada yer alır. Hem konuklarınıza hem de doğumu gerçekleştirecek hastane ekibine ikram edebileceğiniz çikolata çeşitleri, ayrıca uzun süren hastane maratonu esnasında tansiyon ve şeker düşmesi gibi küçük sağlık problemleriyle karşılaşmanızı da önler. Çikolata çeşitlerini bebeğinizin ismiyle süslü modellerden, bebek figürlü çeşitlerden ya da içeriğinde her zevke uygun seçenekler barındıran aranjmanlardan tercih edebilirsiniz.
 • Tuzlu İkramlar: Tuzlu ikramlar da hastane odasında mutlaka bulundurmanız gereken yiyecekler arasındadır. Doğum sürecinde yaşayacağınız hastane maratonu, ağırlıklı olarak günün erken saatlerinde başlar ve ertesi günün öğleden sonrasına dek devam eder. Bu süre zarfında anne ve refakatçilerinin açlıklarını pratik bir şekilde bastıracak tuzlu ikramlar hazırlamanız, hastane odasında rahat etmenize yardımcı olacaktır.
 • Şekerli İçecekler: Hastane odasında hazır bulundurmanız gereken ikramlar arasında şekerli içecekler de bulunur. Tüm konuklarınıza ikram edebileceğiniz şekerli içecekler, anne açısından da büyük önem taşır. Özellikle sezaryen doğumlardan sonraki 24 saatte annenin katı gıda tüketmesine izin verilmeyebilir ve annenin şekerli içecek tüketmesi önerilir. Şekerli içecek satın alırken gazlı seçeneklerden uzak durmaya özen gösterin. Bu nedenle doğum şerbeti gibi içecekler tercih etmek daha doğru olacaktır.
 • Kolonya Modelleri: Kolonyalar da hastane odalarının olmazsa olmaz ikramları arasında yer alır. Dilerseniz klasik limon kolonyalarından satın alabilir, dilerseniz tütün, zeytin çiçeği, yasemin gibi farklı bitkilerden üretilmiş kolonyaları seçebilirsiniz.Kolonyalar bir ikram olmasının yanı sıra, anne ve bebeğin yattığı odaya giren insanların hijyenik açıdan yeterli hale gelmesine de yardımcı olacaktır.

Hatıralık Hediyeler

Bebek hastane odası süsleme işlemlerinizde hatıralık hediyelere de yer verebilirsiniz. Bebeğinizin ismini yazdıracağınız ya da bebek figürleriyle süsleyeceğiniz mum, şamdan, sabun, şekerlik gibi hediyelik eşyaları da odanızda bulundurabilir ve ziyaretinize gelen yakınlarınıza armağan edebilirsiniz. Hediyelerinizin içine çikolata, badem şekeri, lokum gibi ikramlar da yerleştirip, doğumu kutlamak için gelen yakınlarınıza zarif bir şekilde teşekkür etmek de mümkün

Balonlar

Hastane odanızı renklendirmek için kullanabileceğiniz birbirinden keyifli süslemeler arasında balonlar da bulunur. Balon seçeneklerini giriş kapısında, duvarlarda ya da beşiğin etrafında kullanabilir ve böylece son derece sevimli bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, balonların patlama ihtimaline karşı tedbir almaktır. Bebeğinizden en az 30 cm uzağa konumlandıracağınız balonlarla son derece güvenli ve ilgi çekici bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Aslen yayınlandı