Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çocuk Odası Düzenlerken Yapılan Hatalar

Çocuk odası dekorasyonunda sık yapılan yanlışlar ve çocuklarınıza uygun dekorasyon önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Çocuk Odası Düzenlerken Yapılan Hatalar

Çocuk odası düzenlemek, keyifli ve eğlenceli olduğu kadar zaman zaman kafa karıştırıcı da olabilir. Çocuklar, kendi hayal dünyalarını yansıtan ve süper kahramanlardan ilham alan bir oda dekorasyonu tercih ederken ebeveynler, çocuk odalarını kendi zevkleri doğrultusunda düzenlemek isteyebilir. Böylesi bir durumda orta yolu bulmak için biraz özeleştiri yapabilir ve dekorasyon tercihinizi işlevsellikten yana kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, "Çocuk odası nasıl düzenlenir?" sorusuna vereceğiniz cevap en çok çocuğunuzu etkileyecektir.

Çocuk odası düzenleme konusunda renk seçimi son derece önemlidir. Karmaşık ve parlak renkler çocuğunuzun zihnini yorabilir. Bunun yerine daha sakin ve sade bir renk seçmeniz, daha dingin bir atmosfer yaratmanız açısından daha doğru olur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Çocuk Odasının Bir Yaşam Alanı Olduğunu Unutmayın

Çocuk odası dekorasyon fikirlerini incelerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, düzenlediğiniz odanın çocuğunuzun yaşam alanı olduğudur. Özellikle erken çocukluk döneminde; oyun, hayal kurma ve kendini gerçekleştirme bakımından büyük önem taşır. Dolayısı ile odayı tamamen mobilya ve eşyalarla doldurmamalı ve rahatça oynayabilmesi için çocuğunuza alan açmalısınız. Eğer odanız fazla büyük değilse minimal tasarımlı bir dekorasyon tercih edebilir ve ferah bir alan yaratabilirsiniz.

Çocuğunuzun sürekli değişen zevk ve isteklerini yerine getirmek için aksesuarlardan yardım alabilirsiniz. Böylece hem onun fikirlerine saygı göstermiş olur hem de bütçenizi zorlamadan farklı dekorasyonlara gidebilirsiniz.

İşlevselliği Ön Planda Tutun

Çocuğunuzun odası için seçeceğiniz mobilyaların, onların kullanımına uygun olması gerekir. Fazla sivri köşeleri olan ya da çok yüksek mobilyalar hem görünmez birer tehlikedir hem de işlevsellikten uzaktır. Kıyafetlerini, kitaplarını ya da oyuncaklarını kendi istediği zaman alamayan çocuk, sürekli bir büyüğünden yardım istemek zorunda kalacak ve kendini yetersiz hissedecektir. Ayrıca bu durum çocuğunuzun kendini özgür bir birey gibi hissetmesinin önünde engel teşkil eder.

Dekorasyon Öncesinde Çocuğunuzdan da Fikir Alın

Her ne kadar siz çocuğunuz için en iyisini düşünseniz de, çocuğunuz da kendi odası hakkında fikrini belirtmek isteyebilir. Dolayısı ile çocuğunuzun odasını, evin genel dekorasyonuna uygun olması gereken bir uzantı olarak görmek yerine, onun özel alanı olarak kabul edin ve çocuğunuzun kendi karakterini yansıtmasına izin verin. 

Bunlara Dikkat

Çocuğunuzun odasında kullanacağınız dolap, kitaplık gibi büyük mobilyaları mutlaka duvara sabitleyin. Böylece istenmeyen kazaların önüne geçmiş olursunuz.

Aslen yayınlandı