Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Cam Balkonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Kapalı balkon dekorasyonu nasıl yapılır? Keyifli yaşam alanları yaratma konusunda birbirinden güzel fikirler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Cam Balkonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Balkonlar her mevsim evin en çok kullanılan mekanlarından biridir. Yazın açık kullanılan balkonlar, soğuk havalarda camekanlarla beraber sevimli bir kış bahçesi olur. Çalışma alanı, sohbet mekanı ve yemek odası olarak kullanılan bölümün dekorasyonu da oldukça önemlidir. Bitkilerden masalara duvar süslerinden koltuklara birçok parçayı kullanabileceğiniz alanda stilinize uygun bir atmosfer yaratabilirsiniz. İşte size birbirinden şık ve kullanışlı cam balkon dekorasyon fikirleri...

Bitkilerle Ortama Canlılık Katın

Bitkiler şüphesiz bulundukları her ortama canlılık ve sıcaklık katar. Balkonun bir duvarına yapacağınız raflara küçük bitkiler yerleştirebilirsiniz. Eğer yerden tasarruf etmek isterseniz, duvara monte edeceğiniz demirlere bitkilerinizi küçük askılarla asmanız da mümkün. Geniş bir balkonunuz varsa çiçekler için özel tasarlanmış çiçekliklerle sevimli köşeler yaratabilirsiniz. Evde kendiniz yapabileceğiniz teraryumlar da balkon dekorasyonunuz için size yardımcı olabilir.

Her mevsim dayanıklı bitkiler için sukulentler ve menekşeler ideal seçimlerdir. Yine balkon demirlerine asabileceğiniz özel aparatlarla tutturulan saksılar sayesinde balkonlarınız bambaşka bir havaya bürünebilir.

Eğer küçük bir balkonunuz varsa daha geniş alan kullanmak için, bitkilerinizi duvara yapacağınız raflara yerleştirebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Balkon düzenlemesi yaparken kırık bir saksıdan bile dekoratif malzemeler yaratmanız mümkün. Nasıl mı? Kırık saksı nasıl değerlendirilir videomuzu izleyin ve hemen öğrenin.

Balkon dekorasyonunda en önemli püf nokta, mekanda kullanılan renklerin uyumlu olmasıdır. Açık tonlardaki mobilyalarınızı canlı renkli aksesuarlarla hareketlendirebilirsiniz.

Renkli Yastıklar ve Objeler Kullanın

Kapalı balkon dekorasyonlarının bir önemli avantajı da hava koşullarından etkilenmemeleridir. Bu sayede kumaş gibi hassas malzemeden üretilmiş ürünleri balkonunuzda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sade renklerden tasarlanmış balkon mobilya gruplarınızı renkli yastıklarla süslemek ve ortama enerjik bir görünüm katmak da mümkün. Yine dilerseniz yastıklarınıza uygun balkon perdeleri kullanabilir, uyumlu bir atmosfer yaratabilirsiniz. Mumluk, sarkıt avize, vazo gibi aksesuarlar ile de dekorasyonunuzu tamamlamanız, dekorasyonu bütünleştirip uyumlu hale getirecektir. Eğer uygun yeriniz var ise tavandan sarkatacağınız bir salıncağı yastık ve battaniye ile tamamlayabilirsiniz.

Doğal Malzemelerden Yapılmış Ürünler Seçin

Doğal malzemeler, bulundukları her ortama sofistike bir hava katar ve hemen hemen her dekorasyon ürünüyle uyum sağlar. Örneğin hasır malzemeden üretilmiş bir koltuk, balkonunuzda bahçe ambiyansı yaratamanıza yardımcı olacaktır. Ahşap malzemeden tasarlanmış mobilyaların bulundukları ortama sıcaklık katacağını da unutmayın. Ahşap malzemelerden üretilmiş mobilyalarınızı her renk yastık ve minderlerle kullanabilirsiniz. Sade bir görünüm için vizon, bej, krem gibi renkleri tercih etmeniz, daha canlı bir dekorasyon için ise pembe, mavi, yeşil gibi enerjik renkleri seçmeniz daha doğru olacaktır.

Bunlara Dikkat

Balkon düzenleme işlemi yaparken dekorasyonun tasarımı kadar kullanım rahatlığına da önem verirseniz, uzun süreli vakit geçirebileceğiniz mekanlar yaratabilirsiniz.

Aslen yayınlandı