Evde Disko Topu Nasıl Yapılır?

Doğum günü, yılbaşı kutlaması ya da ev partisi gibi eğlencelerin olmazsa olmazlarından disko topunu uzaklarda aramanıza gerek yok! Yazımızı okuyun, evde disko topu kolayca nasıl yapılır öğrenin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Disko topu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Disko Topu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Oldukça şık görünen disko topu, ev için kolaylıkla yapabileceğiniz ve yılbaşı, doğum günü gibi kutlamalarda kullanabileceğiniz bir objedir. Peki, evde disko topu nasıl yapılır? Evde disko topu yapmak için ihtiyacınız olan ilk malzeme dilediğiniz büyüklükte lastik ya da strafor top. Lastik toplar her yerde bulunması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Strafor toplar ise hafiflikleri ile öne çıkar. Topu bulduktan sonra sıra disko topunun ışıl ışıl olmasını sağlayan eski CD ya da DVD'leri bir araya getirmeye gelir. Top ve CD'ler dışında yapım için ihtiyacınız olanlar; makas, maket bıçağı ve silikon tabancası olacaktır. Zincir ve küçük bir çengel ise yapım işlemi bittikten sonra disko topunu tavana asmak için size lazım olan son malzemeler.

CD ya da DVD'leri makasla kesmekte zorlanırsanız, cetvel ve maket bıçağı ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Önce cetveli CD'nin üzerine yerleştirin ve CD'yi maket bıçağı ile kesmek istediğiniz yerden çok bastırmadan çizin; sonra makasla CD'yi çizdiğiniz yerlerden kesin.

ahşap zemin üzerinde mavi sarı renklerde top

Disko Topu Nasıl Yapılır?

Evde disko topu yapımı için ilk adım, kullanılmayan CD ya da DVD'leri makasla küçük kareler halinde kesmektir. Kesme işlemi bittikten sonra lastik ya da strafor topa küçük bir delik açın ve zinciri bir çengel yardımı ile deliğe takın. Şimdi CD parçalarını silikon tabanca kullanarak topun üzerine yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak disko topu yapımı için lastik top kullanıyorsanız yapıştırma işlemine başlamadan önce topu iyice silin.

Eğer lastik top yerine strafor kullanıyorsanız, gövdeyi eritebilecek bir sıvı yapıştırıcı kullanmayın. Çünkü güçlü yapıştırıcılar straforu eritebilir.

CD parçalarını topun yüzeyine yerleştirirken dikkatli olun ve parçaların topu tamamen kaplanmasına özen gösterin. Çünkü disko topunun güzel görünmesi, düzgün bir şekilde kaplanmasına bağlıdır. Topun tüm yüzeyini tamamlayana kadar yapıştırma işlemine devam edin. Aralarda kalan boşluklar için elinizdeki parçaları daha da küçültebilir ve boşlukları top yüzeyi gözükmeyecek şekilde doldurabilirsiniz. Topun her yanını kapladığınızda disko topunuz hazır demektir. Sırada disko topunuzu zincirinden tavana asmak var. Disko topunu istediğiniz mekanda kullanabilirsiniz.

Kare şeklindeki CD parçalarını topun yüzeyine yapıştırmaya zincirin etrafından başlayın ve her sıra bittikten sonra alt sıraya geçin. Böylece parçalar olabildiğinde düzgün bir şekilde topu kaplar. Evdeki eski CD'leri değerlendirerek atık üretmeden dekorasyon yapmak işte bu kadar kolay.

Artık evde disko topu nasıl yapılır öğrendiğinize göre doğum günü, yılbaşı gibi kutlamalarınızda doya doya eğlenebilirsiniz!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?