Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evcil Hayvan Pasaportu Nasıl Alınır?

Bir hayvansever olarak sevimli arkadaşlarınız olmadan yurtdışına çıkmak istemiyorsanız, onlara da pasaport almanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Bu süreçte yapmanız gereken her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Evcil Hayvan Pasaportu Nasıl Alınır?

Evcil hayvanlarınız belirli sağlık aşamalarından geçtikten sonra Türk Veteriner Hekimler Birliği tarafından onaylı pasaportları ile birlikte yurtdışına seyahat edebilir. Bu uzun süreçte geçmeniz gereken bütün safhaları sizin için aşağıda derledik.

Kedi ya da köpek pasaportu almak uzun işlemler sonrasında gerçekleştiği için, adımları dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Sağlık Adımları Nelerdir?

Hayvan pasaportu almak için öncelikle onun tüm aşılarının ve sağlık kontrollerinin tamamlanması, sağlık karnesine işlenmesi gerekir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken önemli noktalar ise şöyle:

  • Pet pasaportu alabilmeniz için kedi ya da köpeğinizin 7 ayını doldurmuş olması gerekir. Aşılar bu sürede tamamlanır.
  • Yurt dışına evcil hayvan çıkarmak için tüm aşıları yapılıp, karnesine işlendikten sonra sorumlu olan veteriner hekim tarafından sağlık karnesi imzalanarak kaşelenmelidir. 
  • Hayvanınızın hamile olmaması ve 1 ay önce kuduz aşılarının da yapılması gerekir.

Kuduz Titrasyon Testi Nedir?

Kuduz Titrasyon Testi, kedi pasaportu almak için Avrupa Birliği standartlarında yapılması zorunlu olan uygulamadır. Yurt dışından evcil hayvan getirmek için uygulanması gereken ilk adımlardan biridir. Kan örneği, veteriner hekim tarafından tüylü dostunuzun diğer belgeleri ile birlikte soğuk zincir yöntemi kullanılarak Ankara'daki enstitüye gönderilir ve sonuçlar beklenir.

Evcil Hayvanlara Mikroçip Nasıl Takılır?

Avrupa Birliği yasaları tarafından zorunlu hale getirilen mikroçip hızlı ve kolay bir şekilde takılır. Dostunuzun olası kaybolma durumuna karşı onun rahatlıkla korunmasını sağlar. Çip ile verilen barkodu pasaportunuz hazırlanınca ilgili bölüme yapıştırmalısınız.

Tarım İl veya İlçe Müdürlüğü Raporu Nasıl Alınır?

Bazı ülkeler için tüm aşıları tamamladıktan sonra 3 ay bekleme zorunluluğu vardır. Süre dolduktan sonra Tarım İl veya İlçe Müdürlüğü'ne evcil hayvanınız ile birlikte gitmeniz gerekir. Kedi ya da köpeğinizin test sonucu belgesi ve mikroçipi kontrol edildikten sonra Türkçe-İngilizce olmak üzere iki dilli bir sağlık sertifikası raporu hazırlanır. Rapor hazırlandıktan sonra 10 gün içinde evcil hayvanınızın Türkiye'den çıkış yapması gerekir.

Kuduz Titrasyon Testi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evcil hayvan taşıma prosedürlerinden biri de, kuduz titrasyon testi yapılmasıdır. Sevimli dostunuz Avrupa Birliği ülkelerine gidecekse seyahatten 3 ay, Uzak Doğu ülkelerine gidecekse seyahatten 1 ay önce testini yaptırmalısınız. Kan örneği için bazı belgelere ihtiyacınız vardır. İşte hazır etmeniz gerekenler:

  • Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilen Türkiye'de bulunan tek laboratuvar Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne hitaben bir dilekçe ve kan örneği,
  • Test ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
  • Kedi ya da köpeğinize ait mikroçip numarası, aşı bilgileri ve tüm bilgilerin bulunduğu kimliğinin sayfalarca fotokopisi,
  • Seyahatinizden yaklaşık 48 saat önce, bağlı olduğunuz belediyeden dostunuzun aşı karnesi ile birlikte hangi ülkeye ait olduğunu belirten "menşe şehadetnamesi",
  • Yine seyahatinizden yaklaşık 48 saat önce Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü'nden aldığınız Veteriner Sağlık Sertifikası'nı almanız gerekmektedir. Belgeyi evcil dostunuzun aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ile kedi ya da köpeğiniz yanınızdayken alabilirsiniz.

Püf Noktaları

Hava, deniz ve kara yolu ile yapılacak tüm yurt dışı seyahatlerinde yazıda bahsedilen prosedürleri uygulamak zorundasınız. Talimatlar gereği, kabin ölçülerine uygun köpek ya da kedi taşıma çantası almak tamamen sizin sorumluluğunuzdur. Yolculuk öncesinde, evcil hayvanınızın güncel bilgilere sahip aşı karnesi, seyahatten yaklaşık 15 gün önce yapılmış iç ve dış parazit aşı bilgileri, kuduz titrasyon test belgesi, belediyeden aldığınız menşe şehadetnamesi, veteriner hekim imzalı sağlık sertifikasını da yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Bunlara Dikkat

Yolculuk sırasında, evcil hayvanınızın ihtiyacı olan mama, oyuncak ve taşıma çantasını yanınızda mutlaka bulundurmalısınız.

Aslen yayınlandı