Bullet Journal Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hedefleriniz, planlarınız, hayatınızdaki gelişmeler, anılar ve yapılacaklar aynı defterde! Yaşamınızın renkli bir izdüşümünü resmeden Bullet Journal nasıl hazırlanır öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Defter, kalemler ve ataşlar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Günlük plan defteri veya kişiliğinizi yansıtan bir ajanda olarak tanıtabileceğiniz Bullet Journal defterinizi hazırlamadan önce önerilerimizi dikkate almanız faydalı olabilir. Bullet journal nasıl yapılır öğrenebilir ve yaratıcı bullet journal fikirleri ve önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Bullet Journal için seçtiğiniz defterlerde takvim bulunmasına dikkat etmelisiniz. Takvim üzerinde yapacağınız işaretlemeler işinizi kolaylaştıracaktır.

Bullet Journal Nedir?

Bullet Journal ne demek merak ediyor olabilirsiniz. Bullet journal, sadece bir ajanda değildir. İçinde tasarımlarınız, çizimleriniz, sizi yansıtan yapıştırmalar, size özel planlar, şema ve tablolar bulunan bir defter tutma yöntemidir. Dilerseniz amaçlarınızı, hayallerinizi not alabilir, madde madde yazarak özel listelerinizi oluşturabilirsiniz. Bullet Journal defterleri yaratıcılığınıza tamamen açık boş bir tuval gibidir. Renkler, şekiller, işaretler ve tablolarla hayatınızın özetini bu defterde görebilirsiniz. 

Defterde kimsenin görmesini istemeyeceğiniz özel notlar için ayrı bir bölüm ayırabilirsiniz. Böylelikle herkesin içinde diğer notlarınızı alabilir ve gizlilik kaygısı yaşamazsınız. Her yıl için ayrı bir defter alabilirsiniz. Defterlerin kapaklarına doldurulduğu tarihi not almayı ve o döneme dair yaşamınızla ilgili küçük bir not düşmeyi de unutmayın.

Yaratıcı Bullet Journal Fikirleri 

Bullet journal defteri nasıl yapılır diyorsanız, bullet journal yapımı için aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz:

 • Bullet Journal sayfa fikirleri arasında ilk sırayı renkli bir tasarım alıyor. Kurdeleler, renkli stickerlar ve ataşlarla eğlenceli bir tasarım hazırlayabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz farklı bullet journal tema fikirleri de var. Parçalara ayrılan defterin kalp, soru işareti gibi işaretlerle belirlenen bölümlerinde farklı konularda notlar almak mümkün. 

 • Bullet Journal sayfa fikirleri tasarlarken tablolardan yararlanmalı ve yanına tik atılacak şemaları kullanmalısınız. Mesela günleri tek tek not ederek yanlarına yapılacak işleri ve süreçleri yazabilir, daha sonra bu sayfaları eğlenceli figürlerle süsleyebilirsiniz.

 • Kendi defterinizi bütünüyle günlere ayırıp, notlarınızı bu şekilde de derlemeniz mümkün. Dilerseniz konulara, dilerseniz gün veya haftalara göre sayfaları bölmeyi deneyebilirsiniz. 

 • Kendi "to do list"lerinizi yapabilir. İşleri çarpı, artı, yuvarlak gibi işaretlerle şemaya yerleştirebilirsiniz. Görüşmeler için "+", iş toplantıları için "*", aklınıza takılan sorunlar için "?", telefon görüşmeleri için "&" işaretlerini seçtiğinizi düşünün. Tablo içindeki maddeleri böyle işaretleyerek kolaylıkla iş takibi yapabilirsiniz. 

Masada ajanda, klavye ve telefon

Defterde zaman zaman çizimler yapabileceğinizi ve boyamalarla renklendireceğinizi düşünerek biraz kalın kağıtlı defterler seçmenizi öneririz. Böylelikle mürekkebin diğer sayfaya geçme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Adım Adım Bullet Journal Nasıl Yapılır? 

 • Buller Journal önerileri arasında, yeterince geniş ve ayraçlı bir defter seçimi yapmanız ilk sırada yer alır. Defterin rengini zevkinize göre seçebilirsiniz. Sayfaların çizgili veya kareli değil boş olması tercih edilir ancak elbette kullanım alışkanlıklarınıza göre seçim sizin. Dilerseniz desenli sayfaları olan bir defter bile seçebilirsiniz. 

 • Defterde kullanacağınız renkleri ve kalemleri belirlemelisiniz. Aynı renkleri belli konuları işaretlemekte kullanmak ajanda takibini kolaylaştıracaktır. Bullet journal tema fikirleri arasından kendinize uygun bir tema seçebilir ve renk ahengi yaratabilirsiniz.

 • Kaligrafi veya desen boyama gibi eklentilerle defteri kendiniz için bir motivasyon aracına dönüştürmeniz de mümkün. 

 • Deftere sevdiğiniz özlü sözleri ara ara yazabilir ve zaman zaman planlarınıza yön veren bu sözlerden ilham alabilirsiniz. 

 • Defter içinde hayatınızı kolaylaştıracak tabloları sık sık kullanmalısınız. Hatta günlük rutinlerinizi her sayfaya işleyerek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz. Örneğin meditasyon, sabah kahvesi, herkese günaydın demek gibi konuları başlıklar halinde yazarak, gerçekleştirdikçe tik atabilirsiniz. 

 • Mevsimlik, aylık, haftalık ve günlük ayrı ayrı tablolar olması planlamayı kolaylaştırır. Örneğin, "bu kış kayak tatiline gideceğim" mevsimlik bir planken, yılbaşı planınız sadece aralık ayına işaretlenmelidir. 

 • Defterde hedefleriniz ve isteklerinize de yer ayırmayı unutmayın. Geriye dönüp baktığınızda, gerçekleştirdikten sonra hayallerinizi yazdığınız bu defterler duygu dolu anılara dönüşecek.

 • Bullet journal ile haftalık ve günlük ev işlerini de planlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?