Evde Köpek Oyuncağı Yapımı

Oyuncaklar, köpekleri mutlu ve aktif hissettirirken yaramaz davranışlardan uzak tutmak için neredeyse bir gerekliliktir. Ancak oyuncaklara çok para harcamak bunun bir parçası olmak zorunda değil. Evde köpek oyuncağı yapımı için yaratıcı fikirler yazımızda.

Güncellenmiş 29 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Köpek ve köpek oyuncağı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evde köpek oyuncağı yapımı ile ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Köpekler inanılmaz derecede zekidir ve fiziksel egzersiz kadar zihinsel egzersize de ihtiyaçları vardır. Ancak bu özellikle köpeklerin soğuk kış aylarında evin içine hapsolduğu zamanlarda biraz zor olabilir. Köpeğinize bilişsel egzersiz şansı tanımak onların fazla enerjilerini alır, eğlenmelerini sağlar ve bir takım yanlış davranışlar edinmelerini önler. Piyasada tonlarca eğlenceli oyuncak vardır ancak bazıları oldukça pahalı olabilir veya sizin köpeğiniz için uygun olmayabilir. Evde köpek oyuncağı yapımı yalnızca paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda oyuncağı köpeğinizin boyutuna ve tercihine göre uyarlamanıza da olanak tanır. İşte, köpeğinizi eğlendirmeye ve enerji harcamasına yardımcı olacak köpekler için el yapımı oyuncaklar.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde Köpek Oyuncağı Yapımı

  Oyuncaklar, köpekleri mutlu ve aktif hissettirirken yaramaz davranışlardan uzak tutmak için neredeyse bir gerekliliktir. Ancak oyuncaklara dünya kadar para harcamak bunun bir parçası olmak zorunda değildir. Peki, köpek oyuncağı nasıl yapılır? Evde köpek oyuncağı yapımı ile ilgili yaratıcı fikirler yazımızın devamında.

  1. 1

   Köpeğinizin etkileşim kurabileceği bir beslenme oyuncağı yapmak.

   Köpeğinizin içeride yer alan kuru maması için çaba sarf edeceği bu oyuncak ona kuru mama veya ödül vermek için harika bir yol olabilir. Bu oyuncağı köpeğinizin meşgul olmasına ihtiyaç duyduğunuzda bir uğraş olarak verebilirsiniz. Özellikle köpeğiniz sizden ayrılacağı zaman kaygılanıyorsa dikkatini dağıtmak için de kullanabilirsiniz. Köpeğiniz yemeğini çok hızlı yiyorsa veya diyete girmesi gerekiyorsa da bu oyuncakla daha yavaş yemeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası bu oyuncağın köpeğiniz için iyi olacağına ve onu oldukça meşgul edeceğine dair hiç şüphemiz yok.

   Oyuncağın ana malzemesi olarak PVC boru kullanın. Boru bir mengeneye sabitlendiğinde uygulamanız gereken bir sonraki adım boruya matkapla delik açmaktır. Ardından açtığınız deliklerin pürüzlü kenarlarını zımpara ile zımparalayın ve hepsi pürüzsüz hale geldiğinde boruyu temizlemek için bulaşık makinesine koyun. Son olarak borunun her iki ucuna PVC kapaklar koyun. Köpeğiniz bu etkileşimli oyuncaktan ödül toplarken çok eğlenecek.

  2. 2

   Eski havlulardan köpek oyuncağı yapımı.

   Yıpranmış havlular, köpeğiniz için oyuncaklara dönüştürüldüklerinde yeniden hayat bulabilir. Üstelik yapması ve sonrasında temizlenmesi de çok kolaydır. Yaklaşık 10 cm genişliğinde ve en az 30 cm uzunluğunda üç şerit havlu kesin. Yaklaşık 2,5 cm genişliğinde ve 15 cm uzunluğunda iki ince havlu şeridi daha kesin.

   Üç büyük havlu şeridini bir arada tutun ve uçlarından daha küçük bir havlu şeridi ile bağlayın. Ardından üç havlu şeridini örün ve diğer ucunu ikinci küçük şeritle bağlayın.

   Geriye köpeğinizle oynamak kalıyor. Bu, mükemmel bir halat çekme oyuncağıdır. Köpeğinizi eğlendirmek için içine küçük mama taneleri bile koyabilirsiniz.

  3. 3

   Plastik şişeden köpek oyuncağı nasıl yapılır?

   Köpekler ses çıkaran ve çiğnenebilen gevrek şeyleri sever ve plastik şişeler bunun için oldukça tatmin edicidir. Köpeğiniz çok sert çiğniyorsa, bu oyuncakla oynarken onu gözetlemeyi unutmayın. Kendi plastik şişe oyuncağınızı yapmak için bir plastik şişe alın ve istediğiniz eski bir çorabın veya kumaşın içine sarın ve ucunu bağlayın.

  4. 4

   Köpekler için evde oyuncak yapımı: Top havuzu.

   Köpeğiniz saklambaç oynamayı seviyorsa, bu alternatif hoşuna gidecektir. Tek ihtiyacınız olan plastik bir çocuk havuzu ve fazlasıyla top. Çocuk havuzunu toplarla doldurun ve üstüne kuru mama veya köpeğinizin sevdiği birşeyler serpin. Köpeğiniz yiyecekleri almak için topların arasından geçerken, toplar ve dolayısıyla mamalar, köpeğinizi uzun süre meşgul edecek şekilde yer değiştirmeye devam edecektir.

   Bu, yiyeceklerini çok hızlı yutma eğiliminde olan köpekleri beslemenin harika bir yolu olabilir. Onları yavaşlatır ve birçok zihinsel uyarı sağlar. Yeni durumlar hakkında kolayca sinirlenen veya gerginleşen köpekler için, havuzda yalnızca birkaç topla başlayın ve köpeğiniz rahatladıkça sayıyı yavaşça artırın.

  5. 5

   Tenis topu ve ip ile ev yapımı köpek oyuncağı.

   Bir parça ip ve tenis topuyla ev yapımı köpek oyuncağı yapabilirsiniz. Bu kolay köpek oyuncağı için bir parça ipe ve bir tenis topuna ihtiyacınız olacak. Topun her iki yanında yalnızca ipi geçirecek kadar büyük bir delik açın. İpi topa geçirin ve yerinde tutmak için birkaç düğüm atın. Köpeğiniz bir şeyler çiğnemeyi seviyorsa, ip için biraz daha sert, eski bir örgülü kumaş kullanabilirsiniz.

  6. 6

   Karton kutularla eğlenceli köpek oyuncağı yapımı.

   Boş tuvalet kağıdı tüpleri veya kağıt havlu ruloları yumuşak yiyeceklerle doldurulabilir. Örneğin, karton tüpün içine fıstık ezmesi veya krem ​​peynir sürün. Köpeğinizin, tüpün yuvarlanmasını veya düz bir şekilde ezilmesini engellemeye çalışırken aynı zamanda içindeki yiyeceği yalaması gerekecektir. Zorluğu artırmak için, tüpün uçlarını aşağı doğru katlayın, böylece köpeğinizin içindeki yiyeceklere ulaşmak için kartonu yırtması gerekir. Daha uzun süreli bir oyun için, tüpü ve içindekileri köpeğinize vermeden önce buzlukta dondurun.

   Bir kağıt havlu rulosu köpeğiniz için çok küçükse veya sert köpek maması veya mama taneleri kullanmak istiyorsanız, boş bir kutu kullanmayı deneyin. Kutuda ikramların boyutundan biraz daha büyük delikler açın, ikramları kutuya yerleştirin ve üstünü kapatın. İkramların deliklerden düşmesi için köpeğinizin kutuyu açması veya düşürmesi gerekecek. Kabın boyutuna siz karar verebilirsiniz. Bu, köpeğinizi uzun süre oyalayacak bir aktivitedir.

   Karton parçalanabilir olduğundan, köpeğinizin karton parçalarını yemediğinden emin olun. Herhangi bir oyuncakta olduğu gibi, bunlar da gözetim altında kullanılmalıdır.

  Evde köpek oyuncağı yapımı merak ettikleriniz arasında yer alıyorsa, köpek yatağı yapımı ile ilgili yaratıcı fikirler veya evde kedi köpek kokusu nasıl giderilir yazılarımız da ilginizi çekebilir, okumadan geçmeyin.

 • Yetişkin veya Yavru Köpek için Oyuncak Seçiminde Bunlara Dikkat Edin

  Köpekler için oyuncaklar bir lüks değildir. Onların hareketsiz kalmasını ve can sıkıntısını önlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca evcil hayvanlarımızla bağ kurmamızı sağlarlar. Bununla birlikte, tüylü dostunuzun güvenliği için ona tehdit unsuru içermeyen köpek oyuncakları verdiğinizden emin olmalısınız. Ne yazık ki, aldığınız birçok oyuncak evcil hayvanınız için sandığınız kadar güvenli olmayabilir. Yukarıda bunun için evde köpek oyuncağı yapımı ile ilgili birkaç farklı seçenek sunduk. Peki köpekler için oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli?

  1. 1

   Köpeğinize çok küçük oyuncaklar vermeyin.

   İster hazır, ister köpekler için el yapımı oyuncaklar tercih edin, köpeğinize verdiğiniz oyuncaklar onun boyutuna uygun olmalıdır. Küçük köpekler, daha küçük oyuncaklara ihtiyaç duyacaktır. Ancak yine de oyuncaklar asla kolayca yutulabilecek veya köpeğinizin boğazına takılabilecek kadar küçük olmamalıdır. Aynı şekilde ince ve kolay yutulabilecek ev ürünlerinden de köpeğinizi uzak tutun. Bunlara lastik bantlar ve ip dahildir.

   Evcil hayvanınızın ağzına uygun boyutta bir oyuncak satın almalısınız. Çok küçük bir şey kesinlikle bütün olarak yutulabilir ve bağırsak yolunda bir yere yerleşebilir. Köpeklerin boyutları çok farklı olduğundan, güvenli bir boyutun ne olduğunu söylemek zordur. Ancak köpeğinizin oyuncağı boğazından aşağı indiremeyeceği kadar büyük olmalıdır.

  2. 2

   Parçalanması güç olan oyuncaklar bulmaya çalışın.

   Köpeğiniz Pitbull, Mastiff veya Rottweiler cinsi bile olsa parçalara ayrılabilecek oyuncaklardan kaçının. Sert naylon veya kauçuk oyuncaklar seçmenizi öneririz. Ancak bunlar da oldukça keskin olabileceği için yine de köpeğinizi oynarken izleyin. Yumuşak kauçuk oyuncaklardan kaçının. Bunlar, köpeğiniz onunla oynarken kopabilir ve parçalar boğazına kaçabilir hatta boğulmasına bile sebep olabilir.

  3. 3

   Köpeğiniz ip oyuncaklarla oynarken ona göz kulak olun.

   Kalın bir iple birbirine bağlanan sert naylon veya kauçuktan yapılmış oyuncaklar bir süre için uygun olabilir, ancak yine de sağlam kaldığından emin olmak için gözlerinizi o ipin üzerinde tutun.

  4. 4

   Çanlı/çıngıraklı oyuncaklara dikkat edin.

   Köpeğiniz ses çıkaran oyuncaklarla oynarken onları yakından izleyin. Bu oyuncaklar köpeklerin favorisidir ve tehlikeli değildir. Bununla birlikte, köpeğiniz sesin kaynağını bulup yok etmesi gerektiğini hissedebilir. Bu süreçte oyuncağı veya varsa içindeki çanı yutabilir.

   Ses çıkaran oyuncaklar kendi başlarına tehlikeli değildir fakat köpeğiniz onlara karşı alışılmadık derecede agresif olabilir. Köpeğinizinin oyuncağın içini yırtmadığından veya oyuncağın parçalarını yemeye çalışmadığından emin olmak için onları dikkatlice izleyin.

   İyi yapılmış peluş veya kalın kumaş oyuncaklar güvenli olabilir, ancak bir dikişte yırtılma görürseniz onu atıp yerine başka bir tane alma zamanınız gelmiş demektir. Peluş oyuncaklardaki yırtıklardan çıkacak şeyler evinizi kirletebilir daha da kötüsü köpeğiniz onları yutabilir.

  5. 5

   Plastik oyuncaklardaki kimyasalları kontrol edin.

   Köpeklerimizin, özellikle de yavru köpeklerin, bazı “zararsız” nesnelerle oynamasının veya çiğnemesinin sıklıkla “çok tatlı” olduğunu düşünürüz. Ancak mağazalardan satın alınan birçok evcil hayvan oyuncakları, tatsız kimyasallar içerir. Bunun nedeni, evcil hayvan aksesuar endüstrisinin, tıpkı evcil hayvan maması ve ikramları gibi, büyük ölçüde denetimsiz olmasıdır. Bu, değerli küçük yavrunuzun bilmeden BPA veya ftalat içeren plastikleri veya kanserojen maddelerle işlem görmüş peluş oyuncakları çiğnediği anlamına gelir. Bazı ithal oyuncakların kurşun içerdiği bile tespit edilmiştir.

   Plastik oyuncaklar güvenli olabilir. Ancak bazı oyuncaklar tehlikeli kimyasallar içerir. Genellikle etiketler kapsamlı bir içerik listesi içermez, ancak tehlikeli kimyasallardan arındırılmışsa bunu üzerinde belirtirler. Oyuncakların “ftalat içermez” ve “BPA içermez” olduğunu belirten etiketlere bakın.

   Plastik oyuncaklarla ilişkili riski değerlendirmek için duyularınızı da kullanabilirsiniz. Oyuncağın güçlü bir kimyasal kokusu varsa dikkatli olun. Parlak renkler bazen tehlikeli boyalarla da oluşturulur. Bilgi sahibi olmak için ürünü internetten araştırın. İyi üreticiler, web sitelerinde üretim süreci ve oyuncak güvenliği hakkında bilgi verirler.

  6. 6

   Özellikle yavru köpek için oyuncak seçerken yumuşak ancak sağlam oyuncaklar tercih edin.

   Yavru köpek bakımı şüphesiz daha fazla ilgi gerektirir. Herhangi bir yumuşak oyuncak yırtılabilir. Ancak, özellikle de yavru köpek için oyuncak sağlam olmalıdır. Köpeğinizin oyuncağın tehlikeli iç kısımlarına ulaşmasını önlemek için dayanıklı oyuncaklar satın almaya çalışmalısınız. Makinede yıkanabilir olarak etiketlenmiş oyuncaklara bakın.

  7. 7

   Ham deri kemiklerden kaçının.

   Ham deri doğal bir seçim gibi görünebilir; ancak genellikle tehlikeli kimyasallarla işlenir. Çiğnendiğinde, küçülebilir ve yutması kolay olabilir. Bu, köpeğiniz için özellikle önemli bir risk oluşturur. Birçok ham deri aynı zamanda ahlaki açıdan sorgulanabilir uluslararası bir kürk ticaretinden gelmektedir.

   Köpeklerinize ham deri verirseniz köpeğiniz ham deriyi çiğnerken dikkatli olun. Parçanın köpeğinizin yutabileceği kadar küçük olmadığından emin olun, yutulabilecek küçük ham deri parçalarını hemen alın. Ayrıca köpeğinize sadece diğer köpeklerin yanında değilse ham deri verin. Diğer köpeklerin yanında rekabet edebilirler ve ham deriyi daha çabuk yemeye başlarlar. Sakince ham deriyi tüketirlerse, daha az risk vardır.

   Sanılanın aksine köpeklere doğal kemik de vermemelisiniz. Doğal kemiklerden kaçının. Köpekler bunlarla dişlerini kırabilir. Kemik iliği daha az tehlikelidir ancak sindirim sorunlarına neden olabilir. Diş kemikleri daha güvenli bir alternatiftir.

   Çok popüler olan çiğneme ve diş kaşıma kemikleri artık oldukça güvenlidir, çünkü üretim süreci, tükürük ile temas ettiğinde çözülmesine ve yumuşamasına izin verecek şekilde değişmiştir.

Köpeğiniz için tenis topu, ip gibi güvenli cisimlerin olduğu ev yapımı köpek oyuncağı tercih edin. Köpeğinizin oyuncaklarından bıkmamasını sağlamak için haftada bir kez oyuncaklarını değiştirin, saklayın. Birkaç oyuncağı dışarıda tutun ve geri kalanını köpeğinizin onlara ulaşamayacağı bir yere koyun. Bununla birlikte, köpeğinizin favori bir oyuncağı varsa onu her zaman dışarıda bırakmayı düşünebilirsiniz. Bu, özellikle köpeğinizin duygusal olarak bağlandığı yumuşak bir oyuncak için geçerlidir.

Evcil hayvanların olduğu evlerde kullanılan temizlik ve bakım ürünleri de oldukça önemlidir. Söz konusu kedi veya köpeğinizin sağlığı olduğunda Puffy Love gibi hayvan dostu, güvenli ürünler tercih etmelisiniz.

Her zaman olduğu gibi, köpeğiniz için satın almayı planladığınız herhangi bir şeyin etkinliği ve güvenliği hakkında herhangi bir sorunuz varsa veterinerinize danışın.

Evde Köpek Oyuncağı Yapımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?