Geçmişten Günümüze Sokak Oyunları

Çocukluğu mahallede sokak oyunlarıyla geçenler toplanın, bu içerik tam size göre! Yazımızı sonuna kadar okuyun, geçmişten bugüne kadar gelen sokak oyunlarını öğrenin!

Güncellenmiş 12 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çocuk oyunları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Geleneksel sokak oyunlarından eğlenceli sokak oyunlarına kadar tüm hatırlamak ve unutmamak istediklerinizi sizler için derledik.

Sokaklar bizimdi ve bütün gün evde olmak çok anlamsızdı. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda çocuk olanların değişmez kuralıydı bu. Uyanılır, kahvaltı edilir ve bütün mahallenin çocukları sokakta toplanır. Sokak mahalle oyunları o dönem çocukluğunu yaşayanlar için hayatın merkezinde yer alırdı. ‘’Hala öyle mi?’’ derseniz belki küçük bazı şehirler, ilçeler için sokak oyunları geçerliliğini korusa da büyük şehirler için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Şehirleşmenin büyümesi, bina yoğunluğu, artan trafik çocukların sokakta oynamasına artık izin vermiyor. Öyleyse biz de bugün biraz geçmişe gidelim ve unutulan sokak oyunlarını yeniden anımsayalım. Çünkü; çocuklarla beraber evde yapılacak aktiviteler kadar açık hava oyunları da hala önemini koruyor.

Sokak oyunları nelerdir?

Saklambaç

En bilineni ve en çok oynananı başa yazalım istedik. Saklambaç, sokak mahalle oyunlarından en çok oynananı; çünkü geniş alan ihtiyacıyla tam bir sokak oyunu. Birini ebe yapabileceğiniz ve diğerlerinin saklanacağı kişi sayısını sağladığınız anda bu oyunu hâlâ oynayabilirsiniz. Eğer sokak artık size bu olanağı sağlamıyorsa bahar pikniklerinde de denenebilir.

Birdirbir

Dünyanın birçok yerinde severek oynanan sokak oyunlarından biridir. Seçilen ebe, öne eğilir ve elleriyle dizlerini tutar. Diğer oyuncular arkasında bir sıra oluşturur. Oyuncular sıra sıra koşarak eğilmiş olan ebenin üzerinden ellerini sırtına bastırarak bacaklarını açar ve atlarlar. Atlarken de ‘’birdirbir, ikidir iki, olur tilki…’’ diye başlayan tekerlemeyi tekrar ederler.

Deve-cüce oyunu

Bir kişinin yine ebe olduğu ve sokakta grup halinde oynanan sokak oyunlardan biridir. Ebe olan kişi deve diye bağırınca herkes ayağa kalkar, cüce deyince de herkes oturur. Ebe bunları art arda ve çok hızlı bir şekilde söyler. Amaç; ebenin talimatlarına uymayanın oyundan çıkması ve son kalanın kazanmasıdır.

Sokak Oyunlarının Faydaları

Uzmanlara göre sokak oyunları çocukların gelişimine katkı sağlıyor. İlk olarak açık havada oynanması dış dünyayı tanıyıp anlama, öğrenme ve keşfetme anlamında çocuklara bir alan sunuyor. Sokak oyunlarının en önemli faydalarından biri de; sosyal becerilerin gelişmesi. Üstelik bununla da kalmıyor ve sosyal becerilerin yanı sıra problem çözme, akıl yürütme gibi yeteneklerin gelişmesine de oldukça katkısı var. Sokak oyunlarının sosyal kurallara uyma anlamında da faydası olduğunu söyleyelim. Bir gruba dahil olma, birlikte fikir üretme, bazen yenme, bazen yenilme ve bununla baş etme, sıra bekleme, teşekkür etme gibi tüm beceriler üzerinde çok olumlu bir etkisi var.

Eski Sokak Oyunları

sokak oyunları seksek

Bu kadar faydalı olan ve çocukların sosyalleşmesini sağlayan sokak oyunlarının büyük bir kısmı ne yazık ki eski zamanlarda bir hatıra olarak kaldı. Eski sokak oyunlarını hatırlamak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise okumaya devam edin!

Beştaş oyunu

Birden fazla kişiyle oynanabilir, beş tane yuvarlak ve kolay elle alınabilir taş seçilir. Oyun önce birleri alarak başlar. Seçilen bir taş havaya atılır ve yerden bir bir taşlar alınır. Aynı işlem ikiler, üçler, dörtler ve beşlere kadar gider. Eğer atılan taş düşürülür ya da yerden doğru taş sayısı alınamazsa hak diğer bir kişiye geçer ve oyundan çıkılır. Sonunda beş taşı da bir kerede alan kişi oyunu kazanır.

Mendil Kapmaca

Çok sevdiğimiz oyunlardan biriydi. Eskiden sokakta çok fazla mendil kapmaca oynayan çocuk görmek mümkündü. Çocuklar iki ayrı gruba ayrılır, bir kişi elinde mendille ortada bekler. Amaç; iki gruptan bir kişinin aynı anda mendile doğru koşarak kapmasıdır. Elbette; ilk kapan kazanır.

Çelik Çomak

Şüphesiz ki; en nostaljik oyunlardan biri de çelik çomak. Çocukların yine iki grup olduğu bir oyun. Büyük bir sopanın daha küçük olan sopayı kaldırıp en uzağa atmaya çalışması üzerine kurulu bir oyun.

Seksek

Listemizi en sevilen sokak oyunlarından biriyle tamamladık istedik. Yere tebeşirle çizilen karelerin numaralandırılması sonucu oyun kurulur. Oyuncular çizili alanların içini, tek ayak üstünden bir taşla ve tek tek sayıların üzerinden giderek tamamlamaya çalışır. Eğer taş, çizili alanların dışına çıkarsa taş atma sırası öbür oyuncuya geçer. Çok zevkli ve hep hatırlamak istenen geleneksel sokak oyunlarından biridir.

Sokak oyunları nelerdir, sokak oyunları çocuklar için faydalı mıdır gibi sorularınızın cevaplarını sizin için derledik. Eski günlere gidip gelmeniz için de eski sokak oyunlarını listeledik.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?