Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yeni Başlayanlar İçin Evde Çiçek Bakımı Rehberi

Evinizde ya da iş yerinizde kendinize huzur verici doğal bir alan mı yaratmak istiyorsunuz? O halde evde çiçek bakımı ve çiçek yetiştirme ile ilgili önemi ipuçlarını verdiğimizi yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Yeni Başlayanlar İçin Evde Çiçek Bakımı Rehberi

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle şehirleşmeyle birlikte yeşil alanların giderek azaldığı günümüzde yaşam alanlarınızı renklendirmek ve daha ferah bir ortama sahip olmak için çiçek yetiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak çiçek bakımı ve yetiştiriciliği zevkli olduğu kadar zor da bir iştir. Bu nedenle çiçek çeşitlerine göre uygun bakım işlemlerini bilmeniz çiçeklerinizin daha sağlıklı ve güzel kalmasını sağlayacaktır.

Çiçek yetiştirmek, çiçekleri sadece güneş alan bir yere koyup sulamaktan ibaret değildir. Çiçek bakımı emek ve sabır isteyen bir hobi olmakla birlikte aslında çok da keyifli bir uğraştır. Yeter ki bu işi sevin ve edindiğiniz çiçeklerin bakımını doğru tekniklerle yapın. Evde çiçek yetiştirme ve çiçek bakımı ile ilgili verdiğimiz püf noktaları bu konuda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yetiştirdiğiniz çiçeğin türüne göre gerekli durumlarda budama işlemlerini yapmaya dikkat etmelisiniz. Her çiçeğin budama mevsimi farklıdır. Bu nedenle çiçeğin cinsine uygun olan zaman diliminde gerekli bakımlarını yapmalısınız. Eğer çiçeğinizi fideden ya da tohumdan çoğaltma yöntemini kullanacaksanız bu işlem için en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Bu işlemler hakkında detaylı bilgilere sahip değilseniz profesyonel bir yardım almanızı öneririz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Evde Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Saksı Seçimi

Çiçek bakımın en önemli adımlarından biri, yetiştireceğiniz bitkiye uygun bir saksı seçimi yapmanızdır. Eğer kökleri çok derinlere inmeyen bir çiçek yetiştireceksiniz saksının da çok derin olmaması gerekir. Ancak daha geniş alanlara yayılarak gelişen bir bitki türü yetiştirecekseniz daha geniş hacimli saksılar tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ekeceğiniz çiçek fidesini ya da tohumunu ilk aşamada çok büyük bir saksıya ekmemeli, çiçeğinizin gelişimine göre belirli aralıklarla saksısını değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Saksı değişimi yaparken de saksıdan çıkaracağınız çiçeğin köklerinin zarar görmemesine dikkat etmeli ve bu işlemi çok özenli bir şekilde yapmaya gayret etmelisiniz. Bu işlem sırasında köklerde kalan toprak parçalarını yine hassas bir şekilde silkelemeli ve yeni saksıdaki toprağın içine yavaşça yerleştirmelisiniz. Yeni bir saksıya aktardığınız çiçeğinize vereceğiniz can suyunun fazla kısmının ise saksının alt deliklerinde aktığından emin olmalısınız. Aksi halde çiçeğinizin kökleri çok fazla suya maruz kaldığı için çürüyebilir. Bu nedenle seçtiğiniz saksının altında delikler olması son derece önemlidir.

Püf Noktaları

Birçok çiçek çeşidi sık sık yerlerinin değiştirilmesinden hoşlanmaz. Ancak mevsimlere göre sıcaklık ve nem dengesinin farklı olmasından dolayı çiçekleriniz zarar görebilir. Bu nedenle çiçeklerinizi dikkatli bir şekilde gözlemlemeli, onların ihtiyacı olan ısı, ışık ve nem ölçümlerini yaparak ihtiyaçlarını dengelemeye çalışmalısınız. Mesela yazın balkonlarınızı süsleyen sukulentlerinizi kış aylarında evinizin salonuna alabilirsiniz.

Toprak Seçimi

Evde çiçek yetiştirmenin önemli adımlarından biri de toprak seçimidir. Çünkü her çiçeğin ihtiyaç duyduğu besinler ve diğer yararlı maddeler birbirinden farklıdır. Yanlış tercih edilen toprak çeşidinden ötürü çiçekleriniz ihtiyaç duyduğu besin ve mineralleri alamaz ve kısa bir süre içinde kuruyup ölebilir. Genel olarak saksı çiçekleri bakımı için organik maddeler bakımından zengin toprak çeşitli önerilir.

Ancak bu da yine tercih ettiğiniz çiçek türüne göre değişebilir. Örneğin; kaktüsler çiçek toprağı ya da kalın kum karışımlı toprağı severken menekşe gibi hassas yapılı çiçekler organik topraklarda daha sağlıklı yetiştirilebilir. Orkideler ise özel olarak geliştirilen ve kendileri için hazırlanan toprak türlerini severler. Bu nedenle yetiştireceğiniz çiçek türüne göre doğru toprak çeşidini aldığınızdan emin olmalısınız.

Aynı zamanda yetiştirmeye başladığınız çiçeğinizin toprağını da aynı saksı gibi belirli aralıklarla değiştirmeli ve temizlenmesi için gerekli adımları öğrenmelisiniz. Çiçeğinizin toprağına düşen yaprakları ve diğer yabancı maddeleri sık sık kontrol etmeli ve düzenli bir şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca toprağı saksıya yerleştirirken üzerine çok fazla bastırmamalısınız. Çünkü çiçeğinizin kökleri toprak içinde sıkışabilir ve bu durumda köklerin hava almasını engelleyerek çiçeğinizin kurumasına neden olabilir.

Işık-Su-Nem Dengesini Koruyun

Ev dekorasyonun önemli bir parçası olan ve yaşam alanlarınızın atmosferini değiştirerek daha sıcak ve daha samimi bir hava katan çiçeklerinizin bakımını düzenli olarak yaptığınız takdirde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Her bitkinin ihtiyaç duyduğu nem, güneş ışığı ve sıcaklık derecesi farklıdır. Bu nedenle yetiştirmeyi tercih ettiğiniz çiçeklerin ihtiyaçlarına uygun olan bakım yöntemlerini bilmeniz gerekir. Aksi halde çiçeğiniz bir süre sonra canlılığını kaybederek ölebilir. Aşağıda verdiğimiz çiçek bakımı ile ilgili tavsiyeler bu konuda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Güneş Işığı

Çiçekler türlerine göre farklı gruplandırılır ve her bir çiçek çeşidi değişik oranda ışığa ihtiyaç duyar. Bazı bitkiler direkt güneş ışığını severken bazı çiçekler ise yarı aydınlık ya da gölge alanları sever. Mesela çiçekli bitkiler direkt güneş ışığında yetiştirilmesi gereken bitki türleri arasındadır.

Yeşil yapraklı çiçekler ise direkt güneş ışığı almayan yerlerde daha kolay yetiştirilebilir. Örneğin kaktüs gibi bitkiler güneş ışığını bol alan mekanlarda daha sağlıklı büyüyebilir. Bu nedenle yetiştirmek istediğiniz çiçeğin ihtiyaç duyduğu ışık oranını öğrenerek en doğru bakım yöntemini uygulamalısınız.

Nem

Bitkilerin yaşayabilmesi için belirli bir miktarda neme ihtiyaçları vardır. Ancak evinizdeki her alan farklı nem oranına sahip olabilir. Banyolar evinizin en fazla nem oranına sahip alanıyken, mutfak ve diğer odalar daha az nemlidir. Özellikle kış aylarında ısıtıcıların da devreye girmesiyle birlikte evinizdeki nem oranı düşer ve bu durumdan çiçekleriniz etkilenebilir.

Eğer çiçeklerinizin yaprakları kahverengiye doğru dönmeye başladıysa ya da yaprakları solgun ve sarı kenarlıysa çiçeğiniz yeterince nem almıyor olabilir. Böyle bir durumda çiçeğinizi nemli bir odaya taşımanız ve yapraklarını su spreyi ile nemlendirmeniz gerekir.

Sulama

Su, tüm canlılar için hayati bir sıvıdır ve tüm canlıların yaşamalarını sürdürebilmeleri için çok değerlidir. Nasıl ki insanları günlük su ihtiyaçları fiziksel durumlarına göre değişiyorsa, çiçeklerin de su ihtiyacı sahip oldukları özelliklere göre farklılaşır. Örneğin kaktüslerin ayda bir ya da iki kez sulanması yeterliyken menekşelerin 4 günde ya da haftada bir kez sulanması yaşayabilmeleri için gereklidir. Bu nedenle çiçek sulama yöntemlerini çiçeklerinizin çeşidine göre öğrenmeli ve çiçeğinizin su ihtiyacını belirli bir takvimde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca sulama işlemini yapmadan önce toprağın ıslaklık durumunu kontrol etmeli ve taban kısmı delik olan saksılar tercih etmelisiniz. Böylece suyun fazlası deliklerden akacak ve çiçeğiniz çok fazla suya maruz kalmayacaktır.

Bunlara Dikkat

Özellikle mevsim geçişlerinde çiçek böceklenmesi ya da farklı parazitlerin çiçeklerinizde belirmesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız öncelikle çiçeğinizin toprağını temizlemeli, onların üzerine dökülen yabancı maddeleri toprak üzerinden kaldırmalısınız. Daha sonra gerekirse toprak ve saksı değişimi de yapabilirsiniz. Böylece toprağa karışan böcek ve parazit yumurtalarından da kurtulmuş olursunuz.

Aslen yayınlandı