Karşılaştırma: Cam Damacana mı Plastik Damacana mı?

Temiz ve sağlıklı içme suyu kullanmak hem sizin hem de ailenizin sağlığı için çok önemlidir. Yazımızın devamında cam damacana ile plastik damacana arasındaki farkları ve satın alınırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bulacaksınız.

Güncellenmiş 8 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Cam bardaktan su içen kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Su, en kritik yaşam kaynaklarımızdan biridir ve vücudumuzun %60'ı sudan oluşur. Sağlıklı ve zinde hissetmek için gün boyunca yeterli miktarda su tüketmek çok önemlidir. Su, vücudun sıvı dengesini korumasına yardımcı olur ve sindirim sistemi ile tükürük bezlerinin doğru bir şekilde çalışması için de gereklidir. Vücut ısısının dengesi de aynı şekilde su tüketimine bağlıdır. Su ihtiyacı hemen her evde damacana hizmeti alınarak karşılanır. Evinize veya iş yerinize ambalajlı içme suyu satın almadan önce plastik ve cam damacanaların farklı özelliklerine bu yazıda göz atabilirsiniz.

Cam Damacana mı Plastik Damacana mı?

Plastik damacana zararlı mı, cam damacana daha mı sağlıklı merak ediyorsanız plastik damacana ve cam damacana özelliklerini okuyarak karşılaştırabilir ve kararınızı verebilirsiniz.

Damacana ambalajlarda, hava ile temas olmadığı sürece bakteri oluşumu gözlemlenmez. Damacana içerisinde bulunan suyu başka bir kaba aktarmak istediğinizde ortam havasından bakteri geçme ihtimali muhtemeldir. Bu yüzden içme suyunuzu kendi ambalajında muhafaza etmenizi öneririz.

Plastik Damacana Özellikleri Nelerdir?

Plastik damacana kolay taşınabilir ve kırılmaya karşı dayanıklıdır. Maliyeti de cam damacanaya kıyasla daha düşüktür. Plastik damacana kullanım ömrü nedir diyorsanız, plastik damacanalar suyun şişelenme evresinden önce dört farklı aşamadan geçirilerek temizlenir ve üretim merkezlerinde 55 derece sıcaklığın üzerinde dezenfekte edilen bu şişeler geri dönüştürülebilirlerdir. Dolayısıyla plastik damacana kullanım süresi kısa değildir.

Peki, plastik damacana zararlı mı? Tüketiciler son zamanlarda ortaya atılan iddialar nedeniyle plastik damacanalar konusunda endişeli olabilirler ancak plastik damacanaların, diğer bir adıyla polikarbon şişelerin içerisinde bulunan Bisfenol A (BPA) miktarı yasal sınırın oldukça altındadır ve sağlık açısından risk teşkil etmez.

Cam Damacana Özellikleri Nelerdir?

Cam damacanalar, imal edildikleri madde yönünden bakıldığında neredeyse tamamen doğaldır ve plastik şişelere kıyasla çevreye zararları azdır. Camın yüzde yüze kadar geri dönüştürülme şansı bulunur ve cam damacana kullanım ömrü uzundur. Peki, cam damacana daha sağlıklı mı? Cam damacanalarda kötü kokuya ve bozuk tada nadir rastlanır. Damacanalarınızı kullanım koşullarını göz önünde bulundurarak serin, rutubetsiz ve temiz ortamda saklarsanız ister cam ister plastik olsun, koku veya kötü tat riski ile karşılaşmazsınız.

Bazı kullanıcılara göre cam damacanalar suyu plastiğe göre daha serin tutar. Cam sağlıktır. Yine de lojistik problemler oluşturması, pompalama ve temizleme işlemlerinin zorluğu, üretiminin yüksek maliyetlere yapılması nedeniyle firmalar tarafından pek tercih edilmez. Cam damacanaların çatlama ve kırılma ihtimali de ev içerisinde uğraştırıcı problemlere yol açabilir.

Su Sebilinden Su Alan Kadın

Cam Damacana ve Plastik Damacana Karşılaştırması

Genel olarak plastik damacanaların cam damacanalara oranla daha çok tercih edilmesinin sebebi, daha ucuz ve taşınabilir olmasıdır. Damacanalar, içme suları için kullanılan dönüşümlü ambalajlardır ve her dolumdan önce sterilize edilir. Cam damacana kullanıyor olsanız bile plastik damacananızı sürekli değiştirdiğiniz gibi cam damacananızı da aynı şekilde düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Evde kendi imkanlarınızla damacanayı tam anlamıyla sterilize etmeniz mümkün değildir.

Cam, kolay kırılabilir ve bulunduğu yerde tehlike yaratabilir. Yüksek sıcaklıklara da dayanıklı değildir. Ek olarak, uzun süre değiştirilmeyen cam damacanaların içerisinde bakteri oluşumu gözlemlenebilir. Bu da sağlığınızı tehdit edebilecek önemli bir unsurdur. Plastik ve bazı metal kapların içerisinde bulunan BPA adlı maddeye ancak yüksek seviyelerde maruz kalınırsa tehlike oluşur.

Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış plastik damacanalar üretilirken cam kadar sağlıklı bir tercih olan polikarbon materyal kullanılır ve polikarbon materyaldeki BPA seviyeleri oldukça düşüktür. Bu nedenle suya karışması da bir o kadar zordur. Kanser gibi birçok ölümcül hastalıkla etkileşime girdiği iddia edilen bu maddeden uzak durmak için yalnızca güvenilir markalardan temiz içme suyu temin edilmelidir. Böylece bahsi geçen tehlike ortadan kalkacaktır.

Bütün bu bilgilerin ışığında gerekli önlemler alındığında plastik veya cam damacana kullanmanız tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Bakanlık onaylı ve sertifikalı şirketlerin ambalajlı içme sularını gönül rahatlığıyla tercih edebilir ve ambalaj seçimini camdan veya plastikten yana yapabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?