Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Cam Damacana ile Plastik Damacana Arasındaki Farklar

Temiz ve sağlıklı içme suyu kullanmak hem sizin hem de ailenizin sağlığı için çok önemlidir. Yazımızın devamında cam damacana ile plastik damacana arasındaki farkları ve satın alınırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Cam Damacana ile Plastik Damacana Arasındaki Farklar

Su en kritik yaşam kaynaklarımızdan biridir ve vücudumuzun yüzde 60'ı sudan oluşur. Sağlıklı ve zinde hissetmek için gün boyunca yeterli miktarda su tüketmek çok önemlidir. Su, vücudun sıvı dengesini korumasına yardımcı olur ve sindirim sistemi ile tükürük bezlerinin doğru bir şekilde çalışmak için de gereklidir. Vücut ısısının dengesi de aynı şekilde su tüketimine bağlıdır ve bu ihtiyaç hemen her evde damacana hizmeti alınarak karşılanır. Evinize veya iş yerinize ambalajlı içme suyu satın almadan önce plastik ve cam damacanaların farklı özelliklerine bu yazıda göz atabilirsiniz.

Damacana ambalajlarda, hava ile temas olmadığı sürece bakteri oluşumu gözlemlenmez. Damacana içerisinde bulunan suyu başka bir kaba aktarmak istediğinizde, ortam havasından bakteri geçme ihtimali muhtemeldir. Bu yüzden içme suyunuzu kendi ambalajında muhafaza etmenizi öneririz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Plastik Damacana

 • Plastik damacana kolay taşınabilir ve kırılmaya karşı dayanıklıdır.
 • Maliyeti cam damacanaya kıyasla daha düşüktür.
 • Plastik damacanalar suyun şişelenme evresinden önce dört farklı aşamadan geçirilerek temizlenir ve üretim merkezlerinde 55 derece sıcaklığın üzerinde dezenfekte edilen bu şişeler geri dönüştürülebilir.
 • Tüketiciler son zamanlarda ortaya atılan iddialar nedeniyle plastik damacanalar konusunda endişeli olabilirler ancak plastik damacanaların, diğer bir adıyla polikarbon şişelerin içerisinde bulunan Bisfenol A (BPA) miktarı yasal sınırın oldukça altındadır ve sağlık açısından risk teşkil etmez.
Reklam

Bunlara Dikkat

Sağlıklı ve temiz içme suyu tüketmek için satın aldığınız damacanayı, belirtilen saklama koşullarında muhafaza etmeyi tercih etmelisiniz. Direkt güneş ışığına maruz kalmaması, kuru ve serin bir yerde bulunması sağlığınız açısından önemlidir.

Cam Damacana

 • Cam damacanalar, imal edildikleri madde yönünden bakıldığında neredeyse tamamen doğaldır ve plastik şişelere kıyasla çevreye zararları azdır.
 • Camın yüzde yüze kadar geri dönüştürülme şansı bulunur.
 • Cam damacanalarda kötü kokuya ve bozuk tada nadir rastlanır. Damacanalarınızı kullanım koşullarını göz önünde bulundurarak serin, rutubetsiz ve temiz ortamda saklarsanız, ister cam ister plastik olsun, koku veya kötü tat riski ile karşılaşmazsınız.
 • Bazı kullanıcılara göre cam damacanalar suyu plastiğe göre daha serin tutar.
 • Cam sağlıktır. Yine de lojistik problemler oluşturması, pompalama ve temizleme işlemlerinin zorluğu, üretiminin yüksek maliyetlere yapılması nedeniyle firmalar tarafından pek tercih edilmez.
 • Cam damacanaların çatlama ve kırılma ihtimali de ev içerisinde uğraştırıcı problemlere yol açabilir.

Cam Damacana mı, Plastik Damacana mı?

Genel olarak, plastik damacanaların cam damacanalara oranla daha çok tercih edilmesinin sebebi, daha ucuz ve taşınabilir olmasıdır. Damacanalar, içme suları için kullanılan dönüşümlü ambalajlardır ve her dolumdan önce sterilize edilir. Cam damacana kullanıyor olsanız bile plastik damacananızı sürekli değiştirdiğiniz gibi, cam damacananızı da aynı şekilde düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Evde kendi imkanlarınızla damacanayı tam anlamıyla sterilize etmeniz mümkün değildir.

Cam, kolay kırılabilir ve bulunduğu yerde tehlike yaratabilir. Yüksek sıcaklıklara da dayanıklı değildir. Ek olarak, uzun süre değiştirilmeyen cam damacanaların içerisinde bakteri oluşumu gözlemlenebilir. Bu da sağlığınızı tehdit edebilecek önemli bir unsurdur. Plastik ve bazı metal kapların içerisinde bulunan BPA adlı maddeye ancak yüksek seviyelerde maruz kalınırsa tehlike oluşur.

Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış plastik damacanalar üretilirken cam kadar sağlıklı bir tercih olan polikarbon materyal kullanılır ve polikarbon materyaldeki BPA seviyeleri oldukça düşüktür. Bu nedenle suya karışması da bir o kadar zordur. Kanser gibi birçok ölümcül hastalıkla etkileşime girdiği iddia edilen bu maddeden uzak durmak için yalnızca güvenilir markalardan temiz içme suyu temin edilmelidir. Böylece bahsi geçen tehlike ortadan kalkacaktır.

Bütün bu bilgilerin ışığında gerekli önlemler alındığında plastik veya cam damacana kullanmanız tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Sertifikalı ve Bakanlık onaylı şirketlerin ambalajlı içme sularını gönül rahatlığı ile tercih edebilir ve ambalaj seçimini camdan veya plastikten yana yapabilirsiniz.

 • Ambalajlı suyunuzun Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir.
 • Damacanın dört ayrı noktasında üretim ve son tüketim tarihi, cinsi, seri ve parti no'su ile suyun özellikleri belirtilmiş olmalıdır.
 • Güvenlik bandı da damacana su satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur.
 • Aslen yayınlandı