Evcil Hayvan Sahiplerinin Tercih Etmemesi Gereken Kumaşlar

Patili bir dostunuz varsa mobilyalarınızdaki kumaşlarda tüy yumakları, tırnak izleri ve hatta istenmeyen lekelerle her an karşılaşabileceğinizi bilirsiniz. Bu sorunlarla karşılaşmamanız için evcil hayvan sahiplerinin tercih etmemesi gereken kumaş türlerini sizin için derledik. Yazımızı okuyun, yanlış tercihlerden kurtulun.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kanepede bir köpek

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sevginin en saf haliyle kalbinizde taht kuran evcil hayvanınızın tüyleri, tırnak izleri ve bazen istenmeden neden oldukları zorlu lekelerle baş başa kalabiliyorsunuz. Ev dekorasyonunda yaptığınız yanlış seçimler nedeniyle bu sorunları sık sık yaşıyor olabilirsiniz! Peki, nedir bu yanlış seçimler?

İşte, evcil hayvan sahiplerinin tercih etmemesi gereken kumaşlar:

Şönil kumaşlar

Özellikle koltuk kaplamalarında şık bir görüntü yaratan şönil kumaşlar, dayanıklı ve yumuşak bir kumaş olması sebebiyle mobilyalarda sık sık tercih edilir. Tüylü ve kadifemsi bir yüzeye sahip olan şönil kumaşlar, sıcak tutma özelliğine de sahiptir. Tüm bu özelliklerin sizi cezbettiğini biliyoruz ancak kötü haber şu ki, tüylü dostlarınızı da fazlasıyla cezbediyor… Dostlarınız bu kumaşta tırnaklarını bilemeye çalışabilir, uzun tırnaklar kumaşa takılıp dokuyu zedeleyebilir, uyku alanı olarak tercih ettiklerinde tüy yumakları gözle görülür hale gelebilir. Bu yüzden, ne kadar şık olursa olsun şönil kumaşlar sizden mobilyalarınızda uzak olsun diyebiliriz.

Kadife kumaşlar

Şık ve zengin bir görünüme sahip olan kadife kumaşlar, hem modern hem klasik tarz ev dekorasyonunda çokça tercih ediliyor. Dayanıklı bir kumaş olan kadife, yumuşak dokusuyla tüylü dostlarınızın gözde alanı haline gelebilir. Kadife kumaşlarda evcil hayvanlarınızın tüylerini dert etmenize gerek yok. Çünkü, bir fırça yardımıyla kolayca tüyleri temizleyebilirsiniz. Ancak… Kadife kumaşlarda lekelerden ve sinen kokulardan kurtulmak tüyler kadar kolay olmuyor. Kadife kumaşlar, dokuma kumaş kategorisinde olduğundan lekeler ve kokular temizlenmeye çalışıldığında yıpranabilir, kalıcı hasara neden olabilir. Ev arkadaşınız tüylü bir dostsa, ev dekorasyonunda kadife kumaşlar tercih etmemenizi öneririz.

İpek kumaşlar

Doğal lif içeriği ile sağlıklı bir kumaş olduğundan giyimden dekorasyona her alanda tercih edilen ipek kumaşlar, parlak ve kaygan bir yapıya sahiptir. Hem sağlıklı hem de çok şık olduğu için mobilyalarınızda kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak ipek kumaşlar, çocuklu ve evcil hayvanlı evler için yanlış bir seçimdir. Çünkü, küçük bir tırnak darbesinde hemen zedelenebilir, lekeleri çıkarırken deforme olabilir ve diğer kumaşlara oranla temizlenmesi çok uğraştırıcıdır. Çok çabuk yıpranabileceğinden ipek kumaşları mobilyalarınızda tercih etmemelisiniz. Eğer yine de ev dekorasyonunuzda ipek kumaş isterseniz, perde gibi tüylü dostlarınızın ulaşamadığı alanlarda kullanabilirsiniz.

Tüvit kumaşlar

Tüvit; doğal yünden yapılan yumuşacık, esnek ve dayanıklı bir kumaştır. Tüvit kumaş, kolayca temizlenebilir, temizlendiğinde herhangi bir deformeye neden olmaz. Ancak bu kumaş yüzeyinden tüyleri temizlemek neredeyse imkansız diyebiliriz. Tüyler esnek dokuya takılabilir ve çıkarması çok zor olabilir. Ayrıca herhangi bir pençede maalesef zarar görerek tiftiklenebilir, sökülmeler ortaya çıkabilir. Bu yüzden, tüvit kumaşları mobilyalarınızda değil, soğuk havalarda giysilerinizde tercih etmenizi öneririz.

Tüylü dostlarınızla sorunsuz bir yaşam istiyorsanız gerçekten sıkı dokumaya sahip kumaşlar tercih etmelisiniz. Sıkı dokumalar, pençe darbelerinde zarar görmez, tüyler yalnızca yüzeyde kalır ve bu yüzden tüyleri toplamak oldukça basittir. Herhangi bir kirlenme durumunda kolayca silinerek temizlenebilir ve bu temizleme işleminde dokusunda bir tahribat oluşmaz. Ayrıca sıkı dokulu kumaşların tozu ve kiri de daha az belli ettiğini unutmamakta fayda var.

Evcil hayvanlarınızla sağlıklı ve mutlu bir yaşam için siz de tercihlerinizi gözden geçirin, ev arkadaşınızın hassas olduğunu ve seçimleri birlikte yapmanız gerektiğini unutmayın.

Temiz Sözlük önerisi

Kumaş seçiminiz ne olursa olsun, temizlikte tercihiniz hayvan dostlarımız için özel olarak formüle edilen Puffy Love ürünleri olsun!

 • Evcil hayvan tüylerini bir türlü temizleyemiyor musunuz? 

Hipoalerjenik ve %100 doğada çözünebilir parfüm ile formüle edilen Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi ile dostunuzun tüyleri tekstil yüzeylere tutunmakta zorlanır, tüylerden kurtulmayı kolaylaştırır.

 • Tüylü dostunuzun mama, salya ve idrar lekelerini nasıl çıkaracağınızı bilmiyor musunuz

Patili dostlarınızı düşünerek formüle edilen, boya, paraben ve klor içermeyen Puffy Love Leke Çıkarıcı Sprey ile derinlemesine temizlik sağlayın. Üstelik sert yüzeylerde, halı ve koltuk yüzlerinde, kıyafetlerinizde, evcil hayvanlarınızın yatak, yastık, kumaş oyuncaklarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 • Patili ev arkadaşınız için doğru temizlik ürününün ne olduğunu bulamadınız mı?  

Puffy Love Yüzey Temizleyici ile evcil hayvanların oyun ve yaşam alanlarında, mutfak tezgahında, yiyecek hazırlama alanlarında, zeminlerde, tuvalet, klozet, duş, musluk ve lavabo temizliğinde güvenle hijyenik temizlik sağlayabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvan yaşayan evler için özel olarak formüle edilen Puffy Love Yüzey Temizleyici sayesinde banyo ve mutfakta evcil hayvan kaynaklı kötü kokuları önleyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evdeki Bitkileri Kedilerden Korumak İçin Neler Yapılabilir?

  Kedi dostu bitkiler nelerdir öğrendiniz; ancak aklınıza takılan ufak bir sorun var: Evdeki bitkileri kedilerden korumak. Çiçekleri kedilerden korumak hiç de kolay değil. Doğada rahat bir şekilde istedikleri toprağı karıştırıp istedikleri bitkileri yiyebilen kediler, evcilleştikten sonra bazı içgüdüsel hareketlerini sürdürmektedir. Bu yüzden, gerekli bazı önlemleri alarak evdeki bitkileri kedilerden korumak mümkün. Hazırsak başlayalım:

  1. 1

   Çiçeklerinizi güvenli bir yere taşıyın.

   İlaçların, temizlik ve kozmetik malzemelerinin üstünde yer alan “çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın” ibaresini çiçeklerimiz ve kediler için de kullanabiliriz. Çiçeklerinizi korumak için verebileceğimiz ilk tavsiye, onları minik dostlarınızın erişemeyeceği, güvenli bir yere kaldırmanız olacaktır. Kedinizin zıplayamayacağı yükseklikteki raf veya dolap üstleri, kedinizin girmediği balkon ve odalar çiçekleriniz için ayırdığınız bir alan olarak kullanılabilir. 

  2. 2

   Çiçek toprağının üstünü taş ile kaplayın.

   Etrafınızda toprak görüp eşmek, koklamak istemeyen bir kedi oldu mu hiç? Dünyanın en uslu kedisi dahi toprak kokusunu aldığında koklamak, eşmek üzerine oturmak isteyecektir. Her an, elinizde süpürge ile toprak temizlemekten kurtulmak için saksıdaki çiçek toprağının üstünü minik taşlar ile doldurabilirsiniz. Hem böylelikle evdeki çiçekleri kedilerden korumak kolaylaşacak hem de saksınıza şık bir görünüm kazandırmış olacaksınız.

  3. 3

   Kokulardan yararlanın.

   Kimi kokular kedileri sakinleştirirken kimi kokular da kedileri bulunduğu ortamdan uzaklaştırır. Evdeki bitkileri kedilerden korumak için kedilerin sevmediği çam, limon, sirke gibi doğal ürünlerden yapılmış karışımları bitki yapraklarına sıkın. Bu karışımlar dışında kedileri bitkilerden uzak tutacak, kedi uzaklaştırıcı spreylerden satın alarak çiçeklerinizi kedinizden koruyabilirsiniz.

  4. 4

   Kedi çimi satın alın.

   Kediler doğası gereği bazen midelerini rahatlatıp sindirimi kolaylaştırmak bazen de sırf canları istediği için bitki yapraklarını yemekten hoşlanır. Evinizde, kedinizin midesini rahatlatmak için kedi çimi bulundurmayı denediniz mi? Dilerseniz küçük marketlerde dahi satılan bu çimeni satın alıp, kedinizin sevdiği bir köşeye yerleştirin. Kediniz ara ara çimini yiyerek ihtiyacını giderecektir. Bitki yeme ihtiyacını gideren kedinizin daha sonrasında bitkilerinizi daha az ziyaret etmeye başladığını göreceksiniz. Zamanla bitkileri kedilerden korumak gittikçe kolaylaşacak.

  5. 5

   Kedinizin yeterince oyuncağı var mı?

   Kedinizin bitkilerle oynamasının sebebi yeterince oyuncağının olmaması olabilir mi? Kedinizin bitkilerle ne zaman oynamaya başladığını gözlemleyin. Uzunca bir süre hareketsiz kalan kediniz, uykusundan uyanıp bitkilerinize gidiyor ve bitkileriniz ile dakikalarca vakit geçiriyor mu? Bu durumda kedinize kendi başına oynayabileceği oyuncaklar satın almalı, bu oyuncakların yerlerini ara ara değiştirmelisiniz ki kediniz can sıkıntısından bitkiler ile oynamak zorunda kalmasın. Kedinize oyuncağı evde kendiniz de yapabilirsiniz. Yazımızı okuyun ve evde kedi oyuncağı nasıl yapılır öğrenin.

Evde Kedi Bakımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?