Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Eviniz Evcil Hayvan Beslemek İçin Hazır Mı?

Evde hayvan beslemek birtakım sorumlulukları da beraberinde getirir. Ev arkadaşı olarak bir evcil hayvanı seçtiyseniz onun da sizin gibi bazı ihtiyaçlara sahip olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Evdeki küçük değişiklikler ya da önlemler ile hayatınızı kolaylaştırmanız mümkün.

Güncellenmiş

Reklam
Eviniz Evcil Hayvan Beslemek İçin Hazır Mı?

Evi Güvenli Bir Hale Getir!

Evcil hayvanınız ile yaşarken, kendi öncelikleriniz kadar onun da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Onunla aranızda bir ev arkadaşı ilişkisii olduğunu unutmayın; yaşadığınız ev içinde onun da bir yaşam alanına sahip olması önemlidir. Ev içinde birlikte zaman geçirirken ortak alanlar tasarlamak faydalı olur. Alçak oturma birimleri, yüksek kafesler gibi farklı alanlar ile bu zamanı değerlendirmelisiniz.

Evcil hayvanlarınız ile ortak bir alan paylaşırken onların güven içinde olmaları da unutulmamalıdır. Ev eşyalarınızı sabitlemek, kaygan yüzeyleri halı ya da kilim ile kaplamak, sert zeminlere minder ve yastık koymak sevimli dostlarımızın güvenliği ve sağlığı açısından önemli kriterler arasında yer alır. Onların güvenliğini sağlarken dekorasyonunuzu da göz ardı etmemelisiniz. Uygun aksesuarlar ile renklendirerek kendiniz için de keyifli alanlar yaratabilirsiniz.

Evcil dostlarınız için seçtiğiniz eşyaların genel dekorasyon stilinize ve koyduğunuz alanın durumuna uygun olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Hayvan Dostu Mobilya Seçimi

Evinizin tüylü ve heyecanlı dostu, doğal ortamlarındaki ihtiyaçlarının hepsini sizin evinizde karşılayamadığı için bir ihtiyaç listesi hazırlamanız oldukça faydalı olur. Mobilya seçimini yaparken tüylü ev arkadaşınız için de oyun ve dinlenme alanları yaratmayı unutmamanızı öneririz.

Barınma ve beslenme ihtiyacını karşıladığınız kedi ya da köpeğiniz için kafes veya çit gibi sınırlı alanlar oluşturmak da bir seçenek olabilir. Dinlenmelerini sağlayan bu tür alanlar için evinizin ışık alan ya da karanlık, şeffaf ya da kapalı, güvenli bölümlerini tercih etmelisiniz. Evde kedi beslemek için aydınlık alanlar oluşturmanız onların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Sınırlardan hoşlanmayan kediler için tırmalama yatağı da alabilirsiniz.

Ailenize katılacak sevimli dostunuzun yatağını evde kendiniz yapmak ister misiniz? Videomuzu izleyin...

Püf Noktaları

Eşyaları hayvanlarınızın güvenliği için sabitlemeli ve belirli alanlara koymalısınız.

Mama Köşesi Hazırlayın

  • Evcil hayvanınız kedi, köpek, tavşan fark etmeksizin bir mama köşesine sahip olmalıdır. Kendisine özel bir mama köşesi ile dostunuz kendini mutlu ve güvende hisseder. Mama köşesini, onun en sevdiği oyuncaklarla donatabilirsiniz.
  • Sevdiği herhangi bir mama ile besleyerek evcil dostunuzu mutlu etmek, sonrasında da birlikte oyun oynamak eğlenceli olacaktır.
  • Mama köşeleri için seramik malzemeden üretilen renkli, desenli, oyuncaklı mama ve su kapları ile birlikte teknolojik ürünler tercih etmek mümkün. Bu ürünler sayesinde, ev arkadaşınızın mama ve su tüketim takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Evde tavşan beslemek, hareketli ve kafes hayvanı olduğu için sınırlı alan gerektirir. Kafesin içerisinde mineral taşı, salata rafı, kemirgen topu ve havuç askısı gibi eşyalardan oluşan özel bir mama köşesi yapabilir ve sürekli aynı yerde yemesine, kemirmesine ve zaman geçirmesine imkan verebilirsiniz. Mama köşesinin aynı yerde olması evcil hayvanınızın konforlu bir alana kavuşmasını sağlar.

Bunlara Dikkat

Koltuk, halı ve kilimlerinizi sevimli dostlarımızın tırnaklarının geçemeyeceği kumaşlardan seçmeye özen göstermelisiniz.

Tuvalet Köşesini Ayırın

Her evin kendine özel bir temizlik rutini vardır. Kedi, köpek ya da tavşan gibi evde özgürce gezinen bir hayvan besliyorsanız, tüy bırakacağını da dikkate almalısınız. Onları düzenli olarak tarayarak, bu süreci kolayca atlatabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kolay takılıp çıkarılabilen, sökülen ya da yıkanabilen kumaşlara sahip eşyalar tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Kedi ya da köpek sahibi iseniz, ona evin belirli bir yerinde tuvalet köşesi hazırlamanız gerekir. Böylece evin sadece bu kısmı kirlenir ve evinizin geri kalanında hijyen sağlayabilirsiniz. Özel kumların bulunduğu tuvalet kapları ile de dostlarınızı rahat ettirmeniz mümkün.

Aslen yayınlandı