Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çocuklar İçin Virüsten Korunma Yolları

Çocuklarınızı Virüslerden Koruyabilmek için Basit İpuçları

Güncellenmiş

Reklam
çocuk el yıkama

Tüm dünyada hızla yayılmaya başlayan koronavirüs hayatlarımızı tamamen etkisi altına alırken, virüsün nasıl bulaşacağı, kendimizi ve sevdiklerimizi virüsten koruma yolları temel gündemimiz haline geldi. Koronavirüs vakalarındaki artış, insanların endişelerini ve virüsten korunma yolları konusunda arayışlarını da aynı şekilde etkiledi. Bu süreçte akıllara takılan önemli konulardan biri de, biz yetişkinlere göre daha savunmasız ve hassas olan çocukların virüsten korunması için neler yapılabileceği. Uzmanlar, korona virüsten korunmak için kişisel hijyen, kalabalık ortamlardan uzak durmak ve sosyal mesafenin öneminin altını çizerken bu korunma yollarını çocuklara en iyi şekilde anlatmalı ve hayatlarına uygulamalarına yardımcı olmalıyız.

1. Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmak ve Hijyen Kurallarını Öğretmek

Hastalıklara sebebiyet veren virüsler çoğunlukla ellerimiz aracılığıyla bulaşmaktadır. Çocukları düşündüğümüzde, gününün büyük kısmını kreşlerde ve okullarda geçirmelerinden dolayı salgın hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek. Koronavirüs için çocuklar birinci derecede tehlikede kabul edilmese de genel olarak onları tüm virüslerden korumak için en önemli tedbiri, el yıkama alışkanlığını kazandırmak gerekmektedir. Çocuklara ellerini doğru şekilde yıkamayı öğretmek için:

 • Öncelikle el yıkamanın virüslerden korunmak ve sevdiklerimizi korumak için ne kadar önemli olduğunu anlatın. Ebeveyni olarak sizin de ellerinizi aynı özenle yıkadığınızı görmesini sağlayın.
 • Çocuğunuz ellerini yıkarken avuç içlerini, tırnakları, parmakların arasını el bileklerine kadar yıkadığından emin olun.
 • Ellerini en az 20 saniye bol su ve sabunla yıkamaları gerektiğini belirtin. Bu sürede sıkılacağını tahmin ettiğimizden en sevdiği şarkının nakaratını birkaç kez birlikte tekrarlamayı deneyebilirsiniz. Belki ellerini sabunla ovalarken ayna karşısında dans edebilirsiniz.
 • Ellerini yıkadıktan sonra temiz bir havluyla kurulamasını söyleyin.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için “Virüslerin Yayılmasını Önlemek için El Yıkama Rehberi” konulu içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

2. Çocuklara Korona virüsten Korunmak İçin Günlük Hayatlarında Uygulayabilecekleri Pratik Tavsiyeler Vermek

 • Küçük çocuklar, doğal olarak oyuncaklarını ve yiyeceklerini arkadaşlarıyla paylaşmayı seviyor. Çocukların korona virüsten korunması kapsamında kişisel eşyalarını, özellikle kaşık, çatal, termoslarını paylaşmamalarını, isterlerse yiyeceklerini el teması olmadan arkadaşlarıyla paylaşabileceklerini anlatmalıyız.
 • Kültürel – geleneksel olarak çocuklara öğretilen şeylerin arasında büyüklere saygı göstermek gelmektedir. Korona virüsten korunma yollarının başında el temasını en aza indirmek geldiğinden, büyüklerin elini öpmeden de saygıyı gösterebileceklerini anlatabilirsiniz.
 • Çocuklarınıza hapşıracağı ya da öksüreceği zaman kâğıt mendil kullanması ve sonra mendili çöpe atmasını öğretmelisiniz.
 • Dışarıdayken mümkün olduğu kadar elini yüzüne sürmemesini söyleyebilirsiniz.
 • Korona virüsten korunmak için maske yaygın olarak kullanılmaktadır. Çocuğunuzda öksürük gibi semptomlar mevcutsa hem kendisini hem çevresindeki çocukları korumak için maske takabilirsiniz.

3. Yaşam Alanlarında Dezenfeksiyon Nedir?

Koronavirüsten ve bulaşıcı diğer tüm virüslerden korunmak için yapılabilecek en iyi şeylerden biri evde kalmak ve kalabalık ortamlarda bulunmayı ve sosyal ilişkileri geçici olarak en düşük seviyeye indirmek. Bu nedenle çocuğunuzla vakit geçireceğiniz evinizin hijyeni bir kez daha önem arz ediyor. Dezenfeksiyon işlemi, evinizin dezenfekte edici kimyasallarla temizlenmesi ve hastalığa yol açabilecek mikropların tamamen yok edilmesi demek olduğundan, hastalık riskini en aza indirebilir. Bunun yanı sıra:

 • Pencereleri açarak evi sık sık havalandırmak,
 • Yerleri her gün silmek ve ayakkabıları evin dışında çıkarmak,
 • Çocuk odasının ve oyun alanının hijyenine önem vermek,
 • Çocuğun sıklıkla oynadığı oyuncaklarını belli aralıklarla sirkeli suyla temizlemek,

hastalıkları yaşam alanlarınızdan uzak tutmakta size yardımcı olacak yöntemlerdendir. Bunları yaparken evde geçireceğiniz zamanı daha eğlenceli hale getirmek ve çocuğunuzla paylaşmak için ona da yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun sorumluluklar verebilirsiniz.

4. Virüslerden Korunmak için Güçlü Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminin güçlü olması insanları koronavirüs başta olmak üzere birçok hastalıktan koruyan temel etmendir. Çocukların yaşına uygun, sağlıklı ve dengeli beslenmesi güçlü bir bağışıklık için yapabileceğiniz ilk şeydir. Taze sebze ve meyve, tahıllar ve bol sıvı tüketimi ile hazırlayacağınız öğünlerle çocuğunuzu koronavirüsten korumak için en önemli önlemi almış olursunuz.

Çocuğunuzu korona virüsten korumak adına fiziksel sağlığı için gerekli önlemleri alırken onları kaygılandırmadan, çevreden duydukları endişe verici haberlere açıklık getirerek hareket etmek psikolojileri için daha faydalı olacaktır. Oyun ve rahatlama fırsatlarıyla onlara yardımcı olabilir alınan önlemlerin kendisini ve ailenizi korumak amaçlı olduğunu anlatabilirsiniz. Koronavirüs olan pek çok kişinin ağır hasta olmadığını, herkesin ailelerinin güvenliği için önlemlerini aldıklarını söyleyin. Böylelikle sizin aldığınız tedbirler onun için de bir anlam ifade edecektir.

Aslen yayınlandı