Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Hamileler Nasıl Giyinmeli? Hamileler İçin Giyim ve Ayakkabı İpuçları

Hamileler nasıl giyinmeli sorusunun cevabı sıkıcı seçimlerden oluşmak zorunda değil! Vücut tipinize göre şık ve rahat hamile kıyafetleri bulmanız mümkün. Önerilerimizi takip ederek hamilelikte de stilinizi konuşturabilirsiniz.

Güncellenmiş Eda Kaboglu tarafından yazıldı

Hamilelikte giyim
Reklam
Sign Up Banner

Hamilelik çok büyük bir dönüm noktasıdır. Anne adayları, bu müthiş mucizenin değerini hamileliklerinin en başından beri bilirler. Doğum sonrasında da bebeklerinin rahat ve bakımlı olduğundan emin olmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ancak çoğu zaman anneler kendilerinin de bakıma ve rahat hissetmeye ihtiyaçları olduğunu unuturlar. Genellikle hamileler nasıl giyinmeli sorusunun üzerinde fazla düşünmeden, tavsiyeler çerçevesinde bir giyim tarzı oluştururlar.

Hamileyseniz rahatlık listenin başında olmalıdır çünkü vücudunuz ve zihniniz güvenli ve sağlıklı bir hamilelik için buna ihtiyaç duyar. Hamilelik sırasında doğru kıyafetleri giymek bir lüks değil, büyüyen karnınızı ve sizi rahat ettireceği için bir zorunluluktur. Peki hamilelikte nasıl giyinmeli? Kafanız karışıksa bu yazı hamilelik gardırobunuzu en pratik şekilde rahat ve şık bir hale getirmenize yardımcı olacaktır. Hamileler nasıl giyinmeli adımlarına geçmeden önce, her zaman geçerli olan altın kuralı sizlere hatırlamak istedik. Stil sahibi olmak içi en önemli ipucu: Kendinizi rahat ve kendinden emin hissetmektir.

İhtiyacın olacak:

 • Pamuklu kıyafetler
 • Rahat ve temiz giysiler
 • Ortopedik ayakkabı
 • Hipoalerjenik çamaşır deterjanı

Reklam

MPU Sign Up Banner

Hamileler Nasıl Giyinmeli?

 1. Hamilelikte nasıl giyinmeli sorusunun cevabı rahat kıyafetlerle başlıyor.

  Hamile kadınların neden rahat kıyafetlere ihtiyaç duyduğuyla başlayalım. Vücudunuz hamilelik sırasında büyük ölçüde değişir. Bu nedenle, sadece rahat değil, aynı zamanda büyüyen vücudunuza uygun giysiler giymeniz gerekir. Ayrıca gebeliğin ilk üç aylık dönemi çoğu kadın için bulantı ve kusmayla eş anlamlıdır. Rahatsız edici kıyafetler giymek ilk tercih olmamalıdır. Çünkü bu şekilde sadece kendinizi daha kötü hissetmenize neden olursunuz. Dar giysiler, mide ekşimesine ve hazımsızlığa neden olabilir ve bu da mide bulantısı ve kusmayı tetikler. Ayrıca, uyku pozisyonu hamilelik sırasında özellikle son dönemlerde değişir. Bol, yumuşak ve rahat giysiler, özellikle gecelikler sağlıklı bir uyku çekmenize ve vücudunuzu doğuma hazırlamanıza yardımcı olur.

 2. Pamuklu kıyafetler, hamileler nasıl giyinmeli listesinde en önemli adım.

  Hamilelik sırasında vücudunuz, genellikle cilt hassasiyetine yol açan ve vücudunuzu cilt alerjisine ve döküntülere yatkın hale getiren şiddetli hormonal değişiklikler nedeniyle tetiktedir. Herhangi bir cilt tahrişinden kaçınmak istiyorsanız doğru kumaştan yapılmış giysiler giymeniz gerekir. Bu nedenle pamuk, hamilelik boyunca sizin en iyi arkadaşınız olacak. Dokuz aylık hamilelikten geçmek, aynı zamanda farklı mevsimlerden geçeceğiniz anlamına da gelir. Birçok hamile kadın yaz aylarını çok sıcak ve kış aylarını da çok soğuk bulur. Yaz aylarında pamuklu giysiler giymek, kumaş teri emdiği için sizi serin tutabilir. Yünlü kıyafetlerse kış aylarında sizi sıcak tutabilir.

 3. Hamile pantolonu ne zaman giyilir sorusundan önce doğru pantolonu bulmak önemli.

  Kemerli veya fermuarlı pantolonlar yerine büzme iple bağlanabilen pantolon veya etekleri tercih edin. Bu sayede belinizin etrafındaki kıyafetleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Büzme ipleri cildinizi de tahrişlere karşı korur. Genelde karnın belirginleştiği 4. aydan sonra anne adaylarının vazgeçilmezi olan hamile pantolonlarının karın bölgesinin rahat olmasına özen gösterilmelidir. Özel tasarım hamile kıyafetleri anne adayının karnını sıkmamalı ve rahat hareket edebilme imkânı sunmalıdır. Ayrıca büyüyen karnınıza yeterli destek sağlayan pantolonlar da listenizin başında bulunmalı.

 4. Kaçıncı ayda hamile kıyafeti giyilir öğrenerek alışverişinizi planlayabilirsiniz.

  Hamilelikte yaşanan fiziksel değişimler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle hamile kalır kalmaz alışveriş telaşına düşmenize hiç gerek yok. Anne adayları genellikle ilk 3 aylık süreçte hamilelikten önce giydikleri kıyafetleri kullanmaya devam edebilirler. Fakat vücudunuzun değişimini izleyerek ne zaman alışveriş yapacağınızı kolaylıkla planlayabilirsiniz. Hamilelikle birlikte beliniz ve göğüsleriniz büyür. Hamilelikte sütyen takılmalı mı diye düşünmeniz kaçınılmazdır. Evet, hamilelikte sütyen kullanılabilir. Fakat muhtemelen eski sütyenleriniz işlevsiz hale gelecektir. Bu nedenle değişen bedeninize uyum sağlayacak yeni sütyenler almalısınız. Doğumdan sonra da faydalı olacak kaliteli emzirme sütyenlerine yatırım yapmak da akıllıca olacaktır. Ayrıca, kan dolaşımını engelleyebileceği için balenli veya dolgulu sütyenler giymekten kaçının.

 5. Hamilelikte iç çamaşırı seçimi de oldukça önemlidir.

  Her şeyden önce, rahat ve vücudunuzda iyi hissettiren hamile iç çamaşırlarını seçin. Fazla kilolar ve artan hormonlarla birçok anne adayı pamuklu iç çamaşırlarının daha fazla nefes alabildiğini fark eder. Sentetik, akrilik ve şifon gibi doğal olmayan kumaşlardan kaçının. Değişen hormonlar daha çok terlemenize neden olur. Bu malzemelerden üretilen iç çamaşırlarını giymek durumu daha da kötüleştirecektir. Lastikli iç çamaşırları giyebilirsiniz ancak çok sıkı olmadıklarından emin olun. Hamile külodu ne zaman giyilir merak etmeye başlamış olabilirsiniz. Hamile iç çamaşırları genellikle ekstra esnek ve büyüyen göbeği saracak şekilde yüksek kesimlidir. Ancak hamile iç çamaşırı satın almak bir zorunluluk değildir. Rahat hissettiğiniz sürece her tür iç çamaşırı giyebilirsiniz.

 6. Temiz giysiler rahat ve sağlıklı bir anne adayı demektir.

  Hamilelik sırasında temiz giysiler giymelisiniz. İhtiyacınız olan son şey bir enfeksiyon veya deri döküntüsü. Giysilerinizi yıkarken, tıpkı bebeğiniz gibi kendinize de özen göstermelisiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, hassas ciltler için özel olarak üretilmiş hipoalerjenik bir çamaşır deterjanı kullanmaktır. Hamilelik kıyafetleri, OMO BioSensitive ile güvenle yıkanabilir. OMO, tüm ailenizin çamaşırlarını yıkamak için güvenle kullanabileceğiniz cilt dostu ve doğaya duyarlı, ekolojik bir deterjandır

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamileler nasıl giyinmeli diye kafa yorarken ihmal etmemeniz gereken bir diğer nokta da ayakkabılardır. Kıyafetlerinizi tamamlamak için doğru ayakkabı seçimi bir zorunluluktur. Fakat en iyi hamile ayakkabısı bir aksesuardan çok daha fazlasıdır. Çünkü hamileyken ayaklarınız şişebilir ve dengeniz eskisi gibi olmayabilir. Sonuçta, vücudunuzun önünde taşıdığınız hassas bir ağırlık var. Bu nedenle, yalnızca rahat değil, aynı zamanda dengenizi sağlayabileceğiniz kadar sağlam ayakkabılar seçmelisiniz. Bu, hamilelikte topuklu ayakkabı giyilir mi sorusuna “hayır” demeniz anlamına gelmez. Sadece rahat olduklarından ve içlerinde dengesiz hissetmeden yürüyebildiğinizden emin olun.

 1. Ortopedik ayakkabıları deneyin.

  Eğer ayak ve bilek şişmesi, ayak tabanında ya da topukta acı ya da su toplama gibi şikayetleriniz varsa ortopedik ayakkabılara bir şans verebilirsiniz. Bu doktorunuzun önereceği hamilelere özel bir model de olabilir. Fakat ortopedik ayakkabı denince moraliniz bozulmasın. Sandığınızın aksine hem ortopedik hem de oldukça şık modeller mevcut.

 2. Spor ayakkabılar her zaman kurtarıcıdır.

  Spor ayakkabılar, hem konfor hem de denge açısından her zaman kurtarıcı parçalardır. Hamilelikten önce de spor ayakkabı düşkünüyseniz stilinizi koruyarak hamileliğinizi konforlu ve güvenli bir şekilde geçirebilirsiniz.

 3. Hamilelikte topuklu ayakkabı giyilir mi sorusu gözünüzü korkutmasın.

  Gebeliğin ilk üç aylık döneminde karnınızda çok büyük bir farklılık görünmez. Bu nedenle çok yüksek olmayan topuklar giymek sıkıntı yaratmaz. Büyüyen karınla birlikte kilonuz ve sırt, bel bölgenize binen yük artacaktır. Buna bağlı olarak da eklemlerde ağrılar meydana gelebilir. Ağrılarınızı çoğaltmamak için ince ve yüksek topuklu ayakkabılar önerilmez. Fakat siz içinde rahat edebildiğiniz bir modele sahipseniz ve doktorunuz aksini önermediyse giymenizde bir sakınca yoktur. Sadece giyilen topuklu ayakkabının nispeten rahat bir model olmasına dikkat etmeli ve ayağı bütünüyle sarıp sıkmadığından emin olmalısınız. Topuk inceldikçe vücuda sağlayacağı desteğin de azalacağını da unutmamalısınız.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Hamilelik sırasında kıyafet satın almadan önce hatırlamanız gereken bazı adımları sıraladık. Hamileler kışın nasıl giyinmeli, kaç aydan sonra hamile kıyafeti giyilir, hamileyken nasıl elbise giymeli ve hamileyken dar giymek sakıncalı mı gibi soruları cevapladık. Dikkat edebileceğiniz birkaç noktadan da bahsetmeden geçmeyelim.

 • Sık tuvalet ziyaretleri hamilelik sırasında yaygındır. Bunu göz önünde bulundurarak kıyafet satın alın.

 • Hamilelik döneminde hayatınızı kolaylaştıracağı için etek ve elbiseleri son derece kullanışlı bulacaksınız. Maksi elbiseler, bol gömlekler, önlükler, tunikler ve saran elbiseler, giymeleri kolay ve rahat oldukları için alışveriş listenizin başında yer alacak. Hamilelik sırasında giymek için bol elbiseler ilk tercihiniz olabilir.

 • Yaz ayları için açık renkli pamuklu giysilere yatırım yapmak şart. Yaz, daha fazla terlemenize neden olabileceğinden sentetik kıyafetleri başka mevsimlere saklayabilirsiniz. Özel günlerde, giymeniz gerekmedikçe kıyafetlerinizin üzerinde ağır pul işlemeleri veya nakışlar olmamasına dikkat edin.

 • Kış aylarındaysa kendinizi sıcak tutmak için yünlü giysiler kullanın. Hassas vücudunuzu üşütüp hamilelik sırasında soğuk algınlığına ve hatta gribe ortam yaratmamaya çalışın. Bu nedenle, kendinizi sıcak tutmak için yumuşak yünlü giysiler, çoraplar ve eldivenlere yatırım yapın.

 • Hamile kıyafetleri için alışveriş yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey de bütçenizdir. Tutumlu olabilir ve yerel mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz, ancak kıyafetlerin kaliteli olduğundan emin olun.

 • Sabah bulantısı ve terleme kıyafetlerinizin hızlı bir şekilde kirlenmesine neden olur. Bu sebeple sık sık yıkanabilecek giysiler giyin.

Hamilelik sadece bebeğinizle ilgili değildir. Bu sürecin sizinle de ilgili olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bebeğinize bakmanın ilk adımı kendinize iyi bakmaktır. Doğru kıyafeti giymek sizi rahat ettirecek ve daha sakin ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Daha mutlu bir anne, daha mutlu bir bebek demektir. Gebelikle ilgili daha fazla bilgi edinmek için hamilelikte cilt bakımı ve saç bakımı, hamilelikte beslenme nasıl olmalı ve hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler gibi anne adayları için özel hazırladığımız yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Hamileler Nasıl Giyinmeli: Sıkça Sorulan Sorular

Hamile Külodu Ne Zaman Giyilir?

Hamile iç çamaşırı giymeye ne zaman başlamanız gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Bazı kadınlar hamileliğinin başlangıcından itibaren çok fazla kilo alırken bazıları hamileliğinin son yarısında kilo almaya başlar. Kendi vücut değişiminize ve rahatlığınıza göre alışveriş yapabilirsiniz.

Hamilelikte Termal Tayt Giyilir mi?

Evet, hamileyken tayt giymenizde bir sakınca yok. Tabii ki hamilelere özel bir tayt olduğu sürece. Göbeğiniz belirginleşmeye başladığında, sıradan taytlar yerine hamile taytları giymeyi tercih edebilirsiniz. Bazı markalar, göbeğinizi saran ve büyüdükçe onu destekleyen, şekillendirilmiş parçalara sahiptir. Fakat çoğu taytın sizi terletebilecek sentetik kumaşlardan yapıldığını göz önünde bulundurmalısınız.

Hamileyken Korse Giyilir mi?

Doktorunuz aksini önermediği sürece hamileler için özel üretilmiş hamile korseleri giyebilirsiniz. Genel bir kural olarak, hamilelik ve doğum sonrası dönemde giyilen hamilelik korsesi, vücudunuza destek sağlarken bir yandan da sizi rahat hissettirmelidir. Hamilelik veya doğum sonrası tercih edilen korseler; kaburgalar, karın kasları, karaciğer, dalak ve bağırsaklar dahil olmak üzere iç organları aşırı derecede sıkıştırmamalı ve göbeğinizi sıkmamalıdır.

Hamilelikte Külotlu Çorap Giyilir mi?

Hamilelik sırasında dar çoraplar veya külotlu çoraplar giymekten kaçının. Çünkü bunlar ayaklardaki ve alt bacaklardaki kan dolaşımını azaltarak şişmeye, ödeme ve varisli damarlara neden olabilir. Yine de hamileler için özel olarak tasarlanmış külotlu çoraplara bir şans verilebilir. Dar pantolonlar ve çok sıkı taytlar daha büyük bir risk yaratır.

Hamile Pantolonu Ne Zaman Giyilir?

Hamileliğin ilk dönemlerinde henüz giyim ve kuşamda değişiklik yapmaya gerek duyulmaz. Ancak genellikle dördüncü aydan itibaren artık dar kıyafetler giymemeye ve her zaman esnek yapılı kıyafetler tercih etmeye özen gösterilmesi gerekir. Kesin bir zamandan söz edilemese de vücudunuzdaki değişimlere göre genellikle dördüncü aydan itibaren hamile pantolonlarını tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Sütyen Takılmalı mı?

Hamilelik veya emzirme döneminde sütyen giymek size kendinizi daha rahat hissediyorsa hamile sütyeninizi giymelisiniz. Hamileyken balenli sütyen takmak sizin veya bebeğiniz için herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Sütyen rahat bir şekilde oturduğu, çok sıkı veya kısıtlayıcı olmadığı ve göğüslerinize batmadığı sürece tercih edilebilir.

Aslen yayınlandı