Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yeni Yıl Kararları: Evinizi ve Kendinizi Yeni Yıla Hazırlayın

Yeni yıl sizin için de yepyeni başlangıçlara vesile olabilir. Kalemi kağıdı elinize alın ve kendi planınızı yapmaya başlayın!

Güncellenmiş

Reklam
Yeni Yıl Kararları

Yeni yıl, hayatınızı şekillendirmek, yeni başlangıçlar yapabilmek ve aldığınız kararları uygulamak için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Alacağınız yeni yıl kararları ile daha umutlu ve daha huzurlu yepyeni bir hayata “merhaba” diyebilirsiniz. Bunu nasıl başarabileceğinizi merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gelecek yılda daha huzurlu ve daha mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız hem evinizi hem de kendinizi yeni yıla hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Hayal ettiğiniz değişiklikleri belli bir plan içerisinde gerçekleştirebilmek için ise en akıllıca çözüm, yeni yılda yapılacaklar listesi hazırlamanız olacaktır. Evinizi ve kendinizi yeni yıla nasıl hazırlayacağınıza dair verdiğimiz pratik çözüm önerileri bu yolda size yardımcı olmaya yetecek.

Yeni yılda yapılacaklar listenizi oluştururken öncelikli hedeflerinizden başlamalı ve önem sırasına göre yapabileceklerinizi yazmalısınız.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Eviniz için Yeni Yıl Kararları

  • Eviniz için alacağınız yeni yıl kararlarının ilki; bu yılı fazlalıklardan kurtulma, arınma ve rahatlama yılı ilan etmek olabilir. Bunun için öncellikle, yıllardır atmaya kıyamadığınız ancak evinizde gereksiz yer kaplayan eşyalarınızı ayırın ve bağışlayın. Sizin işinize yaramayan bu eşyaların birçok kişiye mutluluk verebileceğini de asla unutmayın. Böylece hem evinizin kullanım alanı genişleyecek hem de kendinizi daha ferahlamış hissedeceksiniz.
Yeni yıl kararları alırken hem bütçenizi hem de iş temponuzu göz önünde bulundurmanız hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Evinizdeki fazla eşyalardan kurtulduktan sonra evinizin dekorasyonunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Hatta yeni dekorasyonunuz ile eski anılarınızı canlandırmanız da mümkün. Nasıl mı? Yıllardır bir kutu içinde birikmiş aile fotoğraflarınız, ilk oyuncağınız ya da gezdiğiniz yerlerden aldığınız küçük hatıra objeleri olabilir. Bunları kutulardan ve albümlerden çıkarın ve dekoratif çerçevelerle süsleyerek evinizin dört bir yanına yerleştirin. Böylece evinizin havası daha sıcak ve samimi bir hal alacaktır.
  • Ev dekorasyonu demişken bu yıl bir farklılık yapın ve tüm ön yargıları kırarak evinizin tavanlarını biraz renklendirin. Yumuşak bir geçiş yakalayabilmek için ise açık mavi, lila veya bebek sarısı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Hatta renklendirmekle kalmayın zevkinize uygun farklı desenlerle de tavanlarınızı süslemeyi deneyebilirsiniz. Tabi tavanlarınızı boyarken duvarlarınızın rengini de değiştirmeyi ihmal etmeyin.
  • Özellikle büyükşehirlerde dört duvar arasında bir yaşam sürüyorsanız evinize geldiğinizde kendinizi daha rahatlamış hissedebileceğiniz özel bir dinlenme alanına ihtiyacınız olabilir. Eğer evinizde fazla bir oda varsa, bu odayı hobi odasına çevirebilirsiniz. Böylece bu odada kitap okuyabilir, resim yapabilir ya da ilgi alanınıza giren diğer hobilerle uğraşmanız mümkün olacaktır.
  • Bunun dışında balkonunuzu bir dinlenme odasına dönüştürmek de çok iyi bir fikir olabilir. Ancak bunu yaza kadar sürecek bir proje olarak düşünüp gerekli değişiklikleri ona göre yapmalısınız. Eğer balkonunuz açık bir balkon ise öncelikle balkonunuza uygun olan bir sistem ile kapamalısınız. Daha sonra renkli minderler, dekoratif raflar, hasır sepetler ya da bahçe mobilyaları kullanarak çok özel bir dinlenme köşesi haline getirebilirsiniz. Bu alana mevsim çiçeklerini de yerleştirdikten sonra, kendinize daha ferah daha huzurlu bir kafa dinleme köşesi yarattığınızı görebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Gerek kendiniz için gerekse evinizi için alacağınız yeni yıl kararlarının gerçekçi ve uygulanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Kendiniz için Yeni Yıl Kararları

  • Yeni yılda kendinize bir iyilik yapın ve çeşitli nedenlerden ötürü erteleyip durduğunuz ancak yapmak istediğiniz hobilere mutlaka vakit ayırın. Hatta bunu yapmak için yeni yılı beklemenize de gerek yok. Hemen başlayabilirsiniz. Belki de resim yapmak, şarkı söylemek, el işleri ile uğraşmak ya da dans etmek size çok iyi gelecek. Bu hobilerinizi yaparken de üzerinizde bir baskı hissetmeyin. Sadece deneyin ve kendinizdeki o muhteşem değişimin farkına varmaya çalışın.
  • Yeni yıla girerken bütçenizin bir kısmını seyahat programınıza ayırabilirsiniz. Kendinize bir hedef belirleyin ve en çok gitmek istediğiniz en az üç yere karar verin. Yeni yerler görmenin ve yeni yerler keşfetmenin hem ruhunuza hem de kültürel alt yapınıza oldukça faydası dokunacaktır. Bütçeniz elverdiğinizce gerek yurt içi gerekse yurt dışı seyahatlerinizi gerçekleştirmeye çalışın. Böylece yeni dostluklara, belki de yeni bir aşka yelken açmış olabilirsiniz.
  • En önemlisi de yeni yılda kendinize bol bol vakit ayırın. Gün boyu içinde bulunduğunuz yoğun iş temposu, stres ve çeşitli sıkıntılardan arınmak için sevdiklerinizle vakit geçirebilir ruhunuzu dingin tutacak çeşitli sosyal aktivitelere katılabilirsiniz. Böylece hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Aslen yayınlandı