Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Yılbaşı Dekorasyonu İçin Yaratıcı Fikirler

Yeni yılın getireceği umut dolu günleri yüksek enerji ve keyifle karşılamak için, zevkinize göre hazırlayacağınız yılbaşı süslemeleri ile ilgili pratik bilgileri derledik.

Güncellenmiş

Reklam
Yılbaşı Dekoru

Yılbaşının getirdiği coşku ve mutluluk, kapıda başlasın. Siz de yeni yılı karşılamak içiin ellerinizle süsler hazırlayın. Öyle süsler olsun ki yeni yılın sürprizler taşıyan günleri sizin kapınızı hemen çalsın. Bunun için yapılacak şey çok kolay, kapıya asılabilecek kadar hafif, tekerlek formundaki herhangi bir alt zemini dilediğinizce süslemek. Küçük bisiklet tekerlekleri süsleme için idealdir. Üzerini iple kaplayıp plastiğin görünmesini engelleyerek işe başlayabilirsiniz. Üzerine ne yapıştırmak istersiniz?

Yılbaşı ağacı süsleri yapıp ağacınızı ve evinizi süslerken ailenin diğer üyelerinden yardım isteyebilir ve birlikte vakit geçirebilirsiniz. Böylelikle yılbaşının neşesini ve keyfini, evinize daha erken çağırmış olursunuz.

Yılbaşı Mutluluğu Kapınızda Başlasın

Kurumuş meyveler ya da ceviz ve tarçın ile kahverengi tonlarının büyüsü, sıcacık bir karşılama için ideal olacaktır. Kurumuş meyveler ile tarçını eklerken, biberiye ve çam dallarını da unutmayın. Dilerseniz araya biraz sim ya da parlak boya da ekleyebilirsiniz. Süsün içine ekleyeceğiniz kırmızı ufak toplar ya da kırmızı çiçekler kapı süsüne enerjik bir hava katacaktır.

“Bu kapının ardında eğlence var!” imajı için ise daha ışıltılı bir kapı süsü ideal olabilir. Belki yılbaşı ışıklarını kapınızda başlatmak isteyebilirsiniz. Yanıp sönen ışıklarla bezeli bir kapı süsü gerçekten de cezbedici görünür. Burada önemli olan, lambaların sıcaklığının, diğer süsleri eritmeyecek şekilde olmasıdır.

Reklam

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Plastik yılbaşı ağacı satın almak istemiyorsanız, bir saksı içinde satılan daha küçük boylu ağaçlardan satın alabilir, yılbaşından hemen sonra da ağacı toprağa dikerek doğaya katkıda bulunabilirsiniz.

Kokulu ve Doğal Yılbaşı Süsleri

Kokulu yılbaşı ağaç süsleri yapmak ister misiniz? Tarçın çubukları bu iş için çok idealdir. Asmak için, ucuna ilmek yaptığınız telleri çubuğun içinden geçirin. Tarçınları ağaca asmadan önce üzerlerine ışıltılı taşlar yapıştırabilir ya da biberiyeleri yandan katlayıp çubuğun üzerine yapıştırarak ağaç görünümü verebilirsiniz. Ya da bir mumun etrafına sardığınız tarçın çubukları ile orijinal bir mumluk oluşturabilirsiniz. Yapıştırmak için silikon tabancası iyi bir fikir olacaktır. Ancak tabancanın ucu sıcak olacağından çok dikkat etmeniz gerekiyor. Önemli bir not daha: Süs için kullanılan tarçınlar daha sonra yiyecek ya da içeceklerde asla kullanılmamalıdır.

Etamin İşlemeler

Küçük etaminler alarak sevdiklerinize özel el emeği, göz nuru nakışlar yapabilirsiniz. Etamin nakışlar için çeşitli şablonlara internetten ulaşmak mümkün. Yılbaşı gecesini sizinle birlikte geçiren misafirlerinize armağan edebileceğiniz nakışlar, bu mutlu gecenin güzel hatırası olarak kalacaktır.

Silikon tabancası ile yapılan işlemler sırasında koltuğunuza ya da kıyafetinize silikon bulaştıysa üzerine su dökmeyin. Bunun yerine kuru temizleme yöntemlerini deneyin.

Melek Objeleri

Meleklerin iyilik ve güzellik taşımadığını kim söyleyebilir? Ağacınıza asmak için dekoratif melekler yapmak aslında çok kolaydır. Eğer kurabiye yapmayı seviyorsanız ve evinizde kurabiye kalıpları varsa işe hemen koyulabilirsiniz. Yapacağınız iş, keçe ya da kartonlara melek şeklindeki kurabiye kalıbınızla şablon çıkarmak ve bu şablonu keserek üzerini süslemek. Sim, kar kristali, rengarenk boyalar… Canınız nasıl isterse. Eğer kurabiye kalıpları yok ise internetten bulacağınız şablonlarla da aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Keçe kullanıyorsanız, şablon ile figürü çift keserek arkalı önlü dikebilir ve içini pamukla doldurarak üç boyutlu çam ağacı süsleri elde edebilirsiniz.

Kar Tanesinde Eğlenceyi Çağırın

En güzel yılbaşı gecesi, en keyifli geçirilendir. Bir de gecenin başında atıştıran kar, ilerleyen saatlerde biraz daha kalınlaşır ve dışarıda kardan adam yapmak için ideal kıvama ulaşırsa işte o zaman dışarı çıkıp oynamanın vakti gelmiş demektir. Kar yağmasa da dert değil, siz evinizi süslerken kendi yapacağınız kar kristallerini kullanarak içinizdeki çocuğu ortaya çıkartabilir ve eğlenceye başlayabilirsiniz. Eğilebilen tellere dizilen pırıl pırıl boncuklardan tutun da şablonla çıkartıp yaldızlı boyayla boyayabileceğiniz kartondan kar kristallerine kadar büyük bir hazine var. Yeter ki siz yılbaşı süslemeleri arasında kar tanesi kullanmak isteyin.

Yumuşacık Ağaç Süsleri

Ağaçlarınızda asılı ponpon yılbaşı ağaç süsleri ya da yumuşacık yünlere ne dersiniz? İlk olarak yılbaşı toplarının üzerini kalın yün ipliklerle sarıyorsunuz. İpin ucunu, silikon tabancası ya da kuvvetli bir yapıştırıcıyla yüzeye yapıştırdıktan sonra, top görünmeyecek şekilde sarmanız yeterli.  Aynı işlemi üçgen şeklinde kestiğiniz kartonların üzerine iplikleri sararak yapmak da mümkün. Dilerseniz yine silikon tabancasıyla topun üzerine, ucunda top şeklinde şekerler olan çubuklardan yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın; silikon tabancası ile çalışırken çocukların uzakta olmasına dikkat etmek gerekiyor. Tabancanın ucundan artan sıcak silikon akacağı için korunaklı bir yere koymanız önemlidir.

Leziz Yılbaşı Ağacı Süsleri

Yenilebilir yılbaşı ağacı süsleri yapmak için kurabiye tarifi ve kurabiye kalıpları yeterli olacaktır. Özellikle çocukların çok sevdiği bu ağaç süslerinden bol bol yapmak gerekir, çünkü ağaca asmadan önce bir bardak süt ya da kahve eşliğinde tadına bakmak isteyen ev sakinleri çok olacaktır. Kurabiye şeklindeki yılbaşı süslemeleri, yılbaşı ağaçlarının neredeyse gelenekselleşen parçaları arasında yer alır. Kurabiyeleri yaptıktan sonra üzerini süslemek ise tamamen hayal gücünüzle sınırlı olacaktır.

Aslen yayınlandı