Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evde Disko Topu Nasıl Yapılır?

Doğum günü, yılbaşı kutlaması ya da ev partisi gibi eğlencelerin olmazsa olmazlarından disko topunu uzaklarda aramanıza gerek yok! Yazımızı okuyun, evde disko topu kolayca nasıl yapılır öğrenin!

Güncellenmiş

Disko topu
Reklam
Sign Up Banner

Disko Topu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Oldukça şık görünen disko topu, ev için kolaylıkla yapabileceğiniz ve yılbaşı, doğum günü gibi kutlamalarda kullanabileceğiniz bir objedir. Peki, evde disko topu nasıl yapılır? Evde disko topu yapmak için ihtiyacınız olan ilk malzeme dilediğiniz büyüklükte lastik ya da strafor top. Lastik toplar her yerde bulunması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Strafor toplar ise hafiflikleri ile öne çıkar. Topu bulduktan sonra sıra disko topunun ışıl ışıl olmasını sağlayan eski CD ya da DVD'leri bir araya getirmeye gelir. Top ve CD'ler dışında yapım için ihtiyacınız olanlar; makas, maket bıçağı ve silikon tabancası olacaktır. Zincir ve küçük bir çengel ise yapım işlemi bittikten sonra disko topunu tavana asmak için size lazım olan son malzemeler.

CD ya da DVD'leri makasla kesmekte zorlanırsanız, cetvel ve maket bıçağı ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Önce cetveli CD'nin üzerine yerleştirin ve CD'yi maket bıçağı ile kesmek istediğiniz yerden çok bastırmadan çizin; sonra makasla CD'yi çizdiğiniz yerlerden kesin.

ahşap zemin üzerinde mavi sarı renklerde top

Disko Topu Nasıl Yapılır?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Evde disko topu yapımı için ilk adım, kullanılmayan CD ya da DVD'leri makasla küçük kareler halinde kesmektir. Kesme işlemi bittikten sonra lastik ya da strafor topa küçük bir delik açın ve zinciri bir çengel yardımı ile deliğe takın. Şimdi CD parçalarını silikon tabanca kullanarak topun üzerine yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak disko topu yapımı için lastik top kullanıyorsanız yapıştırma işlemine başlamadan önce topu iyice silin.

Eğer lastik top yerine strafor kullanıyorsanız, gövdeyi eritebilecek bir sıvı yapıştırıcı kullanmayın. Çünkü güçlü yapıştırıcılar straforu eritebilir.

CD parçalarını topun yüzeyine yerleştirirken dikkatli olun ve parçaların topu tamamen kaplanmasına özen gösterin. Çünkü disko topunun güzel görünmesi, düzgün bir şekilde kaplanmasına bağlıdır. Topun tüm yüzeyini tamamlayana kadar yapıştırma işlemine devam edin. Aralarda kalan boşluklar için elinizdeki parçaları daha da küçültebilir ve boşlukları top yüzeyi gözükmeyecek şekilde doldurabilirsiniz. Topun her yanını kapladığınızda disko topunuz hazır demektir. Sırada disko topunuzu zincirinden tavana asmak var. Disko topunu istediğiniz mekanda kullanabilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kare şeklindeki CD parçalarını topun yüzeyine yapıştırmaya zincirin etrafından başlayın ve her sıra bittikten sonra alt sıraya geçin. Böylece parçalar olabildiğinde düzgün bir şekilde topu kaplar. Evdeki eski CD'leri değerlendirerek atık üretmeden dekorasyon yapmak işte bu kadar kolay.

Artık evde disko topu nasıl yapılır öğrendiğinize göre doğum günü, yılbaşı gibi kutlamalarınızda doya doya eğlenebilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Kokulu Doğal Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır?

Tarçın çubukları bu iş için çok idealdir. Asmak için ucuna ilmek yaptığınız telleri çubuğun içinden geçirin. Tarçınları ağaca asmadan önce üzerlerine ışıltılı taşlar yapıştırabilir ya da biberiyeleri yandan katlayıp çubuğun üzerine yapıştırarak ağaç görünümü verebilirsiniz. Ya da bir mumun etrafına sardığınız tarçın çubukları ile orijinal bir mumluk oluşturabilirsiniz. Yapıştırmak için silikon tabancası iyi bir fikir olacaktır. Ancak tabancanın ucu sıcak olacağından çok dikkat etmeniz gerekiyor. Önemli bir not daha: Süs için kullanılan tarçınlar daha sonra yiyecek ya da içeceklerde asla kullanılmamalıdır.

Yılbaşı İçin Dekoratif Mini Çam Ağacı Nasıl Yapılır?

Oldukça pratik bir yapım sürecine sahip olan mini çam ağaçları için farklı boyutlarda kozalaklar, şarap mantarları ve yıldız figürleri yeterli oluyor. Yeşil renge boyadığınız kozalakları, şarap mantarlarının üstüne yapıştırabilir, en üst noktaya da bir yıldız figürü ekleyerek minik yılbaşı ağaçlarınızın yapım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Dekoratif Yılbaşı Tablosu Nasıl Yapılır?

Dikdörtgen bir tuval alarak işe başlayabilirsiniz. Dikey konumda kullanacağınız tuvale öncelikle koyu kahverengi ile oldukça basit bir dal figürü çizmelisiniz. Ardından kola şişesinin bombeli alt kısmını, ayrı boya tabaklarına aldığınız açık ve koyu yeşil tonlarındaki renklere batırarak tuvale bastırmalısınız. Piramit şeklinde oluşturacağınız bu farklı tonlar oldukça hoş bir yılbaşı ağacının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yılbaşı İçin Mumluk Nasıl Yapılır?

Bunun için düz, desensiz bir viski bardağı ve oldukça ince, küçük ve aynı boylarda ağaç dalları yeterli oluyor. Herhangi bir yapıştırıcı ile kapladığınız viski bardağının etrafına bardağın yüksekliğini çok fazla aşmayacak boylardaki dalları aralıksız ve dikey olarak yapıştırabilir, içine hoş kokulu mumlar yerleştirebilirsiniz. Farklı ve şık bir hediye hazırlamak işte bu kadar basit!

Aslen yayınlandı