Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı bir yaşam için çocuklar okulda nasıl beslenmeli? Beslenme çantasında nelerin olması gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Büyüme çağındaki çocukların hem fiziksel hem zihinsel gelişimleri için doğru ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle beslenme çantaları anne ve babaların en önemli gündemlerinden biridir. Özellikle "okul çağındaki çocukların beslenme çantasında neler olmalı?" sorusuna cevap olabilecek püf noktaları sizlerle...

Sağlıklı kemik gelişimine destek olmak için beslenme çantasından süt, kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir ya da yoğurdu eksik etmeyin. Beslenme çantasına atıştırmalık olarak mevsim meyvelerinden eklemeyi de unutmayın. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyveler, çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Besin Değeri Yüksek Yiyecekler

Günün önemli bir kısmını okulda geçiren çocuklar için beslenme kutusu hazırlarken, besin değeri yüksek yiyecekler seçmelisiniz. Protein, vitamin ve kalsiyum bakımından yüksek besinler sağlıklı bir öğün için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Çocuğunuzun beslenme çantası için seçeceğiniz yiyeceklerin ve atıştırmalıkların aynı zamanda taşınmasının da kolay olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin ceviz, badem ya da fındık gibi kuru yemişler hem besleyici olması hem de kolay taşınması yönünden pratik çözümlerdir.

Beslenme çantasına ana öğün için koyduğunuz yiyeceklerden başka kuru meyve gibi enerji veren ve besleyici atıştırmalıklar eklemeyi unutmayın. Böylece çocuğunuz açlık hissettiğinde sağlıksız yiyeceklere yönelmeyecektir. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyveler de beslenme çantası için sağlıklı ve lezzetli seçimler arasında yer alır. Hazır meyve suları yerine evde hazırladığınız meyve suları da gün içerisinde çocuğunuzun kolayca tüketebileceği sağlıklı bir seşenek olacaktır.

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Çocuğunuza beslenme çantası hazırlarken, hazırladığınız yiyeceklerin hangi saatlerde tüketileceğini mutlaka göz önünde bulundurun. İçeceklerin kapaklarının sıkı bir şekilde kapalı olduğundan ve dökülmeyeceğinden emin olun. Beslenme çantasını düzenli bir şekilde yerleştirmek çocuğunuzun da işini kolaylaştıracaktır. Sandviç, poğaça gibi yiyecekleri beslenme çantasına yerleştirmeden önce kağıt peçete ya da gıdayla temasında sakınca olmayan organik kumaşlarla sarabilirsiniz.

Ev Yapımı ve Doğal Gıdaları Tercih Edin

Beslenme çantası hazırlamanın çocuk açısından en büyük avantajı, yemek zamanı geldiğinde evde olmasa bile doğal ve ev yapımı yiyecekler yiyebilmesidir. Beslenme çantasına ev yapımı poğaça ya da evde hazırladığınız peynirli bir sandviç koyabilir, içecek olarak taze sıkılmış meyve suyu veya ayran gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Beslenme çantasını hazırlarken, yanlış beslenme alışkanlıklarının küçük yaşlarda kazanıldığını aklınızda bulundurun. Örneğin beslenme çantasına gazlı içecekler, şeker ve yağ oranı yüksek ya da çok tuzlu yiyecekler koymayın.

Aslen yayınlandı