Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Disko Topu Nasıl Yapılır?

Doğum günü, yılbaşı kutlaması ya da ev partisi gibi eğlencelerin olmazsa olmazlarından olan disko toplarını uzaklarda aramanıza gerek yok. İşte "disko topu nasıl yapılır?" sorusu için pratik öneriler.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Disko Topu Nasıl Yapılır?

Disko Topu Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Oldukça şık görünen disko toplarını evinizde birkaç basit malzeme kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Disko topu yapmak için ihtiyacınız olan ilk malzeme dilediğiniz büyüklükte lastik ya da strafor top. Lastik toplar her yerde bulunması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Strafor toplar ise hafiflikleri ile öne çıkar. Topu bulduktan sonra sıra, disko topunun ışıl ışıl olmasını sağlayan eski CD ya da DVD'leri bir araya getirmeye gelir.Top ve CD'ler dışında yapım için ihtiyacınız olanlar makas, maket bıçağı ve silikon tabancası olacaktır. Zincir ve küçük bir çengel ise yapım işlemi bittikten sonra disko topunu tavana asmak için size lazım olan son malzemler.

CD ya da DVD'leri makasla kesmekte zorlanırsanız, cetvel ve maket bıçağı ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Önce cetveli CD'nin üzerine yerleştirin ve CD'yi maket bıçağı ile kesmek istediğiniz yerden çok bastırmadan çizin; sonra makasla CD'yi çizdiğiniz yerlerden kesin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Disko Topu Nasıl Yapılır?

Disko topu yapımının ilk adımında, kullanılmayan CD ya da DVD'leri makasla küçük kareler halinde kesmeniz gerekir. Kesme işlemi bittikten sonra lastik ya da strafor topa küçük bir delik açın ve zinciri bir çengel yardımı ile deliğe takın. Şimdi CD parçalarını silikon tabanca kullanarak topun üzerine yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak disko topu yapımı için lastik top kullanıyorsanız yapıştırma işlemine başlamadan önce topu iyice silin.

CD parçalarını topun yüzeye yerleştirirken dikkatli olun ve parçaların topu tamamen kaplanmasına özen gösterin. Çünkü disko topunun güzel görünmesi, düzgün bir şekilde kaplanmasına bağlıdır. Topun tüm yüzeyini tamamlayana kadar yapıştırma işlemine devam edin. Aralarda kalan boşluklar için elinizdeki kare parçaları daha da küçültebilir ve boşlukları top yüzeyi gözükmeyecek şekilde doldurabilirsiniz. Topun her yanını kapladığınızda disko topunuz hazır demektir. Sırada disko topunuzu zincirinden tavana asmak var. Disko topunu istediğiniz mekanda kullanabilirsiniz.

Kare şeklindeki CD parçalarını topun yüzeyine yapıştırmaya zincirin etrafından başlayın ve her sıra bittikten sonra alt sıraya geçin. Böylece parçalar olabildiğinde düzgün bir şekilde topu kaplar.

Bunlara Dikkat

Eğer lastik top yerine strafor kullanıyorsanız, gövdeyi eritebilecek bir sıvı yapıştırıcı kullanmayın. Çünkü güçlü yapıştırıcılar straforu eritebilir. 

Aslen yayınlandı