Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evinize Alabileceğiniz Spor Aletleri

Spor salonuna gitmekle uğraşmadan spor yapmak ister misiniz? Fit ve sağlıklı kalma keyfini evinizde yaşayabilmek için bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Güncellenmiş

Reklam
Evinize Alabileceğiniz Spor Aletleri

Bazı dönemlerde spor salonuna gitmeye üşendiğiniz için spor yapmaktan vazgeçtiğiniz olur. Sık kullandığınız spor aletlerini edinmek ise, hava şartlarının uygunsuz olduğu ya da kendinizi isteksiz hissettiğiniz günlerde dahi evinizde spor yapmanıza imkan tanıdığı için spor disiplini kazanmanız açısında önemlidir. Böylece her defasında büyük bir istekle başlayıp yine devamsızlıkla sonuçlanan bir spor salonu macerası yaşamazsınız. Peki, evinize alabileceğiniz bu spor aletleri hangileri?

Evinize alacağınız spor aletine tamamen yabancı olmamak için, aleti satın almadan önce bir benzerini spor salonuna giderek denemeyi, hatta bir süre o spor aleti ile çalışmayı tercih edin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Evde Nasıl Spor Yaparım?

Spor yapma rutininizi ve antrenmanlarınızı evinizde kendiniz planlamak istiyorsanız, ev ortamında kullanabileceğiniz ve spor beklentilerinizi karşılayan spor aletlerine yönelmenizi öneriyoruz. Bunun için kullanmayı planladığınız spor aletinin zorluk seviyesini, kapladığı alanı ve ağırlığını göz önünde bulundurabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz evde kullanılabilecek spor aletleri listesinden yararlanarak seçim yapabilirsiniz.

Evinize alacağınız spor aletlerini seçerken evinizdeki müsait alanları düşünerek karar verin. Evinizde spor aletlerinin durabileceği geniş alanlar yoksa sürekli olarak taşıyabileceğiniz hafif aletlere yönelin. Gereksiz harcama yapmaktan kaçınmak için, evinizde bulundurmayı planladığınız tüm spor aletlerini tek seferde satın almak yerine çieidi kademe kademe arttırmaya özen gösterin.

Yoga Matı

Bir yoga matı edinmek için yalnızca yoga yapıyor olmak zorunda değilsiniz. Bu matı yoga yapmanın yanı sıra zorlu antrenmanlardan önce veya sonra esnemek için de kullanabilirsiniz. Bu yüzden yoga matı evinize alabileceğiniz en kullanışlı spor aletlerinin başında gelir.

Jimnastik Aletleri

Evde spor aletleri ile spor keyfi yaşamanın en güzel yöntemlerinden bir tanesi de jimnastik yapmaktır. Bunun için jimnastik halkası, jimnastik minderi ve jimnastik topu gibi pek çok alternatifi bir arada kullanma yoluna gidebilir ve vücudunuzun istediğiniz bölgesini pratik şekilde çalıştırabilirsiniz.

Kum Torbası

Günlük spor aktivitelerinize eşlik etmesinin yanı sıra gün içinde yaşadığınız stresi atmak için de kullanabileceğiniz kum torbası, evinde yeterli alan bulunan kişiler için ideal olur. Kum torbası ile günde 1 ya da 2 saat kadar antrenman yaparak vücut dayanıklılığınızı artırabilir ve kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Üstelik zamanla gün içinde yaşadığınız stresi hızla attığınız ve evinizde çok daha keyifli vakit geçirmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Bunlara Dikkat

İlk defa kullanacağınız bir spor aletinde bedeninizi zorlayıcı hareketler yapmaktan kaçının. Mümkünse sizi alıştırması için bir profesyonelden yardım alın ya da harekete alışmak için işe küçük denemelerle başlayın. Aksi takdirde çok ciddi kazalar ya da sakatlıklar yaşayabilirsiniz.

Pilates Aletleri

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen pilatesi evinizde de yapmanız mümkün. Omurga sağlığı için pilateste kullanmak üzere; pilates topu, pilates bandı, pilates matı ve pilates çemberi gibi malzemeleri edinebilirsiniz. Böylece gün başlarken veya günü sonlandırırken mükemmel şekilde gevşemek ve rahatlamak mümkün olabilir. Pilates egzersizlerinde her hareket ve alet farklı bir bölgeyi çalıştırmaya yönelik olduğu için, aletleri satın alırken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmayı da unutmayın.

Koşu Bandı ve Yürüme Bandı

Spor planlarınız arasına sindirim sisteminize ve bağırsaklarınıza faydası olacak evde yürüyüş aktivitelerini de ekleyebilirsiniz. Özellikle kalori yakması hedefliyorsanız, koşunun avantajlarından yararlanmak doğru bir seçim olabilir. Bu yüzden soğuk havalarda dahi sizi sporunuzdan geri bırakmayacak koşu bandı ve yürüme bandı ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Ağırlık Egzersiz Aletleri

Ağırlık egzersiz ekipmanları da, evde fitness yapan kişilerin mutlaka bulundurması gereken aletlerin başında gelir. Ancak dambıl ya da halter ağırlık seçimi cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden vücut kuvvetinizi, yaşınızı ve sağlık durumunuzu da göz önünde bulundurarak çok çeşitli alternatifleri bulunan ağırlık egzersizleri arasından seçim yapabilirsiniz. Günlük aktivitelerinizi planlarken de bu detayları hesaba katmalısınız.

Kondisyon Bisikleti

Bir kondisyon bisikleti edinerek karın kaslarınızı ve bacak kaslarınızı mükemmel şekilde çalıştırabilirsiniz. Üstelik kondisyon bisikletleri karın ve bacak kaslarının yanı sıra bel ve sırt rahatsızlığı olan kişilerin de rahat bir şekilde egzersiz yapmasına yardımcı olur. Bunun için pedal veya palet bulunan kondisyon bisikletleri arasından seçim yapabilir ve alternatif modelleri inceleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı