Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ev Çalışma Masası Dekorasyon Fikirleri

Çalışma masanızda çalışırken yeterince motive olamıyor ve kendinizi rahat hissetmiyor musunuz? Konsantrasyonunuza katkı sağlayacak birbirinden şık dekorasyon fikirleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Ev Çalışma Masası Dekorasyon Fikirleri

Çalışma masanızda geçen vakti yeterince verimli şekilde kullanamıyor ve bir türlü odaklanamıyorsanız, çalışma masası dekorasyon şeklini değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Dekorasyon yaparken genel olarak hangi tarzdan hoşlandığınızı düşünmeli ve buna uygun parçalar seçmelisiniz. Sadelikten hoşlanıyorsanız minimal tarzda bir çalışma masası, canlılık istiyorsanız ise farklı renklerle kombinlenmiş bir çalışma masası tercih edebilirsiniz. Ayrıca çalışma masanızı dekore ederken halihazırda sürekli olarak elinizin altında bulunan eşyalarınızın miktarını düşünüp bunlar için de kullanışlı saklama alanları yaratmaya özen göstermelisiniz. Başarılı bir dekorasyon süreciyle çalışmaktan çok daha keyif alacağınız, size ait bir ortam yaratabilirsiniz.

Çalışma masanızı ve genel ortamı dekore ederken mümkün olduğunca fazla örnek incelemeye çalışmalısınız. Bu sayede çalışma pratiğinizde asıl ihtiyaç duyduğunuz tarzdan çok daha kolay bir şekilde emin olabilirsiniz. Ancak beğendiğiniz bir tarzı yalnızca şık durduğu için tercih etmemelisiniz. Önemli olan sizi motive edebilecek ve kullanışlı olacak bir ortam yaratmanız. Çünkü vaktinizin büyük bir bölümünü geçireceğiniz ve önemli işler yapacağınız bu alanın son derece rahat ve çalışmaya heveslendirici şekilde olması gerekir. Farklı dekorasyonlara ve çözümlere sahip ev çalışma masası dekorasyon fikirlerini yazımızda sizler için derledik. Bu örneklerden yararlanarak siz de harika bir çalışma masası dekorasyonu oluşturabilirsiniz. 

Çalışma masası dekorasyon fikrinizi uygulamadan önce mevcut masanızdaki eşyaları kontrol etmeyi ve gereksiz olanları atmayı ihmal etmeyin!

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

  • Rafların Sağladığı Avantaj ve Şıklıktan Yararlanın

Raflar çalışma masası süsleme işi için kullanışlı ve şık tamamlayıcı ekipmanlardır. Özellikle çekmece ya da masa üstü depolama alanı kullanmak yerine duvara monte edilen raflar kullanmak çalışma masasında çok daha geniş bir alana sahip olmanıza yardımcı olur. Raf sistemlerini alt alta ya da farklı geometrik şekillerde organize edebilirsiniz. Raflarınızın malzemesini çalışma masanızla uyumlu olacak şekilde ahşap, plastik ya da mermer görünümünde tercih etmeniz de mümkün.

  • Nostaljik Görünümü Deneyin

Son yıllarda retro dekorasyon fikirleri oldukça popüler ve bazı insanlara kendilerini çok daha iyi hissettiriyor. Eğer siz de nostaljik detaylarla karşılaştığınızda çok daha fazla motive olacağınızı düşünüyorsanız, çalışma masanızı tamamen bu doğrultuda dekore edebilirsiniz. Bununla uyumlu parçalar bulmak için evinizin bodrumunda gezinebilir, antikacıları ziyaret edebilir ya da eskicilere sorabilirsiniz. Fakat yine de bütçenize uygun nostaljik görünümlü parçalar bulamazsanız, zımpara ve bazı boyalar kullanarak mevcut çalışma masanıza eskimiş görünümü verme yoluna gitmeyi de düşünebilirsiniz.

  • Sadeliğin Motivasyona Olumlu Etkisini Deneyimleyin

Çalışma odanızda İskandinav tarzı minimallikten hoşlanıyorsanız, çalışma masanızı mutlaka ince çizgileri olan bir tasarımla değiştirmelisiniz. Ayrıca etrafta çok fazla eşya ya da kaba dolaplar bulunmamasına özen gösterin. Çalışma masanızın rengini de size dinginlik verecek olan beyaz renkte tercih etmelisiniz. Sandalyenizin altına koyacağınız şık bir kilim, kürk ya da deriyle eşsiz İskandinav tarzını en iyi şekilde oluşturmanız mümkün.

Çalışma masanızda çekmeceler yerine duvara monte edilen raflar kullanarak odanızın çok daha ferah görünmesini sağlayabilrsiniz. Çalışma masanızın bulunduğu duvarı açık renklere boyayıp sakinleştirici bir etki yakalamak da iyi bir fikir olabilir. Açık renklerin fazla soğuk hissettirmemesi için odadaki başka bir duvarı farklı ve canlı bir renge de boyayabilirsiniz. Unutmayın; çok yüksek bir bütçeniz yoksa yapı marketlerden satın alacağınız ahşap parçalar ya da fabrikalardan çıkan paletlerle de çok kullanışlı bir çalışma masası yapmanız mümkün.
  • Kütüphanenizle Çalışma Masanızı Bir Araya Getirin

Çalışırken çok fazla kitaba ihtiyacınız oluyor ya da sürekli kitaplarınızı kontrol etmeniz gerekiyorsa çalışma masanızın hemen arkasına büyük bir kütüphane inşa edebilirsiniz. Daha doğrusu kütüphanenizin içinde çalışma masanız için kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz. Ancak bu çalışmayı yaparken kütüphane ünitesinin duvara çok iyi bir şekilde sabitlendiğinden emin olun. Kütüphane ile masayı bir arada kullanmak sizin için çok kullanışlı bir çalışma masası düzenleme fikri olabilir.

  • Renklerin Verdiği Enerjiyi Kullanın

Renkler hayatınızın olmazsa olmazı ise çalışma masanızda da kullanmanızın bir mahsuru yok. Mevcut çalışma masanızı sıcak bir renge boyayabilir ya da canlı renklerde bir çalışma masası satın alabilirsiniz. Ancak çalışma masanızı canlı bir renkte dizayn ettikten sonra sandalyenizi beyaz renkte kullanmanızda fayda var. Sandalyenizin kaplanabilir formatta bir minderi bulunuyorsa o minderin kumaşını renkli seçebilirsiniz.

  • Basit Ama Sıradışı Tasarımlar Deneyin

Çalışma masası düzeni sizin için çok önemliyse ve çalışırken masanın üstünde çok fazla eşya bulunmasını istemiyor ama etrafın sıra dışı görünmesini bekliyorsanız, bunun için de harika bir önerimiz var. Öncelikle tam istediğiniz gibi, sade ve basit bir çalışma masası tercih edebilirsiniz. Mümkünse bu çalışma masasında beyaz rengi kullanın ve ardından çalışma masanızın dönük olduğu duvarı dikkat çekici şekilde koyu bir renge boyayın. Şimdi duvara bir pano asıp üstüne notlarınızı ya da fotoğraflarınızı asarak kullanışlı ve keyifli detaylar oluşturabilirsiniz. Depolama çözümleri için de kenara koyacağınız kutulardan ya da ince ayaklı sepetlerden yararlanmayı deneyin. Böylece hem çok basit ve sade hem de çok dikkat çekici ve çarpıcı bir çalışma odası dekorasyon tarzı yaratabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Çalışma masanızın odadaki konumunu ayarlarken iyi ışık alan bir yer seçin. Aynı zamanda bilgisayar kullanıyorsanız, ekranın parlamaması için gün ışığının doğrudan ekrana gelmemesine özen gösterin.

Aslen yayınlandı