Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu cildi siyah noktalardan arındırmak ve gözenekleri temizlemek için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden biridir. Evde buhar banyosu uygulaması ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar Banyosu Nedir, Nasıl Yapılır?

Cildi en doğal ve etkili şekilde temizlemek için uzmanlar tarafından da tercih edilen buhar banyosu ile sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Yağlı ve karma cilt yapısına sahipseniz haftalık ya da aylık kapsamlı bakım rutinine eklenen buhar banyosunun sizin için oldukça faydalı olacağını unutmayın. Elbette her cilt bakımı uygulamasında olduğu gibi, evde buhar banyosu yaparken de dikkat edilmesi gerekenler olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Buhar Banyosunun Faydaları

  • Uygulama alanındaki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlar.
  • Cildi fazla yağdan arındırır.
  • Nefes alan bir cilde sahip olmayı mümkün kılarken buhar banyosu sonrasında uygulanan cilt bakım ürünlerinin daha etkili olmasını sağlar.
  • Ölü derilerin temizlenmesinde etkilidir.
  • Ciltteki ton farklılıklarını eşitlemeye yardımcı olur ve daha ışıltılı bir görünüm sağlar.
Evde buhar banyosu uygulamasından sonra tonik ve nemlendirici ile cilt bakımını tamamlayıp, cildi soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Soğuk su ile yıkama işlemi açılan gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Buhar Banyosu Nasıl Yapılmalı?

Evde buhar banyosu yaparken öncelikle güvenliğinizi ön planda tutmanızı öneriyoruz. Bu nedenle rahat hareket edebileceğiniz bir alanda bu işlemi yapmayı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Yüzünüzden daha geniş çapta bir kabın içerisine kaynamış suyu dikkatlice koyduktan sonra başınıza bir havlu örterek yüzünüzün doğrudan buhar ile temas etmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada suyun sıcaklığı sebebiyle yüzünüzü içi su dolu kaba çok fazla yaklaştırmamanız gerekir. Uygulama esnasında kendinizi havasız kalmış ya da rahatsız hissederseniz havlusuz devam edebileceğinizi ya da buhar banyosu seansını kısa tutabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Buhar Banyosu Sonrası Ne Yapılmalı?

Evde buhar banyosu uygulamasından sonra ciltteki gözeneklerin açılıp, genişleyeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle buhar banyosundan sonra makyaj yapmamak ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanmamak doğru bir tercih olacaktır. Uygulama sonrasında cildin daha yumuşak ve hassas olacağını göz önünde bulundurarak bakım ürünleri kullanmanız doğru bir karardır. Cildi ve açılan gözenekleri temizlemek için bir tonik ile yüzünüzü silebilir ya da siyah nokta bantları ile uygulama yaparak daha derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Buhar Banyosu Kaç Dakika Yapılır?

Buhar banyosu yaklaşık olarak 10 dakika süreyle uygulayabileceğiniz bir cilt bakım uygulamasıdır. Siyah nokta buhar banyosu yapıyorsanız bu uygulamayı haftalık olarak tekrar etmenizi önemlidir. Yağlı ve karma cilde sahipseniz de haftalık bakım rutininize evde buhar banyosu uygulamasını eklemeniz faydalı olacaktır. Eğer normal ve kuru bir cilde sahipseniz ayda bir kez buhar banyosu yapıp, uygulamadan yaklaşık 15 dakika sonra da günlük nemlendiricinizi kullanarak bakım rutininizi tamamlamanız cildinizde etkileyici bir değişim elde etmenize yardımcı olur.

Buhar banyosu yaptığınız günlerde cildinizin güneşe doğrudan maruz kalmamasına ve makyaj yapmamaya özen gösterin.

Bunlara Dikkat

Buhar banyosu sonrasında siyah nokta ya da sivilce sıkmak cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle cilde aşırı müdahale edecek uygulamalardan kaçının.

Aslen yayınlandı