Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çocuk Odası Düzenlerken İhtiyacınız Olanlar

Çocuğunuzun keyif alacağı ve içinde kendini mutlu hissedeceği odayı nasıl yaratabilirsiniz? Birbirinden eğlenceli ve kullanışlı çocuk odası dekorasyon fikirleri için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Çocuk Odası Düzenlerken İhtiyacınız Olanlar

Tıpkı sizin gibi, bazen çocuğunuz da odasında tek başına ve uzun uzun vakit geçirmek ister. İşte bu anları özel kılmak ve onun konforunu en üst seviyeye taşımak için bazı detaylara özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda eve davet ettiği arkadaşlarıyla da kaliteli zaman geçirebilmesi için yeterli alanının olması önemlidir. Bu nedenle çocuk odası düzenleme sürecine başladığınızda, onun odada geçireceği zamanları ve yapmaktan hoşlandığı şeyleri detaylı şekilde düşünerek buna uygun çözümler üretmelisiniz.

Çocuğun vakit geçirmekten hoşlandığı, kendini iyi hissettiği ve her detayına müdahale edebildiği bir odaya sahip olması onun bireyselliğine katkı sağlar ve öz güvenini yükseltir. Bu yüzden çocuk yetiştirme konusunda en önemli noktalardan bir tanesi de onun için kullanışlı bir oda yaratmaktır. “Çocuk odası nasıl düzenlenir?” diye merak edenler için, bu süreçte yardımcı olacak birbirinden işlevsel, şık ve eğlenceli çocuk odası dekorasyon önerilerini yazımızda derledik.

Çocuğunuzun odasını dekore ederken aksesuarlarda, duvar renginde ve mobilyaların seçiminde çocuğunuzun fikrini almayı ve onun zevkine uygun parçalar yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Odanın Boyutuna Uygun Çözümler Yaratın

  • Konforlu ve şık bir çocuk odası yaratmak için büyük bir odaya sahip olmak zorunda değilsiniz. Çocuğunuz için ayırdığınız oda küçük olsa da, doğru mobilyaları seçerek ihtiyaçlarını eksiksiz şekilde karşılayabilirsiniz. Üstelik küçük odalar için çok daha kullanışlı ve pratik çözümlere sahip mobilyalar bulmanız mümkün. Küçük bir odada iki çocuğunuz için bir alan yaratmaya çalışıyorsanız, giysilerini depolayabilmek adına dolaplı ranzaları kullanabilirsiniz.
  • Çalışma masası sizin için önemli bir ihtiyaçsa da çalışma masalı ranzalar doğru tercih olur. Geniş bir odanız varsa bol raflı ve ayaklı kitaplıklar tercih edebilir, daha küçük odalarda ise duvara monte edilen rafları kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Ancak her oda boyutu için, ortada ya da bir köşede çocuğunuzun serbestçe oyun oynayabileceği bir alan yaratmaya özen göstermelisiniz. 
Çocuğunuzun kolayca ulaşabileceği bir yere geniş bir oyuncak sepeti yerleştirin. Böylece oyuncaklarını alması ve oyunu bittiğinde yerine kaldırması çok daha kolay olur. Bu şekilde eşyalarını düzenli tutma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Başucuna gece yatmadan önce okuduğu kitapları koyabileceği minik bir raf yerleştirin. Bu sayede çocuğunuza çok erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazanacaktır.

Çocuğunuzun En Sevdiği Parçaları Daima Görebileceği Alanlara Yerleştirin

  • Nasıl evinizin genel dekorasyonu sizin zevkinizi yansıtıyorsa çocuğunuzun odasını da onun zevkleri ve beğenileri doğrultusunda döşemelisiniz. Çocuk odası süslemesi olarak sevdiği renkleri, çizgi film karakterlerini ya da hoşuna giden desenleri kullanabilirsiniz. Hatta odasının temasını, sevdiği konuyu beraber seçerek birlikte oluşturabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sevdiği bu temaları onun daima görebileceği alanlara yerleştirebilirsiniz. Bu alanlar bazen bir duvar kağıdı, bazen halı, bazen de bir nevresim takımı olabilir. Ayrıca siz ne kadar düzeni ve toplu görünümü seviyor olsanız da, çocuklar odanın her yanında oyuncaklarını ve sevdikleri karakterleri görmeye bayılır. Bu yüzden objeleri ve oyuncakları görünür kılacak depolama üniteleri ve rafları tasarlayabilirsiniz.
  • Sevdiği karakterlerin ya da resimlerin sticker'larından edinip bunları odasının giriş kapısına da yapıştırabilirsiniz. Ancak çalışma masasını sade bırakmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde aklı daima oyunda kalıp dikkati dağılabilir ve ders çalışmaktan geri durabilir. Odasında kullandığınız masa, gardırop ve kitaplık gibi tüm mobilyaları onun boyuna uygun şekilde tasarlatın. Kendi eşyalarına kendisinin müdahale edebilmesini sağlayarak birey olma bilinci kazanmasına da katkıda bulunabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Çocuğunuz odasında tek başına vakit geçirirken bir kaza oluşmaması adına çocuk odasında kullanacağınız tüm mobilyaları, duvara astığınız rafları ve aksesuarları bulunduğu yere sıkıca sabitleyin.

Doğru Aydınlatma Ürünlerini Seçmeye Özen Gösterin

  • Belki siz loş ortamlardan hoşlanıyor olabilirsiniz, ama çocuklar karanlık mekanları çok fazla sevmez. Bu yüzden odasında yeterli aydınlığı sağlamak için avizeleri, sarkıtları, çalışma masası lambalarını ve abajurları kullanabilirsiniz. Üstelik çocuklar için özel olarak üretilen renkli tasarımlarla çok sevimli ve canlı bir ortam oluşturmanız mümkün.
  • Aydınlatma konusuna ekstra özen göstererek onun odasında geçirdiği zamanlardan çok daha fazla haz almasına yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonu yaparken aydınlatmayı öncelik olarak almalısınız. Ayrıca avize seçiminin yanı sıra ampul seçimine ve ampulün lümen değerlerine de dikkat etmelisiniz. 

Güvenliği Üst Seviyede Sağlayan Mobilyalar Tercih Edin

  • Çocuklar elbette çok sık düşer ve küçük şekilde de olsa kendilerini yaralarlar. Bu biraz da çocuk olmanın doğasında vardır. Ancak ebeveynlere düşen görev onlara mümkün olduğunca güvenli bir ortam yaratmaktır. Bu nedenle odanın dekorasyonunu yaparken en güvenli mobilyaları seçmeye özen göstermelisiniz. İhtiyaç duymadığı mobilyalardan uzak durmalı ve ona ferah alanlar oluşturmalısınız.
  • Seçtiğiniz mobilyaların köşeleri sivri ise kenarlarına kenar koruyucu yerleştirebilir ve kapaklı prizler kullanabilirsiniz. Özellikle küçük yaştaki çocukların odaları için belirli mobilyaların kenarlarına yumuşaklık sağlayacak minderler ya da yastıklar da monte edebilirsiniz. Bu sayede o odasında tek başına oyun oynarken gözünüz arkada kalmaz. Çocuğunuz küçükse yatağının çok yüksek olmamasına dikkat edebilir ya da yatağının kenarına düşmesini önleyici bir koruma taktırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı