Hamilelikte Spor ve Egzersiz İpuçları

Hamileyken spor yapılır mı? Hamilelikte spor yapmak değişen vücudunuza uyum sağlamanızı kolaylaştırır. İşte hamilelikte egzersiz ile ilgili tüm merak edilenler.

Güncellenmiş 4 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Hamilelikte egzersiz

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hamilelik, arkanıza yaslanıp rahatlamak için mükemmel bir zaman gibi görünebilir. Muhtemelen, bu süre boyunca normalden daha yorgun hissedersiniz ve sırtınız fazladan ağırlık taşımaktan ağrıyabilir. Ancak komplikasyonlar yaşamadığınız sürece hamilelikte spor yapmak ve düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak aktif olmak için harika bir zaman olabilir. Peki, hamileyken spor yapılır mı ve hamilelikte spora ne zaman başlanmalı?

Hamilelikte Egzersiz Neden Önemlidir?

Hamilelikte spor yapmak, hamileliğiniz boyunca düzenli bir egzersiz rutini sürdürmek, sağlıklı kalmanıza ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olabilir. Hamile sporu avantajlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 • Hamilelik sırasında düzenli egzersiz, duruşunuzu iyileştirebilir, sırt ağrısı ve yorgunluk gibi bazı yaygın rahatsızlıkları azaltabilir. Fiziksel aktivitenin gestasyonel diyabeti (hamilelik sırasında gelişen diyabet) önleyebileceğine, stresi azaltabileceğine ve doğum için daha fazla dayanıklılık oluşturabileceğine dair kanıtlar vardır.

 • Egzersiz bebeğiniz için tehlikeli değildir. Aktif kadınların daha sonraki hamilelik ve doğumda sorun yaşama olasılığının daha düşük olduğuna dair bazı kanıtlar var. Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece normal günlük fiziksel aktivitenizi veya egzersizinizi (spor, koşu, yoga, dans) sürdürün.

 • Hamilelikte egzersiz yapmanın avantajları arasında şunlar yer alır: Sırt ağrılarını, kabızlığı ve şişkinliği azaltmak, ruh halinizi ve enerji seviyenizi yükseltmek, daha iyi uyumaya yardımcı olmak, aşırı kilo alımını önlemek, kas oluşumunu, güç ve dayanıklılığı artırmak.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Hamilelikte Spor: Hamileler Hangi Sporları Yapabilir?

  Hamileliğiniz sırasında egzersiz yapmak güvenli ve sağlıklıdır. Koşu, pilates, ağırlık, yoga ve yüzme dahil olmak üzere hamilelikte çoğu egzersiz türünü yapabilirsiniz. Hamileyseniz, bu bölümde listelenen egzersizleri günlük rutininize uydurmaya çalışın. Bu tür egzersizler, hamileliğin ekstra ağırlığını taşımanıza yardımcı olmak için kaslarınızı güçlendirecektir. Ayrıca eklemlerinizi güçlendirecek, kan dolaşımını iyileştirecek, sırt ağrısını hafifletecek ve genellikle kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

  1. 1

   Hamileyken yürüyüş yapmak

   Hamile kalmadan önce tempolu yürüyüş ve koşu yapıyorduysanız, kendinizi iyi hissettiğiniz sürece hamileliğiniz boyunca buna devam etmeniz güvenli ve sağlıklıdır. Bebeğinizin çarpma veya hareketten zarar görme riski yoktur. Koşmak ve tempolu yürüyüş yapmak harika bir aerobik egzersizdir. Yürüyüş, hamilelik zindeliği için harika bir temeldir ve kendinizi rahat hissederseniz, dokuz ay boyunca devam edebilirsiniz. Üstelik ücretsizdir ve egzersiz yapmaya alışkın değilseniz hamileyken yürüyüş yapmak sizin için ideal bir seçim olabilir.

   Aerobik egzersizler, kalbinizin daha hızlı atmasını sağlayan bir aktivitedir. Buna yüzme ve müzikle yaptığınız çeşitli dans dersleri de dahil olabilir. Aerobik egzersizde yeniyseniz, yavaşça başlayın ve kendinize kademeli olarak haftada maksimum dört yarım saatlik seans oluşturun.

  2. 2

   Hamilelikte pilates

   Pilatesin amacı dengeyi, gücü, esnekliği ve duruşu geliştirmektir. Vücudunuzun, büyüyen bebeğinizin ekstra ağırlığını taşımakla başa çıkmasına ve ayrıca sizi doğuma hazırlamaya ve sonrasında iyileşmeye yardımcı olabilir.

  3. 3

   Hamilelikte nefes egzersizleri ve yoga

   Derin, dikkatli nefes egzersizleri hamilelik sırasında sağlığın korunmasına yardımcı olabilir ve genel hamilelik sağlık planınızın ayrılmaz bir parçası olabilir. Yoga, zihinsel ve fiziksel iyiliğe odaklanan bir aktivitedir. Bir dizi vücut pozisyonu ve nefes egzersizleri kullanılır. Hamilelik yogası, hamilelik için uyarlanmış duruşlarla gevşeme ve nefes alma tekniklerini kullanır.

  4. 4

   Hamilelikte egzersiz olarak yüzme

   Suda egzersiz yapmak karnınızı destekler ve sırtınızı zorlamaz. Eklemlerinize ve bağlarınıza fazladan baskı uygulamadan kalp atış hızınızı artırmanın harika bir yoludur.

   Aquanatal (suda doğum) sınıfları da son yıllarda gittikçe popülerlik kazanmaktadır ve diğer anne adaylarıyla tanışmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

  5. 5

   Kuvvet egzersizleri

   Kuvvet antrenmanı egzersizleri, kaslarınızı güçlendiren egzersizlerdir. Kuvvet antrenmanı kas inşa etmenize ve kemiklerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Çok ağır olmadıkları sürece ağırlıklarla çalışmak güvenlidir. Bir spor hocasına ne kadar ağırlık kaldırabileceğinizi sorun. Kuvvet egzersizleri arasında yüzme, ağırlıklarla çalışma, yokuş yukarı yürüme ve bahçe işleri yer alabilir. Tüm bunlar, hamilelik sırasında kaslarınızı sıkı tutmanın iyi bir yoludur.

  6. 6

   Bisiklete binmek de bir hamile sporu olarak düşünülebilir.

   Bisiklete binmek, düşük etkili harika bir aerobik egzersizdir. Bununla birlikte, karnınız büyüdükçe dengeniz değişecektir, bu da düşme olasılığınız daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

   Bisiklete binmeye alışıksanız, devam etmek için güvenli olduğundan emin olmalısınız. Dengenizin normalden daha farklı olduğunu hissetmeye başlarsanız, bebeğiniz doğana kadar bisikletten uzak durmak veya evde sabit bir bisikletle egzersiz yapmak en iyisi olabilir. Spor salonunda veya grup seansının bir parçası olarak sabit bir egzersiz bisikleti kullanmak da iyi bir fikirdir.

  Unutmayın, hamilelikte spor yapmak için bir spor salonuna üye olmanıza veya özel ekipmana sahip olmanıza gerek yok. Güvenli bir alanda yürüyebilir veya evde egzersiz videoları izleyerek çalışabilirsiniz. Ya da bahçe işi yapmak veya asansör yerine merdiven çıkmak gibi günlük yaşamınızda aktif olmanın yollarını bulabilirsiniz.

  Ebeveyn adayları için kullanışlı olabilecek diğer yazılarımız arasında emzik ve biberon nasıl temizlenir, bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı ve hamilelikte ev temizliği nasıl yapılmalı önerileri yer alıyor. Bilgi sahibi olmak için okumanızı öneririz.

Hamile Egzersizi: Püf Noktalar

Hamilelikte Spor: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?